Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психологът Велислава Цанкова: Смехът е полезна реакция на случващото се

| обновено на 01.04.20 в 16:26
Снимка: Личен архив на Велислава Цанкова


За петдесета поредна година, на 1 април светът отбелязва Международния ден на хумора и шегата. За първи път това се случва в условията на световна пандемия от коронавирус и безпрецедентни мерки срещу неговото разпространение. Страхът от пандемията често прераства в паника. Въпреки това социалните мрежи изобилстват от вицове, мемета и други смешки за коронавируса. Може ли смехът да ни помогне срещу страха и паниката, обясни психологът в Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин Велислава Цанкова:



"Смехът е полезен за нашето здраве. Той не само разгръща и пълни с кислород дробовете ни, но и засилва имунитета и устойчивостта ни на болести. Освен това чисто психологически той сваля нивата на стрес. Смехът е израз на емоция, това е добра и полезна реакция на случващото се около нас...
Реално смехът в нашата кризисна ситуация можем да ползваме и разглеждаме по два начина. Първият е като реакция на паника и отричане не действителността. Това обяснява многото забавни и смешни статуси, колажи, картинки в социалните мрежи, в които иронизираме ситуацията, правилата или заплахата. Това е реакция на повишената наша тревожност, на принципа: "Щом е смешно, значи не е опасно". Вторият начин да използваме смеха по време на криза е като метод да успокоим своите близки: "Аз няма да показвам своята тревожност, за да не притеснява още повече семейството и близките си"; "Ще бъда забавен, за да не мислим за врага днес". Това е реакция, която е ефективна до време, защото натоварва нас като изпълнители на плана "Винаги весел". Най-правилното в случая е да приемем и осмислим ситуацията и да признаем, че всички се страхуват и то не толкова от опасността и заразата, колкото от неизвестността... Нашата първа задача днес е да трансформираме страха и отричането в приемане и креативност."


Човек винаги може да намери повод за усмивка и настроение, стига да не се фиксира върху проблемите. Добър вариант е да използва свободното време по време на изолацията, за да разгърне талантите си. Възможност за това предоставя Общинският съвет по наркотичните вещества, който обявява конкурс за есе или рисунка на следните теми: "Как повлия пандемията върху социалния ни живот?"; "Живот в изолация: Как се промених като личност? ";  "Как виждам моя живот след пандемията?".


Творбите могат да се изпращат на osnv.vd@gmail.com до 30.04.2020 година. Няма ограничение във възрастовия диапазон на участниците, а най-добрите ще бъдат поощрени с награди, обясни Велислава Цанкова.

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45