Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С 35% изостава средната работна заплата във Видин от тази за страната

Снимка: Радио ВИДИН

2 517 лв. са необходими за 4-членно домакинство, включващо двама родители и две деца, за покриване на разходите им за храна, поддържане на жилището, здравеопазване, образование, транспорт и почивка. Съответно за издръжка на едно лице са необходими 629,33 лв, сочат данните в традиционното наблюдение на потребителските цени и издръжката на живот за последното тримесечие на 2019 година на Института за социални и синдикални изследвания.


За да се осигурят нужните им средства за издръжка, всеки от двамата родители трябва да получава работната заплата с нетен размер не по-нисък от 1 259 лв. За сравнение нетният размер на средната брутна работна заплата за периода е 969 лв., или с около 23% по-нисък от необходимата заплата за издръжка.


Издръжката на живот нараства, като в края на миналата година отбелязва най-високото си ниво от близо 7 години, достигайки 4,4%, сочат още данните на Института. Със 107 лева е нараснала издръжката за година, обясни пред журналисти президентът на КНСБ Пламен Димитров:


"107 лева всъщност се е увеличила издръжката на живота за една година - декември 2019 спрямо декември 2018 година, тоест за една година, което прави около 4,4% ръст на необходимите средства за издръжка. С 23 % е по-ниска е средната работна заплата в нетен размер, тоест парите, които получават в джоба двама средни работещи в България, за да покрият цялата издръжка на едно семейство. Очевидно не стигат близо 1/4 от средствата, които са необходими. Припомням още веднъж, че над 2/3 от работещите в България получават работна заплата под средната за страната."


Поскъпват основни хранителни продукти и енергийни източници, които са основни разходни пера за българските домакинства, обясни Виолета Иванова от Института за социални и синдикални изследвания:



"За нарастването на издръжката на живота, особено на хранителните стоки, съществен принос има ръстът на цените на месото и месните продукти, близо 16% са нараснали. Затова всички знаем, че това основно се дължи на африканската чума по свинете, както и на задържането на високи цени на международните борси. Важно е да се отбележи също, че ако през декември 2018 година хлябът и хлебните изделия бяха с най-висок ръст - близо 10%, тази година продължават да нарастват, но с по-слаби темпове - с 3,5%."



При цените на електроенергията ръстът е с 2,9%, на топлоенергията - с 3,5%, на водата - с 5,4%. Тази година се очаква ново увеличение на тока. 



"Настоящата година очакваме ново увеличение на цените, след въвеждането на частичната либерализация на цените на електроенергията. Това естествено ще доведе до нарастване на енергийната бедност. По данни на Евростат всяко трето домакинство не успява навреме да плати сметките си за комунални услуги, поради финансови затруднения. Ако проследим периода 2010-2028 година, България запазва един и същи темп. Това показва, че въпреки повишението на доходите и на икономическия ръст като цяло, имаме концентрация на тези доходи или нехомогенно разпределение в определени групи, по-скоро във високодоходните групи. Очакваме с повишението на цените на електроенергията и топлоенергията да продължава България да запазва челни позиции по невъзможността на населението да поддържа адекватно топъл дома си."



68% от домакинствата живеят с общ доход на човек под необходимите средства за издръжка на живота. Очертава се тенденция към намаление, но все още всяко 7-мо домакинство от 10 живее с общ доход на човек под необходимите средства, се посочва в изводите от наблюдението.

С колко средства живеят видинчани и за какво им стигат, попитахме жители на дунавския град:

"С тази пенсия от 340 лева и 100 лева като вдовица. Само 150-180 лева са ми лекарства. Другите дали да ядеш, какво да правиш... Облекло от 25-30 години. Това е от 30 години, отрязах го и така...


350 лева ми е пенсията. Харча я за храна и не стига. Наполовина е на това, което са изчислили...
395 лева ми е заплатата като детегледач. Пенсия нямам, нямам трудов стаж, тъй като съм работила по програма и сега не ми стигат годините, за да се пенсионирам. Най-много пари отиват за ток, вода, сега е увеличена... Дрехи - каквото износят снахите...


Току-що се прибрах от Англия и не съм наясно. Там издръжката на живота е колкото си изработиш. Аз съм работила доста и успявах да си поддържам близките, семейството и да си плащам моите разходи. Нищо не съм спестила, но съм живяла като достоен гражданин, парите ми стигаха...


Получавам 250, нейните са 217 лева. Къде са 600...Това е в този град, всички хора - до 300 лева. Затова пропадна този град..."



В подкрепа на казаното от видинчани са и данните на Института за социални и синдикални изследвания. Според тях изоставането на средната работна заплата в област Видин е най-силно - с повече от 35% от средната за страната. Разликата в БВП на човек от населението в София и област Видин е 4 пъти и тя е устойчива повече от 4 години. По този начин "ножицата" на неравенствата продължава се разтваря и да задълбочава социалните неравенства по области. При това, освен ниските базови нива на средната работна заплата, реалното им нарастване за 10 годишен период е значително по-ниско от средното за страната -  Видин с 49.2% при средно за страната 74.3%.

От института прогнозират, че проблемът със силната регионална диференциация в заплащането, съпроводен с
негативните демографски процеси и недостига на работна сила ще бъде сериозно предизвикателство през следващите години.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30

Тереза Найденова- за пътя от любовта към природата до учителската професия

Тереза Найденова е млад учител - преподава специални предмети в Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. И макар и да изглежда като осмокласничка, тя се справя блестящо като преподавател.  Как любовта към гората и природата може да накара един млад човек да остане в България и да се обърне към учителската професия?  За възпитанието и..

обновено на 05.07.24 в 09:09