Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зловредната поща - как да я разпознаем и да се предпазим

спам компютри електронна поща имейл
Снимка: ЕПА/БГНЕС


По-голямата част от имейл съобщенията в интернет са нежелани. Изпращането на спам имейл съобщения се превърна в бизнес преди много години. Не е тайна, че чрез изпращането на рекламни имейл съобщения, могат да бъдат увеличени продажбите и печалбата. Това е основната причина за изпращането на спам. Понякога чрез нежеланите имейл съобщения се изпраща и зловреден код, с цел заразяване на компютри. В най-честия случай ботове сканират уеб сайтове онлайн, за да събират имейл адресите, на които след това да бъдат изпращани имейл съобщения. Как да разпознаем зловредна и нежелана поща обясни за Радио Видин Цветомир Алексиев, консултант по киберсигурност в IT фирма "Different Technologies".

"Това са така наречените "спам" и "фишинг" атаки, които се използват в киберпространството. Най- често използваните методи за атака, които се употребяват са така наречените имейли с автобиография за кандидатстване за работа. Хакерите правят фалшив имейл, клонират страница, която наподобява страницата на работодател. Очаквате някакво писмо, пускат ви имейл, на който вие не обръщате внимание,че е фалшив и самият имейл съдържа зловреден софтуер, който за да зарази вашият компютър, вие трябва да го свалите. В повечето случаи и да отворите имейла нищо няма да стане, трябва да свалите самият файл. Когато го свалите, започват да се изпълняват едни операции и така се инсталира зловредния софтуер на вашият компютър и става обект на кибер шпионаж, бот мрежа, да ви следят данни и т.н. Този файл изглежда по идентичен начин, както една автобиография, цъкате на него и вече атаката е осъществена. Трудно се разпознават, най- лесно е като получите имейл, когато не е от човек, от когото очаквате да ви изпрати нещо, да не го отваряте въобще, а направо да го изтриете. Спам папката директно се трие, или просто проверявате, защото понякога получаваме важни съобщения, които ни идват в спам пощата и трябва да ги прегледаме, но трябва да сте сигурни, че това което ще отворите, сте наясно с неговото съдържание."

Велизар Върбанов, който също е консултант по куберсигурност в "Different Technologies", ще ни даде полезни съвети как да се предпазим.

"Най- добрата защита е знанието. Потребителите трябва да са наясно, че 90% от изпратените имейли в световен мащаб влизат в тази графа на спам имейлите, така че има голяма вероятност да станат обект на подобен тип атаки. Някои от превантивните мерки -да внимаваме къде споделяме личните си и служебните имейли, защото веднъж станали публични, то попадат в бази данни, които след това се използват от злонамерените хакери, за да достигнат до потребителите. Не трябва да отваряме линкове и файлове в писма, които са от непознати или съмнителни имейли. Тук е момента да споменем тези прословути криптовируси, които криптират файловете на потребителя и те стават неизползваеми, докато не се въведе ключ, който да ги декриптира. Следващият съвет е да не отварят и да не отговарят на спам съобщения, дори да не съдържат подобен зловреден софтуер, защото това служи за индикация на хакерите, че този имейл се използва от даден потребител и те продължават опитите за атака. Използването на анти-спам софтуер и филтри също е препоръчително. Последното, което бих посъветвал потребителите, ако станат обект на подобен вид атака, да не плащат на хакерите, а да се обърнат към експерти по киберсигурност за съвет и помощ."

Не отваряйте писма с неясен произход, в никакъв случай не кликвайте върху съмнителни линкове в тях, ако не знаете какво е съдържанието им. Не сваляйте файловете, които съдържат такива писма и не споделяйте имейл адресите си навсякъде. 

Повече можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ние сами не можем да се справим със злото, но Бог е с нас

Петата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Евангелското четиво ни напомня за Божието величие и Неговата любов към човешкия род. Днес почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. "И когато стигна на отвъдния бряг, в страната Гергесинскa, срещнаха Го двама, хванати от бяс" (Мат. 8:28)..

публикувано на 13.07.25 в 08:00

Завръщането на "Холи"

2021 г. Светът е в локдаун. Ковид-19 вършее, убивайки хиляди на ден. В разгара на пандемията и точно след погребението на майка си, последното от което има нужда Холи Гибни е да поема нов случай на изчезнал човек. Но Пени Дал изглежда умее да е упорита, не само защото в случая става дума за изчезналата ѝ дъщеря. Очевидно класическото..

публикувано на 11.07.25 в 16:30

Фотографии запечатват усмивките на младежи, отраснали с приемна грижа

Фотоизложба представя успешни млади хора, отраснали с приемна грижа. Докато са в приемните семейства, Законът за закрила на детeто налага ограничения те да бъдат показвани и успехите им остават невидими, казват от Националната асоциация за приемна грижа. Видин е първият град, в който е показана изложбата, а след това ще гостува и в други градове в..

публикувано на 11.07.25 в 16:24

ДГС- Видин: Близо 860 декара гори са засегнати от пожари от началото на годината

От началото на годината пожарите със засегнати гори на територията на  "Държавно горско стопанство Видин" са пет. Четири от тях- през последните дни.  Засегната обща площ е близо 860 декара. Служителите на горското стопанство са гасили превантивно и пожари в земеделски територии, за да не влязат в горите. Първият пожар е бил през март..

публикувано на 11.07.25 в 16:09

Населението в България се топи, а светът продължава да се увеличава

Днес отбелязваме Световния ден на населението. Отбелязва се от 1990 г. по повод раждането на петмилиардния жител на планетата (11 юли 1987). Целта на деня е да се насочи вниманието на обществеността към проблемите на населението.  Защо обаче Светът се увеличава, а ние - не? И дали това е така? За да разберем отговорите потърсихме д оц...

публикувано на 11.07.25 в 15:10

Лайките Тара, Макс, Симба и Пират - ловци и приятели

Кучетата порода Западносибирска Лайка са северна порода и могат да се приемат като една от най-старите породи кучета, служещи на човека.  До наше време те са запазили характерните белези, говорещи за близкото им родство с вълка и чакала.  Николай Иванов е от град Кула. Запален ловец е, но днес ще говорим не за ловните му постижения, а за..

публикувано на 11.07.25 в 15:05

Андриана Миткова: Магията е любов и ... щипка магия

Днес в рубриката професия хоби ще ви запознаем с една млада дама, която е родена в Благоевград, но детството и съзнателният й живот е преминал в Бяла Слатина. Тя се казва Андриана Радиум Тутовска. Всъщност това е моминското й име, защото вече е Андриана Радиум Миткова . Споменаваме обаче неслучайно предишното й име, защото то е свързано с една друга..

публикувано на 11.07.25 в 10:30