Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролетният сняг и земеделието в условията на коронавирус

Снимка: Любо Андреев


Ситуацията с епидемията от коронавирус ще се отрази негативно на целия ни живот, на всички сектори от икономиката, в това число и на българското земеделие. Това прогнозира Александър Александров от Управителния съвет на Съюза на зърнопроизводителите във Видин. Според него, най-опасна е възможността да заболее някой от бригадите механизатори, защото тогава под карантина ще бъдат поставени всички, а трябва да се спазват задължителните агротехнически срокове. 
Скорошното изявление на министър Танева, че зърно има за две години напред, не е съвсем обективно, смята зърнопроизводителят, въпреки че към момента проблеми няма: 

"Храни има, но те ще свършат. А трябва да се засее, да се ожъне... Никой не може да каже колко време ще продължи ситуацията. Един от работниците да се разболее, ще поставят под карантина всички... Ако карантината трае 15-20 дена, сеитбата ще мине..."

В условията на извънредно положение селското стопанство трябва да продължи да произвежда, а земеделските култури и животните не могат да чакат. Секторът е донякъде облагодетелстван, защото е по-изолиран, намира се основно извън големите градове, а повечето дейности са на открито и не предполагат големи струпвания на хора в близка дистанция. Въпреки това, опасността е налице, а търговията въобще не върви, смята Александър Александров:

"Търговията е умряла, горивата падат надолу, ако някъде има търговия, тя е вяла, явно хората са заели изчаквателна позиция...  Не сме подготвени да посрещнем подобно предизвикателство.... Природата в момента ни показва какво ни чака, обарнахме се срещу нея и тя ще ни го върне..." 

Разработване на инструкции и правила за работа в земеделието по време на извънредното положение - това поискаха в писмо до министерството на земедерлието биопроизводители. Те предлагат да се приложи изцяло електронно подаване на документи. Според председателя на Българска Асоциация Биопродукти -Албена Симеонова, ситуацията в момента ще има много негативни последствия за сектора:
"Работниците се притесняват да идват на работа...Транспортът поскъпва, фирмите със семената са притеснени за това как ще си получат парите. Малките и средни фирми, които и в момента са изправени до стената, ще фалират. Ако те фалират и се освободят работници, които са основната маса работещи у нас, тогава ще видим какво ще правят тези хора, които не мислят за това как ще оцелее земеделието, как ще оцелеят селата... Банките- би трябвало с тях да се получи смислено предложение за замразяване на  плащанията... Всичко зависи от политиката на държавата."
Сняг през март- явлението е колкото необичайно, толкова и нормално. Проблемът е, че този пролетен сняг най-вероятно ще се отрази на рано цъфналите дръвчета, коментира агрономът Иван Попов: 
"За дръвчетата, които цъфнаха първи, е опасно- моето мнение е, че по-голяма част от реколтата от праскови и кайсии е провокирана. Надявам се при предишните топли дни да са се опрашили и оплодили. Най-вероятно няма да има реколта или ще е много слаба... Засега при сините сливи се надявам да няма проблеми, защото все още не са цъфнали, останалите овошки също... Късната резитба няма да се отрази, ако е извършена както трябва, добре е да се обработват раните при отреза, за да се предотврати заразяването на дръвчето. По-дебелите рани е добре да са намазани с овощарска замазка, защото иначе водят куп проблеми в развитието на дръвчетата. При напъпилите дръвчета една закъсняла резитба обърква вегетацията, най-добре е да се извършва по време на покой, а дръвчетата отдавна са излезли от фазата на покой... Има опасност и от слани по-ксно, но сме в ръцете на природата....Добре е, което можем, да спазваме и да пазим равновесието в природата... "

Още по темите в предаването чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18