Основните изменения в приетия на второ четене Закон за ветеринарномедицинската дейност бяха представени на извънредно заседание на Областната епизоотична комисия, председателствана от заместник- областния управител Мирослав Комитски.
Законодателните измененията са вследствие на усложнената епизоотична обстановка на територията на цяла Европа и имат за цел да гарантират здравето на животните и хората. С промените се въвеждат още национални мерки, свързани с регламентирането на изискванията към собствениците и ползвателите на животновъдни обекти. Допълват се задълженията на местната власт при констатиране на заболяване, с цел по-добра координация и своевременно предприемане на мерки за ограничаване разпространението и ликвидиране на заразата, уточняват от Областна администрация-Враца.
Облекчен и безплатен ще е режимът за регистрация на личните стопанства, така се намалява административната тежест за гражданите. За улеснение на стопаните отпада изискването да подават лично заявление за регистрация в Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ), то ще се подава при кмета или кметския наместник, който от своя страна ще има 10-дневен срок да го предостави в ОДБХ.
Фермерите ще трябва да спазват изискванията за идентификация на животните, опазване на здравословното им състояние, както и да документират движението от и към животновъдните обекти. За тази цел ще е необходимо да създадат и изпълняват програми за самоконтрол на болести и да спазват определени изисквания при населване на животновъдните обекти.
Ще бъде подобрена и организацията на ветеринарномедицинското обслужване на животните на територията на дадено населено място. Въвежда се териториален принцип при сключване на договорите с регистрирани ветеринарни лекари за изпълнение на мерките по програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните и зоонози на лични стопанства и за животновъдни обекти, регистрирани по чл.137, които не са си избрали ветеринарен лекар. Директорът на ОДБХ определя населените места в съответната област, за които е необходимо ветеринарномедицинско обслужване.
"Ще се определя най-малко по един регистриран ветеринарен лекар за всяко от населените места. С цел осигуряване на биосигурност във фермите, не се позволява на регистрирани ветеринарни лекари, сключили договори за профилактика със собственици на индустриални ферми за свине и птици, да сключват такива и със собственици на лични стопанства. Минималният брой на посещенията в обектите ще бъдат регламентирани в договорите, сключени между директора на ОДБХ и регистрираните ветеринарни лекари", поясни още Мирослав Комитски.
Епизоотичната обстановка на територията на област Враца е нормална, стана ясно на заседанието. По данни на Държавно горско стопанство – Враца, на територията му са отстреляли 157 броя диви прасета. Пробите за АЧС и трихинелоза са отрицателни.
Към момента няма индикации за удължаване на срока за лов на диви прасета, който изтича на 16 февруари. Държавните горски стопанства ще извършват проверка на ловните територии за трупове на диви прасета и при констатиране, ще бъде направен анализ и загробване на животните.
Областна дирекция "Безопасност на храните" извършва проверка на 1210 стопанства тип „заден двор“ и две свиневъдни ферми на територията на областта. Проверката е във връзка с превенция на заболяването Инфлуенца по птиците, спазване на мерки за биосигурност и нерегламентирано отглеждане на прасета в домашни условия.
Мирослав Комитски апелира представителите на местната и изпълнителна власт да спазват стриктно разписаните в Плана за контрол и предотвратяване разпространението на заболяването АЧС в РБ за 2020 г. дейности и срокове на отговорните институции.
Врачанската болница дължи над 21 милиона лева, а данните съобщи в народното събрание здравният министър доц. Силви Кирилов. Той отговори на въпрос на врачанския депутат от "Възраждане" Ивайло Папов, като представи данни към края на март т.г. Общите задължения на МБАЛ "Христо Ботев" са в размер на 21 036 000 лв., като нетекущите са в размер на 2 521..
Във Видин за пореден път граждани излязоха на авто шествие заради състоянието на пътната инфраструктура. Протестите започнаха преди седмици, а организаторът Иларион Дочев обяви, че ще продължат, докато няма реакция от Общината. Протестиращи казаха, че очакват обяснение кога ще приключат продължаващите трета година ремонти по булевард "Панония"...
Ученици от IV ОУ "Иван Вазов" - Монтана с ръководител Таня Василева изработиха арт инсталация "Буквите". От днес буквите от българската азбука красят площад "Жеравица". Поводът е предстоящият 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, казва Таня Василева, учител по..
Подменят уличното осветление в още шест квартала в Монтана. Общината получи безвъзмездно финансиране за над 400 000 лева по Националния план за възстановяване и устойчивост. Община Монтана е одобрена за финансиране по втория етап от инвестицията „Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление" по Националния план за възстановяване и..
Във Видин за пореден път граждани излязоха на авто шествие заради състоянието на пътната инфраструктура. Протестите започнаха преди седмици, а организаторът Иларион Дочев обяви, че ще продължат, докато няма реакция от Общината. "Досега няма никаква реакция. Това е пети протест. Никой не дойде да каже или да съобщи в мрежите "ние ще..
Историческият музей в Лом бе домакин на изложбата „Нови хоризонти в праисторията”, която разказва за най-старото обработено злато в света, открито преди повече от 50 години във Варненския некропол. Събитието бе организирано по повод Европейската нощ на музеите и събра десетки ломчани и гости, съобщават от местната общинска управа. Д -р..
Община Враца е с нов заместник-кмет, съобщиха от местната управа, като уточниха, че Вероника Ценова е новият заместник-кмет по здравеопазване и социални дейности в местната администрация. Ресорът е един от ключовите и е свързан с провеждането на политиките в областта на здравната грижа и социалната подкрепа. Тя ще отговаря и за две общински..