Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Останете вкъщи и четете (книги)

Снимка: АзЧета


Стоенето вкъщи по-леко, приятно и ползотворно прави сайта "Аз чета". От най-големия сайт за четене и книги призовават всички да спазват официално обявените мерки за ограничаване на епидемията от коронавирус с кампанията #ВкъщиСъмИЧета. В първото издание на инициативата "Аз чета" се обедини с Регионална библиотека "Христо Ботев"- Враца, за да срещне читателите с детската писателка и художничка Нуша Роянова. Целта е осигуряване на платформа за авторите, които искат да представят своите книги, разказва Мила Ташева от "Аз чета".

"Нашият екип подкрепя всички читатели, приятели, последователи, автори и издатели, които са засегнати от ситуацията. Книжарниците не работят в момента. Има спад на продажбите в един така или иначе труден пазар. Социалната дистанция е необходима, но културният живот, който по принцип е безплатен, сякаш спря. Да отидеш на среща с автор, на премиера на книга - това е безплатно, за разлика от ходенето на кино или театър. Фестивалите са застрашени сега. Искаме да насърчим хората да останат вкъщи, да се насладят на хубава книга. Искаме да дадем възможност на авторите да продължат да развиват дейността си. Инициативата е напълно отворена към издателите, стига да се свържат с нас. Отворени сме към предложения. Има планирани вече срещи с детски автори за деня на детската книга. Отново ще гостуваме във Враца. Всичко се случва онлайн, напълно безплатно за всеки".

Една от продължителните каузи на "Аз чета" е популяризирането на библиотечната дейност. Ташева очаква още български библиотеки да се включат в инициативата.

"Извънредната ситуация шокира всички. Тепърва библиотеките ще се включват в онлайн културния живот. Истината е, че библиотеките са страхотно място, като една крепост на знанието. В тях се случват редица детски инициативи, сред които и "Бисърче вълшебно"- награда за детска книга, гласувана от самите деца".

#ВкъщиСъмИЧета предвижда и още няколко инициативи, освен срещите с автор. Ревютата в сайта остават доверен източник на информация за най-новите заглавия на книжния пазар, а освен това са предвидени и полезни статии. През тази седмица стартира и 30-дневното книжно предизвикателство, като #30дникниги ще задава по един книжен въпрос всеки ден, допълни Мила Ташева и призова всички да се включат в кампанията.

"Ще си припомним любими книги, ще се предизвикаме да четем повече. Имаме статии с интересно и полезно съдържание. Публикуваме интервюта с автори. Опитваме се да поддържаме връзка с книгите, да свържем автори, читатели и произведения, правейки една общност. Дори не се знае ще има ли Панаир на книгата. Онлайн ще продължим да общуваме, това е вариантът. Книгите винаги ще ни дават утеха и успокоение, призовавам - потърсете любима книга, включете се в инициативата. Ако имате идея, пишете ни".

Животът днес може да се е забавил, но не е спрял. Срещу социалната изолация удобен инструмент е дигиталната среда с всичките възможности, които тя предлага днес. Защото в крайна сметка, както твърди Монтен, няма по-евтино развлечение и по-продължително удоволствие от четенето.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С деца на море: Почивка или предизвикателство?

Когато чуеш „лятна почивка с децата на море“, първата дума, която ти идва на ум, определено не е „почивка“. Истината е, че тази така наречена „ваканция“ често прилича повече на оцеляване, отколкото на отмора. А когато се върнеш и познати те попитат как е минала почивката на морето, първата мисъл, която ти хрумва и с която описваш преживяването е..

публикувано на 21.08.25 в 16:05

Божана Арсенова: Земеделието и животновъдството бяха неизменна част от Ковачица

Днес в "Думата имат старейшините" гостува Божана Арсенова от Ковачица. Тя е икономист по професия. Работила е дълги години в плановия отдел към местното Трудовото кооперативно земеделско стопанство, така нареченото ТКЗС, в ломското село. За Ковачица си спомня, че навремето е имало около 4000 жители и силно развито земеделие и животновъдство...

публикувано на 21.08.25 в 16:00

Ремонт подобрява условията на живот в Дома за стари хора в Мездра

Домът за стари хора в град Мездра ще бъде обновен. В момента тече ремонт на двора и втория етаж на сградата, което ще позволи на потребителите на услугата да имат повече свободно пространство и по-добри условия за живот, каза за Радио Видин Розалина Георгиева , директор Дирекция "Инвестиционни проекти, обществени поръчки, общинска..

публикувано на 21.08.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 21 август 2025 слушаме музика из поредицата полицейски филми с Луи дьо Фюнес

Поредицата включва шест филма със специалното участие на Луи дьо Фюнес. Техен режиьор е Жан Жиро. Актьорският персонал, поне в основните роли, е почти еднакъв. Автор на партитурата е  Раймон Льофевр , който дирижира своя оркестър. Музиката е слънчева, жизнерадостна и лесно запомняща се. Обединяващ е "Маршът на полицаите", охарактеризиращ екипа,..

публикувано на 21.08.25 в 09:00

Агенция "Мяра": 74% от българите казват, че животът поскъпва

Близо три четвърти от пълнолетните българи намират, че в последните седмици има увеличение на цените на стоките и услугите. Данните са от независима изследователска програма на социологическата агенция „Мяра“, публикувани днес. Изследването е проведено в началото на август сред 801 пълнолетни български граждани.  „В последните няколко седмици усетих..

публикувано на 20.08.25 в 17:40

За комарите и хората

Международният ден на комара се отбелязва всяка година на 20 август. Това е денят, в който се чества годишнината от откритието на сър Роналд Рос на начина за пренасяне на болестта малария през далечната 1897 година. Днес обаче няма да говорим за опасностите, които те крият и некомфорта, който ни носят, а ще пречупим темата от забавната страна..

публикувано на 20.08.25 в 13:17

"Севилският бръснар" идва в Белоградчик

Операта на Росини "Севилският бръснар"  е част от фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Произведението е едно от най-обичаните, пленяващи със своята жизнерадост, заразяващо с хумора си, запомнящо се със своята мелодичност и музикална изобретателност. Твърди се, че Росини написва този свой шедьовър само за 12 дни. Но това съвсем не..

публикувано на 20.08.25 в 13:00