Жителите на село Черкаски се поклониха пред подвига на хилядите воини, които с цената на живота си отвоюваха свободата на България. В Черкаски се гордеят с името на селото си- това е име на велик руски държавник и дипломат, каза за Радио Видин кметът, Валери Тодоров:
"На днешния ден по традиция всяка година поднасяме венци и цветя пред паметника на княз Владимир Черкаски, чието име носи нашето село. То е прекръстено на 15 август 1934 година от Хаджийска махала.
Датата 3-ти март за нас не е свързана само с освобождението на България. При сключването на Санстефанския мирен договор, княз Черкаски умира на днешната дата.
По това време е бил в Одрин и въпреки предупреждението на лекарите за здравословното му състояние, решава да присъства на подписването на Санстефанския мирен договор и същия ден умира.
Така че ние всяка година отдаваме почит на този смел мъж, към неговото дело и живот. А така също и към всички ония знайни и незнайни воини - български, руски, румънски, финландски, сръбски и други, отдали живота си за свободата на България..."
Наричат княз Черкаски строител на съвременна България. Изпратен е у нас по време на Руско-турската война от 1877-1878 година като пълномощник на Централното управление на Руския Червен кръст при действащата Руска армия. По време на войната оглавява Временното Руско управление в българските земи.
Организира гражданската администрация, въвежда широко селско и градско самоуправление. Привлича изявени и авторитетни българи в управленската система.
Подготвената от него записка за управлението на България е одобрена от император Александър II. Взета е под внимание при изработването и приемането на Търновската конституция на Княжество България.
Умира в Сан Стефано в деня на подписването на Руско-турския мирен договор на 19 февруари или 3 март по нов стил 1878 г.
Във Вършец връчиха награди за най-добра Коледна украса. Конкурсът „Магията на Коледен Вършец" се провежда за първи път. Комисия от община Вършец обиколи града и квартал „Заножене", за да може да избере най-добре направената коледна украса в първи по рода си конкурс, поясни Натали Ангелова от Туристическия информационен център: "Критериите по които..
Детската книга "Нищимошката" беше представена пред малки читатели днес на коледния базар в град Видин. Авторката Цветелина Цветкова сподели, че винаги е приятно да се срещне с читателите от Видин: "Много е хубаво с видинските читатели, винаги е хубаво с тях. И сега от сутринта идват хлапета, майките са прочели " Лейди Гергана" и сега идват да си..
Снежната покривка във Врачанския балкан е достатъчна за любителите на белите спортове. Между 40 и 50 сантиметра бяла пелена е натрупала над града, но съоръженията там не работят поради липсата на електричество, съобщиха от ски център „Пършевица". В събота и неделя малкият влек е готов да заработи, но това ще стане ако има ток. От часове в Балкана няма..
Това стана ясно на последното за годината заседание на общинския съвет, който е принципал на здравното заведение. Пред съветниците временният управител д-р Георги Езекиев обясни необходимостта от подемно устройство. Старият асансьор се чупи редовно, а местните сервизи отказват да го ремонтират, тъй като не искат да поемат рискове от нови повреди...
Представиха книгата „Чипровската духова музика". На компактдиск са събрани 10 автентични хора от този край на страната. Идеята е да се възроди духовата музика в Чипровци. „Чипровската духова музика – вчера, днес, утре!" е книгата на Иван Иванов, по известен в Чипровци, като Иван Дачин. В продължение на две години, с помощта на съмишленици, той..
Дядо Коледа и Снежанка ще раздават подаръци на децата , днес под елхата в град Лом. Инициативата е на Община Лом и Народно читалище " Постоянство" 1856г. а повече за нея разказа Любомир Занфиров-връзки с обществеността към общината: "Това трябваше да се случи на двадесет и първи, както го бяхме обявили, но валеше проливен дъжд и го отложихме за днес...
Коледари обикаляха и наричаха за здраве и берекет днес в Синаговци. Обичаят коледуване е възроден след дългогодишно прекъсване, а в ролята на коледарите бяха деца и младежи от видинското село. Общо 24% от българите определят отминаващата си 2024 година като "по-лоша", докато 22 на сто я оценяват като "по-добра" за тях и семействата им,..