Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съкровище от видинското село Костичовци е сред най-ценните у нас

| обновено на 12.02.20 в 16:39
6
Снимка: Кристиян Желязков, уредник в Исторически музей


Съкровище от видинското село Костичовци, открито още през 1966 година, стана известно на местната общественост едва през последните дни, когато се заговори за подготовката на третата българска изложба в парижкия музей "Лувър", и то бе посочено сред възможните експонати.
Най-възрастният жител на Костичовци - 90-годишният Стоян Георгиев, каза, че е чувал за съкровището и сподели предаденото му преди години от други местни хора:


"Съкровището се е намирало в местността "Селски дол". Този, който го е заровил, е писал и е предал книгата на първородния си син. Може би над 25 поколения са минали, но то си е стояло в чешмата. Иманярите са си копали покрай нея, но не са се сетили да повдигнат плочата. Този, който е знаел от книгата, е дошъл и е взел това, което му е трябвало. Останало е само гърненцето, за да видят, че златото е извадено."

Стоян Георгиев, най-възрастният жител на Костичовци. Снимка: Радио Видин

Справка в Националния археологически институт с музей при БАН показа, че откритите край Костичовци ценности са част от фонда на институцията и в момента са включени в изложба. Зам.-директорът на института доц. Стефан Александров обясни:


"Данните са доста оскъдни в нашия архив. Съкровището е открито вероятно през 1966 година, като липсва всякаква информация за мястото на откриване, като изключим, че е около село Костичовци. То е откупено от Теофил Кръстев през ноември 1966 година за сумата от 300 лева. Оттогава се съхранява при нас. Това, което е предадено, се състои от 3 броя цели невестински венци и 6 елемента от такива, 3 броя наушници, 9 гривни и 2 копчета, изработеки от сребро с позлата. Според въпросния човек те са били поставени в един меден съд, който той е намерил и предал в Археологическия институт с музей, както сме се казвали тогава. Най-вероятно съкровището се датира от 16 век. В момента тези експонати са в една изложба в Казанлък, която е посветена на късносредновековното българско изкуство. Така че, известно е на специалистите, а сега с тези изложби става известно и на по-широк граждани."

Снимка: Кристиян Желязков, уредник в Исторически музей Искра Казанлък

В изложбата "Късносредновековни съкровища от фонда на НАИМ при БАН" са включени над 240 експоната от едни от най-богатите съкровища от епохата на Късното средновековие. Представени са накити от някои от най-важните съкровища, сред които са и тези от берковските села Главановци и Горна Бела речка, Василовци, Ломско и Костичовци, Видинско. Предполага се, че представените съкровища са дело на майстори от Чипровската златарска школа. Историческите сведения доказват, че освен като султански монетен двор през ХVІ в. Чипровци се е развил и като ювелирен център.


Интересът към изложбата е много голям, затова вече два пъти е удължаван срокът на нейното гостуване в Казанлък, обясниха от местния исторически музей "Искра". Експозицията ще остане в града до края на месец март, а след това ще продължи да представя изкусните произведения на българските майстори и на други места.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

И днес тропически жеги

Оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за цялата страна . Очакват се екстремно високи температури, които в много райони ще надхвърлят 38 градуса. След обед над Северозападна България ще се развива мощна купеста, на места до купесто-дъждовна облачност, от която ще превали и прегърми...

публикувано на 23.07.25 в 09:43

Отбелязаха 100 години Международен събор "Кадъ Боаз"

Тържествено бяха отбелязани 100 години от началото на най-големия трансграничен събор на Балканите. Гости от България и Сърбия се срещнаха на прохода "Кадъ Боаз", където се провежда събора, родил се на основата на приятелските отношения между Община Белоградчик и Община Княжевац. Началото е положено през далечната 1925 година, като е имало и..

публикувано на 23.07.25 в 08:45

66 ПТП-та във Врачанско за един месец

През юни по пътищата в област Враца са регистрирани 66 пътно-транспортни произшествия, като от МВР са квалифицирали 20 като тежки. Това прави средно по повече от 2 катастрофи дневно, показва анализът на Од на МВР за шестия месец на годината. При сблъсъците е загинал 1 и са ранени 21 души. В сравнение със същия месец на предходната година, ПТП-тата са с..

публикувано на 23.07.25 в 08:17
РЗИ-Враца

РЗИ–Враца помага с достъпа до здравни досиета

Експерти от регионалната здравна инспекция помагат на жителите на Врачанско в осигуряването на достъпа до електронните им здравни досиета. От началото на кампанията, започнала през юли, специалисти са минали през селата от община Враца: Чирен, Девене и Голямо Пещене.  Всяка седмица на сайта на здравната инспекция ще бъде публикуван график за..

публикувано на 23.07.25 в 08:12

Снимката на 22 юли 2025 година

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни" .  Фестивалът ще продължи до 26 юли.  Зачестяват случаите на пострадали от горещините хора във Видинско.  Това каза за Радио ВИДИН д-р Любомир Виденов, ръководител на видинския филиал на Спешна помощ..

публикувано на 22.07.25 в 18:05

Бюджет от над 107 млн. лв. отчете Община Монтана за 2024 г.

Община Монтана е работила с бюджет от близо 107, 5 милиона лева през миналата година. Това съобщи директорът на Финансови и счетоводни дейности Силвия Василева на публично представяне на отчета. На него присъстваха председателят на общинския съвет Иво Иванов и председателят на комисията по бюджет и финанси Станимир Стоев. Тъй като общата рамка на..

публикувано на 22.07.25 в 16:30

Ръст на сигналите заради горещините във Видин

Зачестяват случаите на пострадали от горещините хора във Видинско. Това каза за Радио ВИДИН д-р Любомир Виденов, ръководител на видинския филиал на Спешна помощ и допълни, че възрастните хора, хронично болните и малките деца са най-застрашени от топлинен удар и дехидратация. "Има доста повиквания на колабирали, с високо кръвно пациенти, има да,..

публикувано на 22.07.25 в 16:17