"Съкровището се е намирало в местността "Селски дол". Този, който го е заровил, е писал и е предал книгата на първородния си син. Може би над 25 поколения са минали, но то си е стояло в чешмата. Иманярите са си копали покрай нея, но не са се сетили да повдигнат плочата. Този, който е знаел от книгата, е дошъл и е взел това, което му е трябвало. Останало е само гърненцето, за да видят, че златото е извадено."
Справка в Националния археологически институт с музей при БАН показа, че откритите край Костичовци ценности са част от фонда на институцията и в момента са включени в изложба. Зам.-директорът на института доц. Стефан Александров обясни:
"Данните са доста оскъдни в нашия архив. Съкровището е открито вероятно през 1966 година, като липсва всякаква информация за мястото на откриване, като изключим, че е около село Костичовци. То е откупено от Теофил Кръстев през ноември 1966 година за сумата от 300 лева. Оттогава се съхранява при нас. Това, което е предадено, се състои от 3 броя цели невестински венци и 6 елемента от такива, 3 броя наушници, 9 гривни и 2 копчета, изработеки от сребро с позлата. Според въпросния човек те са били поставени в един меден съд, който той е намерил и предал в Археологическия институт с музей, както сме се казвали тогава. Най-вероятно съкровището се датира от 16 век. В момента тези експонати са в една изложба в Казанлък, която е посветена на късносредновековното българско изкуство. Така че, известно е на специалистите, а сега с тези изложби става известно и на по-широк граждани."
В изложбата "Късносредновековни съкровища от фонда на НАИМ при БАН" са включени над 240 експоната от едни от най-богатите съкровища от епохата на Късното средновековие. Представени са накити от някои от най-важните съкровища, сред които са и тези от берковските села Главановци и Горна Бела речка, Василовци, Ломско и Костичовци, Видинско. Предполага се, че представените съкровища са дело на майстори от Чипровската златарска школа. Историческите сведения доказват, че освен като султански монетен двор през ХVІ в. Чипровци се е развил и като ювелирен център.
Интересът към изложбата е много голям, затова вече два пъти е удължаван срокът на нейното гостуване в Казанлък, обясниха от местния исторически музей "Искра". Експозицията ще остане в града до края на месец март, а след това ще продължи да представя изкусните произведения на българските майстори и на други места.
Реставрираният паметник на Христо Ботев беше монтиран на мястото си на централния площад във Враца. От Козлодуй потеглиха участниците в 77-то издание на Националния поход по стъпките на Ботевата чета. Походът по стъпките на Ботевата чета от Козлодуй до връх Околчица е 5-дневен преход с дължина 120 километра. Над 1700 души участват в..
С тайно гласуване общинските съветници в Монтана ще определят носителите на Почетния знак и званието “Почетен гражданин на Монтана” за 2025 г. Редовното заседание на Общинския съвет ще се проведе на 29 май 2025 г. (четвъртък) от 14:00 ч. в Заседателната зала на Младежкия дом. С най-високото отличие по повод празника на града Свети Дух ще..
"Здравей, ваканция! Довиждане, училище!"-представиха учениците от 2-ри клас с учител Гинка Кръстева от ОУ "Хр.Ботев"в читалищната библиотека в Мездра. Литературно-музикалната програма включваше стихове за родината, за училището и за книгата. Второкласниците изпяха химна на Кирил и Методий, а библиотекарят Павлина Русева им прочете стихове от..
18-годишен ученик е привлечен в качеството на обвиняем и е задържан за кражба на линейка в монтанското село Дългоделци, съобщиха от прокуратурата. Деянието бе извъшено през нощта на 26 май, докато екипът на спешния център в Лом оказвал медицинска помощ. С постановление на прокурор от Районна прокуратура - Монтана изършителят е задържан за срок до..
Правителството одобри Споразумение между Изпълнителната агенция „Проучване и поддържане на р. Дунав“ и Речна администрация за Долен Дунав - Галац, Румъния за съвместно възлагане на обществени поръчки за „Подобряване на условията за корабоплаване в общия българо- румънски участък на Дунав”. Дейностите обхващат мониторинг на околната среда, проектиране..
Реставрираният паметник на Христо Ботев беше монтиран на мястото си на централния площад във Враца. Повече от шест часа продължи изправянето центрирането и захващането на металната фигура върху пиедестала й. Монтажът премина под зоркия поглед на десетки врачани, които очакваха с нетърпение края на реставрационните дейности. Спонтанно към наблюдателите..
Областният управител на Видин Ани Арутюнян бе сред официалните гости на церемонията по откриването на двата високотехнологични кабинета по природни науки, математика и информационни технологии в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Димово. Тя подчерта, че образованието е най-добрата инвестиция, а модерно оборудваните класни стаи допринасят за повишаване..