Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Трети март: За патриотизма и националното самочувствие

Снимка: Радио ВИДИН

Днес честваме 142 години от Освобождението, националния празник Трети март. Повод да помислим заслужаваме ли с делата и постъпките си саможертвата на нашите предци. Патриоти ли сме, имаме ли национални идеали и национално самочувствие?

"Да, българите сме патриоти. В общи линии си спазваме традициите, уважаваме си празника... Днес хората са недоволни от живота, от немотията, как да бъдат патриоти? Налага се да бягаме от тази държава. Какъв патриотизъм, като нямаш работа в България? От 20 години живея в Испания, а ми е мило за България, сълзите ми текат... Има патриоти, но има и хора, които плюят България... Това си ни е нашата държава- нямаме друга, и трябва да си я ценим и уважаваме... Самият факт, че съм тук със семейството си, с децата си, означава че съм патриот...", казаха видинчани в анкета на Генади Вельов.




Видин трябваше да отбележи днешния празник с мащабна историческа възстановка. Близо 200 участници от България и Румъния трябваше да участват в инициативата, пресъздаваща събитията от освобождението на града по време на Руско-турската освободителна война 1877 - 1878 г. Заради мерките, които държавата взима срещу разпространението на коронавируса у нас, обаче възстановката бе отменена, обсъжда се кога все пак да бъде показана пред видинчани и гостите на града.


Сценарист и главнокомандващ на възстановката е полковник Георги Маринов, председател на Национален клуб "Единение":

"Хубаво е, че все повече млади хора и деца с удоволствие участват и присъстват на нашите възстановки. Това ги учи на патриотизъм. Искам да пожелая на слушателите на Радио Видин да изучават историята и когато изпаднат в униние, нека се върнат назад към героичното ни минало, за да вдъхнат самочувствие и надежда за бъдещето."



Сред големите родолюбци от Северозапада, които с дела, а не с думи, показват своята любов към родния край, е лекарят проф. Иван Гаврилов. Попитах го научихме ли си уроците от историята?

"Има много неща, които тепърва трябва да се изясняват, но като цяло в момента на този празник сме длъжници. Българинът, когато е бил в робство е бил по-българин, а когато е свободен, пропилява духовните и материалните си блага в различни посоки, но не и да реализира националната идея за Санстефанска България поне в духовно отношение. Молбата ми е за повече вяра в младите- нашата надежда, нашето упование и нашата дълбока болка и грижа. Бъдете здрави, честит празник на възраждането на Третото българско царство!"





Патриотичното възпитание на българчетата у нас и в чужбина е кауза и на родения в Мездра д-р Искрен Красимиров - режисьор, актьор и преподавател. "Незабравимата България" е името на проекта му, обединяващ уроци по родолюбие чрез художествено-документални филми, лекции, беседи и дискусии. Той е следствие от филмите на нашия земляк за националните ни герои Ботев, Софроний Врачански, Паисий, Иван Вазов, Левски, Райна Княгиня, Захарий Стоянов и Освобождението на България:

"Нека имаме мечти, нека работим за тяхното осъществяване, нека се обичаме и почитаме, нека не се делим на българи, турци, роми. Нека бъдем едно и да видим- може пък да успеем да направим нещо. Молбата ми е българите да не почитат своите герои само на празниците, само на Трети март. Днес е лесно- да отидеш на Шипка, да се удариш в гърдите, да си направиш една снимки и да си мислиш, че си големият патриот. Но не това е родолюбието. То е всеки ден да почиташ героите, да се събуждаш сутрин и да лягаш вечер с мисълта за тях. Постоянно да са ти в сърцето- това е ключовото. Вярвам искрено, че децата се вслушват в моите съвети и че със следващото поколение България ще стане държавата, за която са мечтаели нашите герои, така че бъдещето е в тях и аз ще продължавам да работя за това. Честит празник!"

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00