Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици решават спорове с насилие

Според психолози не преценяват какви могат да са последствията

Снимка: БНР

След поредна проява на жестокост сред ученици в страната, в "Посоките на делника" търсим отговор на въпросите какви са причините за агресията и как да я спрем. Последният шумно оповестен случай е от Стара Загора и далеч не е изолиран. Подобни ситуации често са с трайни  последствия върху психиката и поведението на децата в бъдеще, смятат психолози. При прояви на агресия децата не преценяват какво могат да причинят. Реагират емоционално и проектират върху жертвата това, което е наранило самите тях. Преодоляването на травмите понякога отнема дълго време, казват психолозите, затова усилията са насочени към превенцията.


"Конфликтите могат да бъдат от различно естество. Както е в случая, за който казвате, проблемът е заради момче. Други причини могат да са разменени обидни думи или нещо недоразбрано в интернет пространството. От там много често се получават конфликтите. Друга причина може да е социалното ниво. Някои ученици са с по-висок социален статус, разполагат с повече средства, други не чак толкова и се получават тези различия. В нашето училище няма такива случаи, в които да се забелязва разлика в това, че едни ученици разполагат с повече средства, други с по-малко. Опитваме се това да не се забелязва и да не се прави разлика между самите ученици. В нашето училище работим от 1017/2018 година по Механизъм за противодействие на тормоза в училище. Информираме родители и ученици какво означава училищен тормоз, как се проявява, какво влияние оказва върху развитието на децата, на учениците, какви са последствията и съответно следим да не се допускат такива форми на насилие в училище. Формите на насилие могат да са вербални, не само физически. Голяма част от проблемите тръгват от обиди, от отправени неприятни думи и се върви към физическа саморазправа. Тормозът може да е и вербален или социален, когато се отбягват ученици. Връстниците им не ги включват в различни социални групи, опитват се да ги злепоставят. Може и да е дигитален, този, който се случва в интернет пространството. Там може да се разпространява и информация, която да не е вярна и също води до появата на различен вид конфликти. В голяма степен нещата, които се случват в училище, са свързани и с дома, семейството на децата, затова в училище работим съвместно и с родителите. Не бихме могли да работим, ако нямаме тяхното съдействие дори, ако има недоразумение между самите ученици или за изясняване на някакъв проблем, конфликт, който е на начално ниво. Първо разговаряме с учениците, след това търсим съдействие и от родителите."- обяснява психологът в Професионална гимназия "Професор д-р Асен Златаров"- гр. Видин Корнелия Кирилова.


За днешните ученици не е нещо необичайно да са свидетели на спречквания  или размяна на обидни. Казват, че намесата на приятели също помага за потушаване на конфликтите. 


"Всички виждаме, че случаите с агресия зачестяват. По телевизията дават все повече такива случаи… Виждала съм момчета, които са групичка и момче, което се е отдалечило от тях. Бих се намесила в подобен вид спречкване, защото имам по-малък брат и не бих искала някой да го тормози"- казва Ралица Тодорова.


   "Някои го правят, за да изпъкнат, да са център на внимание, докато други намират изход как да изкарат всичко, което е вътре в тях"- обяснява причинете за агресията сред учениците Нанси Мирчева.


"Споровете по-често стават заради по-дребни неща, не заради нещо сериозно, което е и нещо нормално за тази възраст- от осми до дванадесети клас,  за да съм по-точен, след основното училище. Понякога от тези дреболии стават по-големи неща и трябва да се контролират. Такива конфликти по-често срещам извън училище. Причината е ,че дисциплината в училище е много добра"- обяснява  Филип Йорданов.


В проявите на агресия в училищата най-често участват момичета. Тази тенденция очертаха от врачанската дирекция на МВР и обясниха, че конфликтите между ученичките възникват заради момчета.


"Повечето от момичетата, за съжаление, са изключително агресивни и нахални. Имаме много такива случаи, поне по два такива случая на месец имаме", каза Десислава Иванова - криминален инспектор към Областната дирекция на МВР във Враца пред кореспондента на Българското национално радио Ива Антонова. 


Според психолога Стоянчо Христов, който работи в Центъра за обществена подкрепа в града, където консултират деца с противообществени прояви, във физиологически план момичетата се развиват по-рано от момчетата и по-рано усвояват социалния опит. Пред Ива Антонова той уточни, че агресията маскира дефицитите, които най-често са емоционални: 


"Тези емоционални дефицити се натрупват в резултат преди всичко на средата"


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14