На 26 април 1922 година в основното училище в Белоградчик се събират десетина граждани и учредяват Юнашко дружество. Председателят на учредителното събрание Никола Каракашев излага пред тях значението и задачите, които преследват юнашките дружества за укрепване физиката на младото поколение и възпитанието му в патриотичен дух. Единодушно е решено дружеството де се нарича Гимнастическо дружество "Балкански юнак"- Белоградчик. Избрано е и настоятелство, с председател Никола Каракашев и подпредседател Ванко Ив. Найденов. На настоятелството е възложено да изработи Устав и впише дружеството за член на Съюз "Юнак"- София.
Дружеството си поставя за цел да развива и укрепва телесните и нравствените сили на членовете си. Също така да култивира другарство и приятелски чувства между тях. Да насажда любов към родината и нейните традиции и да поддържа бодър юнашкия дух. В новоучреденото дружество се развиват три групи спортове. Рационални гимнастически упражнения, в които влизат лека атлетика, народни игри, хора и др. Втората група са оперативните спортове - езда, плуване, гребане /веслуване, както се е наричало тогава /, ски, стрелба и др. И третата група са публичните игри - срещи и състезания. Белоградчишките юнаци сами са изработили уредите, с които и на които те играят. Гражданството приема с интерес създаването на новото дружество и неговата дейност бързо получава размах. "Балкански юнак" се превръща в едно от най - авторитетните юнашки дружества в България и неговата дейност е оценена високо от дейците на юнашкото движение. Младото и жизнерадостно дружество "Балкански юнак" започва веднага след учредяването си своята дейност. Първата негова по- голяма проява е в края на зимата, в началото на 1923 година. Тогава дружеството дава вечериннка, която се състояла в една от казармените помещения на Белоградчик. На Гергьовден 1923 година Балканските юнаци подготвят ново тържество. В него вземат участие граждани, офицери от малкия Белоградчишки гарнизон, трудоваци, гости от Лом и Видин. На този светъл празник след молебен в черквата "Св. Георги" е осветено дружественото знаме и е връчено на знаменосеца - доблестния юнак Илиев.
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..
Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува. "Моята..
Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..
Младите не могат да бъдат мотивирани да се обучават за акушерки, ако цялостната среда, касаеща дейността им, не е добра. Това каза в "Направление здраве" председателят на Алианса на българските акушерки Павлина Герина. По думите ѝ, годишно около 120 млади акушерки излизат от университетите, което не е достатъчно. Една от промените, за които..