Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска лекарка от Лондон:" За предпазване от вируса, приемайте повече витамин С, цинк и течности"

Всеки медик, който се бори с коронавируса в Англия, е с предимство навсякъде

| обновено на 12.04.20 в 18:00

Каква е ситуацията в Обединеното кралство, където вече има един починал българин от заразяване с коронавирус. Отговор дава д-р Валентина Михайлова-Николова от първата линия на борбата с епидемията в Лондон

Съдбата й отрежда живот на три континента- Европа, Африка и Северна Америка, преди трайно да се установи в Лондон. Валентина Михайлова-Николова от Видин работи в една от известните лондонски болници, има две дипломи за завършено висше медицинско образование- българска и американска и говори пет езика. Специалист е по "Уши, нос и гърло ". В Англия идва от САЩ, а поводът за това обяснява така:

"По принцип отдавна живеех в Щатите и по време на поредния си курс за повишаване на квалификацията, в разговор с колеги, стана ясно, че имам щастливото съчетание да притежавам американска и българска дипломи по медицина, както и двоен паспорт. Това директно ме класира в топ английски клиники", казва Валентина, или д-р Вал, както я наричат колеги и пациенти.

"Ситуацията в Лондон не е много добра. Но в болниците, каквото и да се пише, не е точно така. Тук се прави всичко възможно да се предпазят и лекари, и пациенти. Има Online консултации и на тези от пациентите, които са най-спешни, им пращаме лекарства по пощата. Няма пациент, на който не е обърнато внимание. А тези, за които е установено наличие на коронавирус, попадат в друга категория. Те директно от Спешната помощ се изпращат в съответния коловоз, който е много добре организиран и се обслужва от 6 до 8 медицински работници. Има и полицаи.

В Спешната помощ много ми харесва това, което е направено. Спешните случаи и тези със симптомите на коронавируса се преглеждат в различни кабинети. Дават се специални маски, за чиято употреба само инструкциите траеха 2 часа. Маските са плътно прилепнали, всяка от тях има и по едно вентилаторче, дават също очила. Цялата тази дейност е много добре организирана и структурирана. В Лондон обаче в момента има страшно много пациенти и не всички могат да бъдат поети или да стигнат до Спешната помощ.  В нашата болница бих казала, че нещата са ограничени доколкото е възможно. Как ще се развият обаче нещата, никой не може да каже с точност.

Това, което мен много ме радва е, че англичаните всеки четвъртък в 20 часа излизат на прозорците и по терасите и ръкопляскат. Вадят някакви балони или палят свещи и така изразяват уважението си към хората, които продължаваме да работим и се борим със заразата. Защото това е наистина борба и то ежедневна...

Другото, което тук са направили за нас е, че в супермаркетите има и отделен щанд и обслужване за нас. Защото има големи опашки. И когато ти покажеш картата си, че работиш в системата, веднага те пускат всички, без каквито и да е коментари. Доктор, медицинска сестра и всеки, който работи в момента в здравеопазването в Англия е с предимство навсякъде...

Що се отнася до българите тук, чух че много хора са освободени от работа. Но те не са само българи, кризата е за всеки. Аз понеже следя непрекъснато и американската преса, в САЩ например по 3 милиона на седмица остават без работа. Иначе знам, че много от сънародниците ни побързаха да се приберат в България, а това също не е безопасно, особено пътуването. Но пък сега в Лондон е много трудно да стигнеш до лекар. Изключително трудно е да стигнеш до Спешна помощ, защото говорим за милиони хора. Българите разбира се предпочитат българските клиники и аз всеки ден правя Online консултации, почти всеки ден имам и по няколко пациента. Разбирам тези наши сънародници, които си заминаха, защото тук както казах спешните кабинети са препълнени, чака се от 6 до 8 часа, линейките не смогват, ние работим по 13 до 16 часа...

Лекарства за директна борба с COVID-19 няма още 100 % потвърдени, правят се обаче опити и тук. Ние основно лекуваме с антибиотици срещу Грам- положителни и Грам-отрицателни бактерии. Темата за тестовете е една от горещите и тук. Ситуацията наистина е доста сложна и не е възможно толкова много хора да бъдат обхванати за тестване. Знам, че от САЩ се очакват 90 милиона теста, но засега ги чакаме...

Тук като профилактика срещу COVID-19 препоръчват големи дози витамин С - от 1 000 до 2 000 милиграма на ден, което е строго индивидуално. Хубаво е да се приема от плодовете и зеленчуците. Препоръчва се и цинк. Има го в таблетна форма и за него е доказано също, че повлиява много, както и повече течности да се приемат през деня.   

Хубаво също е, че в този труден за страната час, всички англичани се обединиха, за да подкрепят Борис Джонсън в борбата му с болестта- и поддръжниците му, и опонентите му. Това , което бих искала е и в България да се обедини нацията. Да не се противопоставят отделните партии, особено в ситуация на пандемия, защото това наистина е война в момента... "


 Цялото интервю и новини за българи по света- в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дигитализираха чипровски хора

Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..

публикувано на 27.12.24 в 16:30

Ученици от Вършец рисуваха в подкрепа на съученик

Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града  Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване.  Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..

публикувано на 27.12.24 в 16:21

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

"Едно" на 27 декември 2024 година

В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец.   От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07

На Коледа във Видинския край

Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..

публикувано на 26.12.24 в 15:50

Мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ за лечение

Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент.  Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..

публикувано на 26.12.24 в 14:05