Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ограничиха ли разходите си домакинствата заради кризата

Снимка: Радио Видин

Повече от месец българските домакинства са принудени да се с обявеното извънредно положение и трябваше пренаредят своите финансови приоритети. В края на април дойде и времето за плащане на сметки и други неотложни семейни разходи. Ще издържат ли семейните бюджети и справят ли се домакинствата с кризата, причинена от коронавируса? Потърсихме Ваня Григорова, икономически съветник към КТ "Подкрепа":

"Трудно може да се направи преглед на цялостната ситуация в страната, тъй като минимум официалните отчети все още не са готови. Това, по което можем да съдим, обаче са споделените съдби на много хора и семейства, които срещат трудности да покриват сметки, кредити и прочие ... Крайно недостатъчни и много проформа са мерките, които бяха предприети от правителството. Трудно бих могла да препоръчам нещо в тази ситуация- единствено хората да четат и да се запознават с условията на мерките, които вече бяха публикувани, колкото и нищожни да са те ... Можем доста да се поучим от примерите на други държави в това отношение. На първо място беше мярката за подпомагане на майки на малки деца, които трябваше да си останат вкъщи, за да ги гледат, поради факта, че детските градини, яслите и училищата са затворени."- поясни Ваня Григорова, икономически съветник към КТ "Подкрепа". 

Данаил Матеев от Видин е строителен работник и днес той продължава да работи в условията на извънредно положение заради ситуацията с коронавируса. Той е източник на основните доходи за семейството си:

"Засега се справяме, работа все още има, не много. Много от клиентите се отдръпнаха, но аз съм започвал при заварено положение и няма как  да се прекрати работата по обекта ... На обекта е малко трудно с маска да се работи, защото не може да се диша, но когато сме в магазина и сме сред хора естествено е, че спазваме ограниченията ... Разчитаме предимно на моите доходи, но засега сме се ограничили и внимаваме, защото не знаем докога ще продължи ситуацията."- сподели Данаил Матеев.

Диана Атанасова е от Видин, но от години живее и работи в София като шивачка в цех за производство на матраци. В момента тя е в неплатен отпуск и трудно се справя със ситуацията без странична помощ.

"За месеца имам само 8 работни дни. Използвахме си колкото може от платения отпуск и сега са ни пуснали пак ... Ние в цеха сме 4 човека и засега се опитват да ни задържат, доколкото могат ... Този месец го закърпих, откъм сметките някак, но се опасявам, че другия ще е още по- зле."- каза Диана Атанасова.

Безспорно възрастните хора понасят най- тежко обявените мерки заради кризата с коронавируса. Допълнителните условия за ненапускане на домовете и пазаруването в хранителните магазини само в определена часова зона се отразяват допълнително натоварващо на хората от третата възраст. Как се справят с разходите на домакинствата си- това попитахме Малинка Башлийска, председател на Областния съвет на Съюза на пенсионерите 2004- Видин:

"Българските пенсионери са много издръжлив народ. Вече 30 години де научихме да живеем с много малко разходи, да бъдем пестеливи, а всъщност това качество ни е предадено от деди и от майки. Човек винаги трябва да е пестелив и да използва дълбочинно всички суровини, за да може има някакъв баланс в природата и да не се разхищава и изхвърля това, което е нужно но други хора ... Различното сега е страха, който ни е овладял и това, че сме психически натоварени ежедневно с информация, която не се поднася във вид, който ние очакваме като хора."- обясни Малинка Башлийска, председател на Областния съвет на Съюза на пенсионерите 2004- Видин. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56