Малкото селце Средогрив, община Чупрене се намира на 12 километра от Белоградчик. Известно е с красивата си природа и чистия въздух. Пейзажът е планински- борови гори, спокойствие и тишина, която е нарушавана само от птичи песни и шума на преминаващата през селото река Лом. Въпреки красотата и спокойствието в това кътче от Северозападна България, хората, както в повечето подобни селца от региона, намаляват. Местните разказват, че навремето тук е имало училище, стопанство, дори сладкарница и кипял живот. Сега тук живеят около стотина души, предимно възрастни.
"Не е лесно да си кметски наместник в малко, обезлюдяващо се село. Важното обаче е да имаш желанието да помогнеш и да си упорит, много упорит. Само така нещата тук се получават", обяснява Силвия Иванова, кметски наместник и продължава:
"Проблемите са доста- запустелите улици, остарелите мостове над реката и куп други неща, някои от които на пръв поглед са дребни, но ни създават много неприятности. Църквата ни също е за ремонт. Вътре не е в добро състояние, защото преди са я използвали май за склад. Иначе тя е много хубава, тази година дори ще отбележи 140 години от първото ѝ освещаване. За целта сме предвидили курбан и празненство. Що се отнася до улиците, не знам кога за последно тук е правен някакъв ремонт. Аз съм снаха в това село от 13 години и ремонт на улица не съм видяла... Кражби вече няма. Ние тук сме много единна общност и дойде ли някой от друго място, веднага е разкрит и зорко наблюдаван. Няма начин да направи нещо без наше знание... В Средогрив имаме две бебета. Едното е на 6 месеца, а другото - на 4. Имаме две дечица, които ходят на училище в Горни Лом и пет в Белоградчик. Транспорта им е осигурен чрез училищните автобуси. Иначе постоянно живеещите в селото са около 80 човека, повечето самотноживеещи и възрастни, доста от тях на повече от 80 години. Разнасяме храна чрез Домашния патронаж на 11 човека. Личният лекар на повечето от нас е в Чупрене, тук не идва. Транспортът ни не е особено удобен. Сутрин има автобус от Белоградчик, който минава през селото за Видин, но после не се връща. Писали сме до областния управител и според мен е въпрос на време да се реши този проблем, но ще видим. Хляб ни карат с едно автобусче от Лом във вторник, в четвъртък и в събота. Това е единствената възможност за момента. Иначе кой накъде тръгне пазарува на останалите и се запасяваме. Както казах, ние сме единна общност, заедно сме, подкрепяме се. Местните хора подкрепят и мен, за което съм им благодарна.
Хубаво е също, че вече започнаха да се търсят къщи в селото от млади семейства. Имаме и един руснак, който си купи къща тук. А за да привлечем и други, приоритет засега ми е да има магазин и удобен транспорт. Що се отнася до възможностите за работа, те тук не са много, но все пак в района на селото една фирма отглежда ягоди, имаме и семейна кравеферма, която също дава работа на местни жители. В селото има възможност също да се развива селски туризъм с къщи за гости. Предпоставки за това тук има много и трябва да ги използваме. Бъдещето на това село са нашите деца и младите хора. Ето защо трябва да се опитаме да ги върнем. Защото Средогрив е наистина красиво село - тук царят спокойствие и тишина.. Да отраснат децата ти на такова място, го пожелавам на всеки..."
Как се справят с бракониерите, които изсичат дърветата от частните гори; как се опазва флората и фауната на река Лом; колко души работят в близката ферма, собственост на заселил се тук белгиец, колко стада коне отглеждат в района на Средогрив и защо местните твърдят, че торлакът се навежда само когато пие вода- отговорите на тези и други въпроси - в звуковия файл.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..