Боядисването на яйца за Великден е традиция за християните по цял свят. Прието е обичаят да се състои на Велики четвръртък или на Велика събота преди Възкресение Христово. По различните краища на България има и различни начини за оцветяването на великденските яйцата. Един от най-колоритните методи е този в Чипровци, където перашките се боядисват с естествени багрила, като различни треви и билки, обясни Ценко Горанов, главен уредник в отдел "Етнография" към Историческия музей в града:
"По традиция спазваме да се боядисват яйца днес, като първото яйце е червено, а в събота се боядисват всички перашки. Опитваме се винаги да има естествени багрила. Това са отвара от коприва, липов чай, обелки от лук и най-интересното е червеният цвят добиваме от корените на брош. Вече химичните яйца слагаме листа от растения, потапяме в боята, различни техники използваме. Има си семейства и все още спазват традицията при боядисване с природно багрене. Хубаво е яйцата да са бели, по-хубаво се получава. Обелките от лук оцветяват оранжево, липовият чай-жълто, копривата-зеленикаво. При природното багрене гамата е жълто-зелено, жълто-кафява е гамата. Колкото и да са здравословни боите от магазини, знаем, че са на химична основа. На Велики четвъртък вечерта боядисваме червеното яйце и със сина отиваме на реката, за да изхвърлим старото яйце от миналата година, което се пази една година, а новото го слагаме пред иконата."
Предишни години перашките са раздавани на деца или на познати, след което са използвани за традиционното "чукане за здраве" със съседи. Заради извънредното положение, традицията ще бъде спазена, но само вътре в семейството, уточни Ценко Горанов.
Доскоро във видинското село Делейна са боядисвали яйцата в петък. Милка Иванова смътно си спомня, че някога не е имало такова разнообразие от бои, но една от техниките била да се боядисват с кезап-азотна киселина, която се използвала при калайдисване на медни съдове. Рисували са яйцата и с восъчни свещи, като изписвали кръст и църковни символи. Най-често обаче използвали люспи от червен лук:
"Някога ги боядисвахме с люспи от лук. Ако слагаш повече, стават по-кафяви, ако е по-малко, стават по-светли. Аз обикновено ги връзвам сурови с листа и след това ги слагам в боята. Някога имаше цигани, идваха по селата и калайдисваха. Рисувахме ги с "кезап" и ги боядисвахме един час, то разтваря боята. Последно време ги връзвам, ако искам да правя дъгата с едно на средата слагам нарцис лист и го връзвам, след това го слагам в чорапогащник, след това го боядисвам, а може и да ги варя и след това ги връзвам и ги боядисвам с различни листа, по градината има хубави. А с восъка се рисува като са сурови и после се боядисват. На средата рисуваме като кръг, обикновено е боядисано червено казва се "брънзомезел" на влашки. Символизира пояс на Господ, това си спомням. Сега ги правим от всяка боя, връзваме с един плат, слагаме няколко бои и стават шарени и хубави. В по-старо време са боядисвали с червена боя и това е поверието."
Традиция е на Великден боядисани яйца да се носят в църквата, където се раздават на близки. Заради наложените забрани тази година служба в Делейна няма да има, а с камбанен звън ще бъде оповестено Възкресението на Христос.
Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев - "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..
Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно..
Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..
Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..
Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..
Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение. Днешната неделя е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за изцеряването на слепия просяк..
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..