Актрисата Маргарита Костова от Държавен куклен театър Видин е номинирана за награда "Икар" на Съюза на артистите в България. Номинацията е в категорията "Постижение в кукленото изкуство" за ролите ѝ в спектакъла "Дядовата ръкавичка" по сценарий и режисура на Мая и Митко Димитрови. В спектакъла младата актриса влиза в кожата на всеки един от героите в популярната приказка:
"Това е един труден спектакъл, но не невъзможен. Трудното беше наистина да уловя различите нюанси на характерите. Но пък разбрах, че ми е много по-лесно да работя сама, в което има някакъв парадокс, защото кукленото изкуство е колективно изкуство. Та намерих в този спектакъл по някакъв начин себе си."
Номинацията за Икар е самочувствие и провокация, сподели още младата актриса:
"Определено обичам това, което работя, и Видинският куклен театър ми дава една свобода на изразяване, един опит, който пък ми дава едно самочувствие да продължавам напред. А тази награда наистина много ме провокира и ми дава едно допълнително самочувствие, което да влагам в своите представления."
За втора поредна година Държавен куклен театър Видин намира място в списъка на номинираните от Съюза на артистите в България за награда Икар. Според директора на театъра Поли Трифонова това показва, че трупата се развива в правилната посока:
"Аз съм много щастлива за Маргарита Костова, че е номинирана, защото тя е изключително талантлива актриса. Но мога да ви върна няколко години назад, 3 - 4, и да кажа, че тогава отново група актьори бяха номинирани за цялостния спектакъл "Бременските музиканти". Това показва, че Видинският куклен театър има една изключително талантлива трупа и аз съм много щастлива от това като директор на този театър. Младите и талантливи хора показват облика на нашия театър. Разбира се, че един директор се стреми да задоволи творческите интереси на такъв млад, много отговорен, много способен и талантлив екип. Но така или иначе те доказват чрез своите изпълнения големия си талант."
За първи път от Съюза на артистите в България дават възможност на публиката да подкрепи любимото си театрално представление като участва в онлайн анкета. Победителят ще бъде оповестен на 27 март по време на официалната церемония по връчването на Националните награди ИКАР 2020 в Народния театър.
В Девета н еделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня за силната вяра, която трябва да имаме към Бога. Вяра, която спасява и ни прави синове на Бога и наследници на Неговото Царството. "Учениците, като Го видяха да ходи по морето, смутиха се и казваха: това е привидение; и от страх извикаха. Но Иисус веднага..
9-годишно момиче от Козлодуй посети всички 100 места, включени в Движението "Опознай България - 100 национални туристически обекта" и получи Златна значка от Българския туристически съюз /БТС/. От съвсем малка Калина Христова обикаля със семейството си най-хубавите места в страната - природни забележителности, исторически обекти и музеи. Така..
Според всички негови колеги, детектив-сержант Логан Макрей, познат още като „Лазар“, от Грампианската полиция в Абърдийн е много добър полицай. Е, поне според повечето от колегите му. Както се очаква, има и такива като детектив инспектор Нейпиър, които са намразили Логан от пръв поглед и половин дума. Надхвърлиш ли едно определено ниво на..
Ани Димитрова е моден дизайнер. Дълги години е работила в чужбина, след това със съпруга си се връщат в България и се установяват в град Годеч. Участва в прет-а-порте във Видин, на което бяха представени модни колекции на дизайнери от Северозапада. Казва, че професията е творческа, модният дизайнер мисли като артист, но всъщност е архитект, който..
8 август е Международен ден на котката. Избрахме да ви разкажем за две видински котки- майка и дъщеря, порода "Британска късокосместа". Майката се казва Миха, на 8 години, а дъщеричката е на 2 години и се казва Бела. Двете женски котки отначало съжителстват трудно на една територия, разказа Мария-Надежда Миленова: "И съответно малката е на..
С повишението на температурите през лятото се увеличава и разходът на електрическа енергия. Можем ли обаче да се насладим на комфортна прохлада, без да се притесняваме за по-високи сметки за ток? Този въпрос си задаваме всяка година между юни и септември, когато зачестяват продължителните периоди на високи температури. Ежедневието на всяко..
Общо 25 души от област Видин очакват да получат своите високотехнологични помощни средства . Това е нова социална услуга, която се предоставя по Националния план за възстановяване и устойчивост. Срокът за изпълнение е краят на 2025 година, каза Венцислав Боянов , директор на Регионалната дирекция "Социално подпомагане"- Видин. "На територията на..