На 26 април 1922 година в основното училище в Белоградчик се събират десетина граждани и учредяват Юнашко дружество. Председателят на учредителното събрание Никола Каракашев излага пред тях значението и задачите, които преследват юнашките дружества за укрепване физиката на младото поколение и възпитанието му в патриотичен дух. Единодушно е решено дружеството де се нарича Гимнастическо дружество "Балкански юнак"- Белоградчик. Избрано е и настоятелство, с председател Никола Каракашев и подпредседател Ванко Ив. Найденов. На настоятелството е възложено да изработи Устав и впише дружеството за член на Съюз "Юнак"- София.
Дружеството си поставя за цел да развива и укрепва телесните и нравствените сили на членовете си. Също така да култивира другарство и приятелски чувства между тях. Да насажда любов към родината и нейните традиции и да поддържа бодър юнашкия дух. В новоучреденото дружество се развиват три групи спортове. Рационални гимнастически упражнения, в които влизат лека атлетика, народни игри, хора и др. Втората група са оперативните спортове - езда, плуване, гребане /веслуване, както се е наричало тогава /, ски, стрелба и др. И третата група са публичните игри - срещи и състезания. Белоградчишките юнаци сами са изработили уредите, с които и на които те играят. Гражданството приема с интерес създаването на новото дружество и неговата дейност бързо получава размах. "Балкански юнак" се превръща в едно от най - авторитетните юнашки дружества в България и неговата дейност е оценена високо от дейците на юнашкото движение. Младото и жизнерадостно дружество "Балкански юнак" започва веднага след учредяването си своята дейност. Първата негова по- голяма проява е в края на зимата, в началото на 1923 година. Тогава дружеството дава вечериннка, която се състояла в една от казармените помещения на Белоградчик. На Гергьовден 1923 година Балканските юнаци подготвят ново тържество. В него вземат участие граждани, офицери от малкия Белоградчишки гарнизон, трудоваци, гости от Лом и Видин. На този светъл празник след молебен в черквата "Св. Георги" е осветено дружественото знаме и е връчено на знаменосеца - доблестния юнак Илиев.
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..