Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Трети март: За патриотизма и националното самочувствие

Снимка: Радио ВИДИН

Днес честваме 142 години от Освобождението, националния празник Трети март. Повод да помислим заслужаваме ли с делата и постъпките си саможертвата на нашите предци. Патриоти ли сме, имаме ли национални идеали и национално самочувствие?

"Да, българите сме патриоти. В общи линии си спазваме традициите, уважаваме си празника... Днес хората са недоволни от живота, от немотията, как да бъдат патриоти? Налага се да бягаме от тази държава. Какъв патриотизъм, като нямаш работа в България? От 20 години живея в Испания, а ми е мило за България, сълзите ми текат... Има патриоти, но има и хора, които плюят България... Това си ни е нашата държава- нямаме друга, и трябва да си я ценим и уважаваме... Самият факт, че съм тук със семейството си, с децата си, означава че съм патриот...", казаха видинчани в анкета на Генади Вельов.




Видин трябваше да отбележи днешния празник с мащабна историческа възстановка. Близо 200 участници от България и Румъния трябваше да участват в инициативата, пресъздаваща събитията от освобождението на града по време на Руско-турската освободителна война 1877 - 1878 г. Заради мерките, които държавата взима срещу разпространението на коронавируса у нас, обаче възстановката бе отменена, обсъжда се кога все пак да бъде показана пред видинчани и гостите на града.


Сценарист и главнокомандващ на възстановката е полковник Георги Маринов, председател на Национален клуб "Единение":

"Хубаво е, че все повече млади хора и деца с удоволствие участват и присъстват на нашите възстановки. Това ги учи на патриотизъм. Искам да пожелая на слушателите на Радио Видин да изучават историята и когато изпаднат в униние, нека се върнат назад към героичното ни минало, за да вдъхнат самочувствие и надежда за бъдещето."



Сред големите родолюбци от Северозапада, които с дела, а не с думи, показват своята любов към родния край, е лекарят проф. Иван Гаврилов. Попитах го научихме ли си уроците от историята?

"Има много неща, които тепърва трябва да се изясняват, но като цяло в момента на този празник сме длъжници. Българинът, когато е бил в робство е бил по-българин, а когато е свободен, пропилява духовните и материалните си блага в различни посоки, но не и да реализира националната идея за Санстефанска България поне в духовно отношение. Молбата ми е за повече вяра в младите- нашата надежда, нашето упование и нашата дълбока болка и грижа. Бъдете здрави, честит празник на възраждането на Третото българско царство!"





Патриотичното възпитание на българчетата у нас и в чужбина е кауза и на родения в Мездра д-р Искрен Красимиров - режисьор, актьор и преподавател. "Незабравимата България" е името на проекта му, обединяващ уроци по родолюбие чрез художествено-документални филми, лекции, беседи и дискусии. Той е следствие от филмите на нашия земляк за националните ни герои Ботев, Софроний Врачански, Паисий, Иван Вазов, Левски, Райна Княгиня, Захарий Стоянов и Освобождението на България:

"Нека имаме мечти, нека работим за тяхното осъществяване, нека се обичаме и почитаме, нека не се делим на българи, турци, роми. Нека бъдем едно и да видим- може пък да успеем да направим нещо. Молбата ми е българите да не почитат своите герои само на празниците, само на Трети март. Днес е лесно- да отидеш на Шипка, да се удариш в гърдите, да си направиш една снимки и да си мислиш, че си големият патриот. Но не това е родолюбието. То е всеки ден да почиташ героите, да се събуждаш сутрин и да лягаш вечер с мисълта за тях. Постоянно да са ти в сърцето- това е ключовото. Вярвам искрено, че децата се вслушват в моите съвети и че със следващото поколение България ще стане държавата, за която са мечтаели нашите герои, така че бъдещето е в тях и аз ще продължавам да работя за това. Честит празник!"

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00