Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчеларите правят Организация на производителите, земеделците очакват дъжд

Снимка: Радио ВИДИН


Началото на февруари е, а валежи със стопанско значение в Северозападна България няма твърде дълго - още от края на миналото лято. Няма и сняг, затова стопаните вече се тревожат за посевите си. Все още никой не се наема да прогнозира какво ще се случи, а надеждите са, че прогнозите на синоптиците за скорошен дъжд и снежна покривка ще се сбъднат. На това се надява и Зарко Иванов, член на УС на Съюза на зърнопроизводителите в Монтана:

"Силно се надяваме да има дъждец, защото където са по-песъкливите почви засушаването започва да се отразява и им влияе накултурите. Дано да има дъжд, защото едва ил ще оживее пшеницата. В сравнение с миналата година на този етап са по-добри посевите, но трябва дъжд. Проблем има и при рапиците- не са добре вкоренени, много е неясно, не се наемам да прогнозирам дали ще презимуват, но според мен от това, което е засято, по-голямата част няма да остане до напролет."

Според Зарко Иванов, както и навсякъде, в зърнопроизводството има проблем с кадрите, а обучението в селскостопанските гимназии не е адаптирано към навлизането на технологиите и цифровизацията в сектора. 

Поглеждаме към едно предстоящо събитие- Международно изложение - договаряне "ПЧЕЛАРСТВО - ПЛЕВЕН 2020". Изложението се провежда под патронажа на Министерството на земеделието и храните, в сътрудничество с Областен пчеларски съюз - Плевен. Румен Балински повдига завесата:
"В Плевен 4 години правихме национално изложение и базари- такива се правят в доста от градовете в България за реклама на меда. Този форум, който правим, е за пчелари- сега е момента, в началото на годината, всичко, каквото му е нужно, да договори... 
Другото- за кошерите, за центрофугите, е свързано с едно международно жури, което правим за иновация на годината- "Най-проспериращ млад пчелар", "Най-добра опаковка", "Най-добър етикет". Самите пчелари идват и се конкурират, както и фирмите. Сега има фирми от 20 държави...
Ще има и международни лектори, ще се дискутират злободневните теми на пчеларите. Първия ден е много важната тема за новата тригодишна програма, ще има и блок за биологичното пчеларство. Оказва се, че България е на първо място в Европа по биологични пчелни семейства. В регистрираните у нас животновъдни обекти-пчелини, 25 на 100 са биологични. Втория ден е една от на-важните теми- за създаване на Организация на производителите- такава организация, която се грижи за реализацията на пчелните продукти на самите пчелари, както е в Европа. В България от 5 години се говори и стартира мярка за това, но пчеларите са разединени и продължават да бъдат разединени не само като неправителствена организация, а и като производители. Това е бъдещето, според мен, защото така ще има организация, която се грижи за пазара, а пчеларите ще си гледат пчелните семейства и ще знаят, че имат сигурен пазар. На този етап при нас всичко работи "на сляпо". Хубавото е, че има решение- до края на 2020 година всички сдружения, които нямат никаква дейност, автоматично ще се закриват. Това все пак е една стъпка към изсветляване дейността на легитимните организации..." 

В програмата на изложението има и съпътстващи прояви- Фестивал на меда, изложба на детски рисунки "Пчеларството - екология и плодородие, пчелният мед - здраве и дълголетие".

"Ще покажем творчеството на децата, ще им раздадем 90 награди- грамота и мед. Децата, които рисуват, идват с родителите си, това е и една реклама за меда и за ниската консумация за съжаление. Чрез конкурса се надяваме в бъдеще да започнем като в една Германия да ядем по 2,5 кг. мед годишно, а не 400 грама в България средно на човек, както е в момента. Според статистиката изнасяме 11 хиляди тона мед, а произвеждаме 13 хиляди тона. Разделете разликата, като остава и за пчелите- за подхранване пролетно време, колко сме население и колко мед на дребно се употребява от съгражданите" - каза още Румен Балински.

Традиционният форум ще се проведе от 6 до 9 февруари в Плевен и ще посрещне стопани и представители на 135 фирми от 20 страни. Лектори ще има от България, Италия и Сърбия, а представители на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев" ще помагат в превода, каза още Румен Балински. По време на изложението ще се проведе и фотоконкурс на пчеларска тематика. 

Динамично, с много резки промени, ще е времето до края на февруари. Ще има ли условия за работа на открито, какви изненади ще ни поднесе Малък Сечко и ще се отразят ли на културите- агропрогнозата за месеца е от Леночка Ангелова- директор на Хидро-метеорологичната обсерватория в Монтана- чуйте в звуковия файл. 

В края на "Земята, която ни храни" ще се опитам да ви пресъздам атмосферата на един празник, който се проведе в село Делейна. Там с общоселско тържество и много настроение отбелязаха Деня на лозаря и винаря... Както си му е реда- по стар български обичай, имаше и зарязване, имаше и наричания за здраве и берекет,  имаше и конкурс за най-добро домашно вино, имаше и състезание за най-бързо пиене на вино от стъклено шише със сламка, естествено, имаше и много веселие. Празникът бе на Бялата чешма, а основни действащи лица в звуковия репортаж са Румен Яков, в ролята на Трифон Зарезан, Любо Еремиев, който трескаво е събирал винените мостри, Николай Николов- председател на компетентното жури, определило победителите, самият победител- Явор Методиев и естествено, организаторът- кметският наместник Огнян Тончев. Приятно слушане!  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Живата традиция на лазаруването оживява във Врачанско

Днес православният свят празнува Лазарова събота. В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни. В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали. Сред тях е лазаруването, което се..

обновено на 12.04.25 в 12:58

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30