Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на бавните обороти

Психолог: Забързаното ежедневие ни лишава от нормалното човешко общуване

Снимка: Светослав Цветанов

"Направи услуга на себе си и на другите - забави темпото". Под това мото преди 13 години в Италия започват да отбелязват 26 февруари като Международен ден на бавните обороти, наричан също Празник на спокойствието. По това време в страната вече се е зародило социалното движение "Бавен живот", което призовава към умерен начин на живот.

За видинчани бързането е неизменна част от ежедневието. Най-често бързат за работа, а там- да си свършат работата. След това бързат да се приберат вкъщи и бързо да свършат задачите, които набързо са си нахвърляли:

"Да, винаги бързам - за работа, да взема детето от училище, за всичко...Понякога успявам да си почина, пълноценната почивка е може би точно да не бързам, някъде на разходка, на почивка, на... Вкъщи - не, вкъщи винаги има задачи...
Обикновено бързам за доктори...
Изпускам рейса, не рейса - при Белева часа...
Не, не ми се налага да бързам. Сутрин слизам на "Куклите" и до тук ходя пуша. Постигам го с добра организираност и най-вече спортуване, спортът е здраве. Изминавам пеша по 3-4 км...
Да, доста често ми се налага да бързам. В случая бързам за работа...
Да, когато ходя на работа бързам. Иначе - не. Когато има много хора, има трафик. Това най-често се случва, когато вали и тогава всички бързат. Днес изглежда, че ще бъде спокоен ден..."

Животът на бързи обороти ни лишава от нормалното човешко общуване. Постоянното бързане може да се отрази и на здравето на човека, обясни психологът от Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин Велислава Цанкова:

"Факт е, че от ден на ден ние се учим да бъдем в крак с тази динамика и с това време и реално не винаги се справяме с това. Понякога това пренатоварване ни кара да се чувстваме отпаднали, уморени, да имаме проблем с общуването, да пренасяме проблемите, които ни налага работата вкъщи, върху близките си, върху хората, които обичаме. Научихме се да се храним набързо, да обичаме набързо, да си почиваме дори набързо и общо взето нашият живот е съсредоточен върху това какво работим, имаме ли работа, справяме ли се всичко, което се стовари върху нас, и как може да изкарваме средствата, които са необходими за поддръжка на едно нормално домакинство... Когато нямаме достатъчно сигурност, съответно ние се стремим да компенсираме с все повече материални задоволявания, а всъщност това ни лишава от елементарно човешко общуване..."

За да успеем да забавим темпото и да постигнем умерен начин на живот, е необходимо да се научим да си поставяме граници, обясни психологът:

"Едно от важните неща е умението да казване "не", защото ние все повече се товарим с ангажимент и задачи и предоставяме възможност на хората, които са по-високо от нас в йерархията да ни притискат и вменяват задачи, които са все по-тежки за нас, дори такива, с които не можем да се правим...Това пренатоварване не може да продължава вечно, то неминуемо се отразява на нашето тяло, ако не не нашата психика. И понякога животът сам ни поставя ограничения чрез различни заболявания например. Тогава се случва, че самото тяло ни казва: "Време е да спреш, време е да забавиш оборотите..."

Любимо хоби, спорт или музика могат да помогнат за пълноценно разтоварване от забързаното ежедневие.

"Най-доброто, което мога да препоръчам, е всеки човек да намери своето слабо място, своето хоби, своето занимание, което му доставя удоволствие, без да го натоварва. Освен това различните видове спорт също са много полезни. При тях въпреки че натоварваме тялото, изпразваме ума. Спортът ни зарежда с достатъчно адреналин, за да се събудим и да бъдем отново дейни... Разбира се, разходките в природата, ходенето пеша. Музиката и всички видове изкуства. Да слушаме радио с качествена музика, винаги ще ни помогне. И повече положителни новини, зареждащи и мотивиращи хората", добави Велислава Цанкова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 3 ноември 2024 година

Позната, непозната и мистична е историята ни. Заповядайте да послушате историите в "Неделник" . Те също ще ви развълнуват. Днес - 3 ноември, е Денят на българския художник . На тази дата се отбелязва църковния празник в памет на свети Пимен Зографски. Той е обявен за покровител на българските художници. Срещам ви с един прекрасен..

публикувано на 03.11.24 в 15:08

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55