Когато посетихме община Георги Дамяново в началото на месец март, никой не очакваше, че така ще се обърне животът на всички хора и след две седмици ще бъдем вече в обстановка на извънредна ситуация. Затова днес продължихме разговора по актуалната тема за коронавируса и как общината се справя в тази необичайна ситуация със заместник-кмета на община Георги Дамяново Радослав Найденов:
"Веднага със свикването на Националния оперативен щаб и в Община Георги Дамянова беше направена организация, беше назначен оперативен щаб, като първите мерки, които взехме, бяха ограмотяване на населението за начините за предпазване от коронавируса, какви симптоми трябва да следят, какви хигиенни норми трябвя да спазват, след което направихме оценка на риска, защото ние сме на първа линия- администрацията. Ежедневно идват много хора. Имаме патронажна грижа и Домашен социален патронаж. Както и личните асистенти започнаха подсигуряване с лични предпазни средства, дезинфектанти. Беше извършено третиране на всички площи за обществено ползване в цялата община. Следим заповедите на министъра на здравеопазването. Стремим се да изпълняваме всички норми за безопасност, така че да може да защитим населението и да няма пик на болестта при нас. Имаше неуредици с декларациите за пътуване, но мисля, че се справихме."
Основен проблем в Георги Дамяново са все по-малко оставащите млади хора и семейства, за този проблем говори кметът Нина Петкова:
"Голям проблем- липса на деца и млади хора, целта ни е да привличаме от съседни общини, които да учат в нашия техникум. Мислим да помогнем на дванайсетокласниците с бъдеща реализация в университет, с помощи за баловете им, ангажименти да останат да работят в общината, очаквам да стартира програма за млади хора до 29 годишна възраст. Това, което е по силите на общинската администрация, ще бъде направено."
Местните хора тук живеят спокойно, има и преселили се от Южна България, харесва им спокойствието и природата:
„Живее се нормално, от тук съм, от едно съседно село, 20 човека сме, спокойно е, няма кражби, но няма и работа. Какво да се оправи, няма какво… Пенсионирах се и преди 5 години дойдох в този китен край, от Ямболските села съм, а жена ми от казанлъшките села, местните хора са с великолепно чувство за хумор, харесва ми природата и хората, ако този район се съживи, възможно е да се върнат млади хора и да се заселят."
В община Георги Дамяново на почит са културата и образованието. Народните традиции и обичаи се поддържат от народно читалище "Трудолюбие 1899 г."
Миляна Каменова е секретар на читалището в Георги Дамяново от 28 години. В читалището работят две групи- за стари градски песни и за народен фолклор. Участват в почти всички фестивали, подготвят се за Копривщица:
"Читалищата са с много оскъдни финасови средства, затова аз им избирам песните от интернет и така пеем, преди имахме акордеонист, но вече нямаме средства за това, имам 15 жени и с тях работя предимно, те са много възрастни от 60 години нагоре, има и на 83 години една певица. Няма млади и няма на кой да предадем уменията си, внучка имам, през лятото тя участва в инициативи на читалището, имаме компютри, идват ученици. Имаме проект за нови книги, в читалището ни кипи усърдна работа. Сега спечелихме проект за още 200 книги. С едната група пеем необработен фолклор, а с другата– стари градски песни. Имаме си костюми, те са благодарение на общината, ако не е общината, просто загиваме. Има интерес към българското читалище- започнаха да се правят танцови състави. Възстановихма един обичай - Ивановден, който не го е имало преди- това е къпане на реката за здраве и хвърляне на кръста. Имаме традиционен фолклорен събор, нарича се Свидня, събираме се читалища от цяла България, тази година ще го правим два дни. Той е правен някога, когато тук се е плавело злато в Дълги дел и в тази местност са се виждали и срещали с роднините си на този ден.“
Туризмът е един от важните приоритети в дейността на община Георги Дамяново. Съществува проект за изграждане на велоалея от селото до Лопушанския манастир, проект, който ще привлича повече туристи.
"Имаме уникална природа, имаме къщи за гости, надявам се да активизираме частния бизнес, Общината ще помага с каквото може. Имаме идея за нов път Копиловци – Чипровци и идея да се създаде ГКПП със Сърбия. Няма невъзможни неща, трудно е, но местните хора се връщат всяка събота и неделя при родителите си и ако има препитание, биха се върнали. А това е туризмът. Мисля, че точна формула за успех няма, но за мен той е всеотдайност и работа, работа", убедена е Нина Петкова.
Повече подробности чуйте в звуковия файл.
Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...
Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...
Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..
Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..
Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..
Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..
Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..