Как живеят хората в селото, какви са проблемите и надеждите им, какво искат от новия кмет и как смятат да работят заедно. Това попитахме в селото, а отговорите потърсихме от местни жители и от кмета, Венизел Флоров.
"Утре е Задушница, а да не обяснявам какъв е пътят до гробищата- опасна работа. Хората не могат да идат да посетят починалите си близки. Нямат ли една машина да почистят. Пенсионер съм, бивш военен. Животът в селото не е лош. Дразнят ме обаче тези, дето работят по програмите- нищо не чистят. Само се въртят около кметството... За мен и двете ни църкви са паметници на културата. Строени са преди много години и са пазели вярата ни. Лошото е, че долната църква не е в добро състояние. Другата имахме късмет да я ремонтират по един проект. Тя обаче се намира нависоко и за да се стигне до нея се върви по един стръмен склон, а пътят е съвсем разбит. По принцип смятам, че подобни обекти трябва да се поддържат от всички и ако някой може да помогне за асфалтирането на пътищата до тях, ще сме му много благодарни...
Навремето училището ни наброяваше между 120 и 130 деца до 8-ми клас. То беше в първите 6 училища за които се говореше, че са постигнали отлични резултати. Училището беше много хубаво и много добре обзаведено. Преподаваше се много сериозно и децата се ограмотяваха и възпитаваха на ниво. Сега какво става- счупени прозорци, отвсякъде се влиза в него и се руши. Живея до училището и ги гледам вечер как от 12 до 18-годишни деца и младежи тичат по коридорите, чупят и изнасят всичко . Намирала съм папки, документи пръснати по шосето или диапозитиви и нагледни средства.... Някога в училището имаше 6 акордеона. Единия от тях го намерихме на площадката отвън, беше ритан. Това е просто подигравка с труда на хората, които са построили това училище или са прекарали живота си тук... Боли ме много, защото селото застарява и се обезлюдява. Деца нямаме вече много, а тези, които са ученици, са разпределени към училищата в Брегово и във Видин. Иначе децата ни са добри, умни, родителите също. Но лошото е, че нашето училище е празно...
Държавата би трябвало да помисли и за малките селища като нашето. Тук не само училището пустее, но и една много хубава сграда на бившото МТС Гъмзово. Тя беше после модна къща и даваше поминък на местните хора. Сега пустее. А от Гъмзово има много хора, които всяка сутрин с такси или автобус пътуват до Видин, където работят в други шивашки ателиета...
Площадът ни не е асфалтиран не се сещам от колко години. Ами тук ние чакаме събор, хората всеки ден отиват до магазините, до сладкарницата. Един такъв площад е неугледен. Би трябвало да се помисли и за него. Проект ли да се направи, нещо друго ли. Но пък каквито и проекти да направим ние от Гъмзово, те надали ще се приемат. Трябват специалисти за тая работа..." , коментираха местни жители.
"Трудно се живее в Гъмзово", не скри впечатленията си и новият кмет на селото, Венизел Флоров:
"Населението е застаряващо- някъде около 70 % са възрастните хора. Младите са малко, работа няма, трудно е. Въпреки това усилията ни са насочени да облекчим живота на останалите тук. За възрастните и хората без доходи сме подсигурили топъл обяд- 43 човека отговарят на условията и ползват тази услуга. Храната се приготвя към Социалния патронаж в Брегово. Нямаме оплаквания за качеството й, хората са доволни.
Хората, които не живеят постоянно тук, могат да не се притесняват за домовете си. Ще ги намерят така, както са ги оставили. В селото нямаме кражби от смесеното население. Проблемите са свързани предимно с битови скандали...
Що се отнася до чистотата в селото, фирмата, която обслужва селищата от общината, вече ни предостави допълнителни контейнери за битови отпадъци...
Проблемът свързан с училището също се стремим да разрешим. Лошото е, че засега нямаме интерес от инвеститори. Чувал съм навремето, че е имало интерес към него, но вече не. Имам обаче думата на кмета на общината, че ще ремонтираме покрива, за да предпазим сградата от разрушаване. Ще положим усилия да разчистим двора и дърветата, които опират в керемидите и рушат покрива. Ще се постараем да запазим колкото се може повече от това, което в миналото е създадено.
Иначе първата ми задача след избирането ми за кмет беше да се свържа с електроразпределителното дружество и да изрежем клоните на дърветата, защото електрическата мрежа бе в трагично състояние.
Имам също намерение да преместя и една стара метална будка до гробищния парк, за да може да се ползва от жителите, които отиват да посетят гробовете на близките си там. В бюджета на Община Брегово има също одобрени средства за асфалтирането на две от селските улици.
Възнамерявам да не изпускаме шансовете да участваме във всички програми, които ще създадат работни места или ще задържат младите хора в селото."
Кой е новият кмет на Гъмзово, къде и с какво се е занимавал, какво още има намерение да направи и кои ще са приоритетите в работата му до края на тази година; след като 6 години е живял и работил в Италия, какво разказва за ситуацията там след смяната на местната валута с еврото; какво още разказаха за живота си жителите на селото- целите интервюта можете да чуете в звуковия файл.
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..
Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..
Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..
2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..
Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..