Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой проверява пристигналите от чужбина през аерогара София

Пламен Ванчов от Дунавци: "Контролът за пристигащите от рискови държави трябва да е по-строг"

Снимка: БГНЕС




Пламен Ванчов от Дунавци, който преди дни се е завърнал заедно с брат си от Испания смята, че трябва да бъде създадена по-строга система, в която да се регистрират по места всички пристигнали от рискови държави. Ако се налага да им се правят тестове за наличие на коронавирус, както и да им се дадат указания, как да предпазят близките си. Той е изненадан, че не е потърсен от никой, след като идва от рискова държава с голям брой заразени:


"Логично е така да мислим, защото идваме от рискова държава. Ние там излизахме да пазаруваме, пипахме храни, които преди нас са ги пипали други и не сме на 100% сигурни, че не сме заразени. Аз очаквах като се върнахме да ни направят някакви изследвания. Не става въпрос за мен, а за останалите, защото без да искаме можем да ги заразим. Да има някакъв контрол. Аз например съм възпитан да спазвам изискванията, които са наложени, но има и хора, които си идват и се разхождат свободно. Контролът трябва да е по-строг..."


Пламен Ванчов от години дели времето си между България и Испания. Живее в селцето Рияса, на 100 км от Мадрид и работи в строителството. Причина за последното му прибиране е високата заболеваемост от коронавирус в Испания, заради която страната стана една от рисковите държави за пребиваване и пристигане от нея. Върнал се в България със самолет, а след това с автомобил от София до Дунавци. Твърди, че на аерогара София не им обяснили какво да правят, ако не се почувстват добре:


"От посолството ни казаха, че като пристигнем само ще ни премерят температурата и евентуално ще ни направя тестове, но тестове нямаше. На летището дори не ни казаха как трябва да се приберем. Дори ние до последно се чудехме дали можем да пътуваме с влака. В последния момент преди да излетим се обадихме на баща ни да дойде да ни прибере и добре че дойде, защото имаше голяма разлика между кацането ни и часа за влака и да не се разхождаме из София излишно, защото пак казвам: идваме от рискова държава. Много хора са по чужбина и много от тях се прибират, а нашето население е застаряващо, в рисковата група. Затова трябва да има някакъв контрол, защото не всички са съвестни..."  


По казуса потърсихме и Регионалната здравна инспекция във Видин. За Радио Видин разяснения за това, какви са въведените  правила в подобна ситуация, даде директорът д-р Венцислав Владински:


"На хората, които пристигат от рискови държави, независимо на кой граничен пункт, им се връчват от нашите колеги предписания за карантина. След като се подпише, той се задължава да се постави под карантина на определения адрес и да не го напуска две седмици. Ние имаме информация за хората, които минават през ГКПП Връшка чука, Брегово и Дунав мост 2. За аерогара София нямаме. Тези данни се вкарват в една национална система, но не съм известен дали е започнала да работи. По конкретния случай - на хората са връчени предписанията на аерогарата и те са задължени да бъдат в 14-дневен карантинен период на адреса, който са посочили. Никой не е задължен да им прави изследвания. Ако някой от тях има клинична симтоматика за коронавирус, тогава се обръща към личния си лекар. Ние няма как да имаме тази информация от другите гранични пунктове, ако колегите не ни съобщават от техните РЗИ-та. По принцип при нарушаване на установения ред, санкциите идват от полицията. Само те имат това право. Още повече, че ние нямаме и такъв капацитет от служители да следим всички, защото всичко е по границите на денонощен режим. Сигналите, които подават техни близки и комшии, се подават в полицията и оттам ги контролират, а ако се наложи образуват и досъдебни производства. РЗИ има 20-30 служители, които са денонощно на работа. Ние нямаме физическата възможност просто..." 


Остава въпросът, как се следи една не малка група хора, които се прибират от различни страни през аерогара София. Не рядко те ползват и обществен транспорт, а за тях явно не постъпва информация към РЗИ Видин. Дали не се оказва, че в такива случаи здравето ни зависи основно от съвестта на прибиращите се от чужбина?



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Заводът на

Липсва официално уведомление за затварянето на завода за кабелни комплекти в Мездра

В Бюрото по труда в Мездра не е постъпила официална информация за затваряне на завода за кабелни комплекти в града. Работодателят е длъжен поне 30 дни предварително да информира институцията за намерението си, в противен случай може да бъде санкциониран от Инспекцията по труда. Това каза директорът на Бюрото по труда Владимир Петков и поясни, че е..

публикувано на 19.09.24 в 15:36

С какво привлича туристи пещера Леденика

На 17 септември се навършиха 63 години от влизането на първата посетителска група в природния феномен "Леденика". През годините пещерата е впечатлила стотици хиляди туристи. Освен с уникални образувания, тя разполага и с място за провеждане на концерти и спектакли. Пещерата е отворена за посещения през цялата година, каза Христо Христов-..

публикувано на 19.09.24 в 15:19

Доброволци почистиха туристическа пътека на връх Бабин нос

Доброволци разчистиха паднали клони и дървета по екопътека в участъка между Бабин нос и Студен кладенец, това е маршрутът "Връшка чука - Ком", който е естественото продължение на "Ком - Емине". Инициативата е на групата "Торлакия" - това е неформална група от доброволци, чиято обща цел е развитието на туристическия маршрут "Връшка чука - Ком" и..

публикувано на 19.09.24 в 15:00

Учредиха туристическо дружество в Мездра

Туристическо дружество "Искър - Мездра" беше учредено в железничарския град. Негови учредители станаха 14 активни туристи . Сред тях е доайенът на местното туристическо движение Борислав Леонкев . Искаме да си върнем дружеството, каквото е било преди промените, каза той. "Това го говорим от отдавна, защото нашето дружество има славни..

публикувано на 19.09.24 в 14:56

Деца отбелязаха Европейската седмица на мобилността във Видин

По повод Европейската седмица на мобилността , която се провежда всяка година от 16-и до 22 септември , децата от ДГ "Арабела" във Видин за четвърта поредна година участваха в инициатива, съвместно със служители на Областната дирекция на МВР.  Проявата е част от програмата по повод Дните на безопасността на пътя, организирани от..

публикувано на 19.09.24 в 14:17

Търси се решение на проблема с електрическите тротинетки във Видин

Броят на електрическите тротинетки, които се използват като средство за придвижване във Видин се увеличава. Проблемът е, че често на тях се возят повече от един човек, управляват се от деца, водачите не се съобразяват с пешеходците и другите участници в движението, карат ги на пешеходни зони. Всичко това води до риск от сериозни инциденти. Главен..

публикувано на 19.09.24 в 14:00

Изложба във Видин ще разкаже историята на еврейско момиче

Изложба, разказваща историята на едно еврейско момиче, принудено заедно с родителите си да се укрива, за да избегне преследването от националсоциалистическия режим в Германия, ще бъде открита във Видин . "Сузи, внучката от къща № 4 и времето на скритите еврейски звезди" е създадена по едноименната графична новела на художника и учител в училище..

публикувано на 19.09.24 в 13:29