В Международния ден на детската книга ви срещаме с детска писателка Катя Антонова. Книгите ѝ са доказателство за нейния талант и умение да докосва детската душа и да представя своите истории искрено и чистосърдечно така, като го правят децата. Нейни са книгите "Рибка", "Двете кралства", "Феята от захарницата", "Седмицата на мишлето", "Принцесешки истории и други необикновени случки", "Какво значи да си силен" и др. За детската книга в днешния свят Катя Антонова споделя:
"В другите държави детската книга има много специално място, тъй като тя дава много интересна възможност на децата да са в контакт с изкуството от най-ранна възраст, въобще тя е като една компилация от различни парченца изкуство. Много се радвам, че през последните години и в България тя се сдоби с едно по-специално място и хората имат по-различно отношение към нея. Смятам, че всяка книга трябва да носи послания. Стремим се да носят изкуство, силен смисъл, да тласкаме към разсъждения... Тази моя героиня Ванилия я свързвам като характер с Пипи, а от друга страна я свързвам с моята голяма дъщеря, която имаше такъв подобен нрав. Сега я виждам в лицето на малката ми дъщеря, тя ме мотивира да напиша последната, трета книга и я посветих на нея. Защото тя изключително силно ме мотивира да я напиша. Децата ми помагат като ме подкрепят. Малката ми дъщеря толкова харесва книгата за феята, че всеки ден ме питаше: "Има ли нова глава?" И аз вечерно време като седна да ѝ чета, тя се заливаше от смях и както съм написала в посвещението: "Нейният смях ме кара да продължавам напред и да напиша следващата."... Срещите с децата ми липсват, тези срещи имат много особено въздействие върху мен, усещам прилив на енергия от живия контакт с тях."
В условията на онлайн общуване и онлайн преподаване Катя Антонова, която е майка на четири деца, работи у дома и има възможността по цял ден да е с децата си:
"Само мога да кажа: "Горките ми деца!", на които съм много благодарна, че се справят толкова добре без мен, защото аз работя може би 18 часа на ден откакто е навлязло извънредното положение, тъй като освен, че съм писател, аз съм управител на издателство "Рибка"... За децата ми остава много малко време. Няколко принципа при издаването на детска книга имаме - да е произведение на изкуството и да е с висока артистична стойност, посланията да са достатъчно важни и да са формулирани достатъчно добре и да се чете в целия проект любовта към децата. Най-добрите хора на този свят са децата. Пожелавам на възрастните да имат правилен подход към децата, да прескочим дразненето и да ги видим отвъд това, да ги видим колко са красиви, добри и чисти и да си спомним, че и ние сме били деца."
Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..
Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..
Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..
Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..
В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..
За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..