Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Вилхелм Елисеев: Реанимацията на видинската болница е добре оборудвана, нужни са още предпазни средства

Д-р Вилхелм Елисеев, началник на Отделението по анестезиология и интензивно лечение в МБАЛ "Св. Петка" Видин
Снимка: Личен архив


Реанимацията на видинската болница никога не е била така добре оборудвана, както е в момента. Осигурени са достатъчно респиратори, необходими за лечението на пациентите с Ковид -19, обясни в предаването "Направление здраве" началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение /ОАИЛ/ в МБАЛ "Света Петка" Видин д-р Вилхелм Елисеев:

"Получихме респиратори благодарение на дарителската кампания, за която сме благодарни на видинското гражданство, защото се включи много активно и в момента от дарения получихме 4 - два стационарни и два портативни, като чакаме да получим още един стационарен. Те са ни в помощ, но ние също разполагахме с 4 апарата, плюс един портативен. Така че в момента може да се каже, че нашата реанимация е презадоволена и никога не е била така добре оборудвана, както е в момента. Фактически ние имаме две реанимации - старата и новото звено, което аз съм нарекъл ОАИЛ-2, защото болницата направи нещо невероятно, успяхме да изградим едно напълно ново отделение, със съвременно оборудване. Освен това болницата направи още едно отделение, на базата на старото инфекциозно, където се лекуват по-леките случаи. 


ОАИЛ-2 е в основния корпус на болницата, на първия етаж, абсолютно изолирано, с отделни входове. Всички противоепидемични мерки са спазени, помислихме и за пациентите, и за персонала, тези потоци да не се кръстосват. Това, от което се нуждаем, са консумативи - лични предпазни средства. Надявам се да ги имаме в достатъчни количества, защото те са за еднократна употреба и ще имаме нужда от още. Разбира се, това зависи и от броя на пациентите и докога ще функционира това отделение. Аз имах разговори пак за дарение, за реанимационни легла, което надявам се да стане. Те гарантират както удобство на пациента, така и удобство на персонала."


Д-р Елисеев обясни също кога болните с коронавирус стигат до реанимацията и се нуждаят от помощта на лекарите-анестезиолози:

"Естествено, както и се очаква, ние се включваме в момента, когато дихателната недостатъчност прогресира, задълбочават се симптомите от страна на пациента и тогава нашата терапия е насочена главно към овладяване на дишането, на промените, които настъпват в белия дроб, и общо на хомеостазата на организма, тоест поддържане на баланс на течности, електролити, белтъци..."

Тази животоспасяваща терапия се извършва с цялата гама от апаратура, с която разполага съвременната медицина - респиратори, пациентски монитори, дефибрилатори. Респираторите, които заради пандемията се превърнаха в едни от най-важните апарати, заместват функцията на дишането, обясни д-р Елисеев:

"Към него се пристъпва тогава, когато имаме нарушение в дишането, нарушение в съзнанието. Между другото, това е единствената специалност, която отнема 3 жизненоважни функции и затова тази дейност е толкова отговорна, защото отнемайки му тези функции - съзнание, дишане, циркулация, ти трябва да си готов и да ги възстановиш, да ги изведеш от това състояние..."

В момента реаниматорите, които работят в отделението за интензивно лечение на пациенти с коронавирус, са трима.  Двама от тях имат специалност, един е на половин длъжност. Работата е твърде специфична дори и за санитарите, така че в реанимацията на доброволци не могат да разчитат.  

Лекарят призова видинчани да бъдат отговорни към здравето си:

"Първо искам да успокоя, че ние имаме готовност. Но, разбира се, апелирам към тяхната висока отговорност да пазят собственото си здраве, здравето на околните, спазвайки указанията на Националния оперативен щаб и заповедите на министъра на здравеопазването за т. нар социално дистанциране, и да бъдат много внимателни, да не се отпускат. Ние сме с малък брой население, но също така с голям относителен дял на възрастните хора със съпътстваща патология - хипертоници, диабетици, бъбречните страдания също знаем, че са разпространени. Така че, те са уязвимата група. А освен това да не забравяме хората, които се завърнаха от чужбина. Те са много, мисля, че надхвърлят 30 000 души. А те са били на работа в страните, където най-тежко протича тази епидемия - Италия, Испания, Англия. Хората би трябвало да пазят здравето си, защото, имайки здраве, човек има всичко. Да мислят за себе си, за близките си, за родните си. Надявам се работата, усилията, които полагаме, да бъдат увенчани с успех, да се радваме на изписани здрави пациенти."


Повече може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 10 ноември 2024 година

Честит "Неделник". Преглеждаме старите вестници в редовната ни рубрика с РБ“Михалаки Георгиев“-Видин. В петък 8 ноември отбелязахме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 г. по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен през 1952 год. Възстановен през 1990 год. Годишнина от..

публикувано на 10.11.24 в 14:09

Бъди милостив към ближния и към брат си

Осма неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че милосърдието, грижата за нашия ближен трябва да бъде неизменна част от нашия духовен и социален живот. В  притчата за добрия самарянин  Господ Иисус Христос ни открива смисъла на духовния живот и произхождащите от това дела като момент, който е гарант за..

публикувано на 10.11.24 в 08:00

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00