На 1 май преди 54 години в района на Враца се случва едно от най-мащабните наводнения в най-новата ни история. След пробив в стената на хвостохранилище във Врачанския Балкан, за 20 минути 500 000 тона вода, метални и скални отпадъци, заливат село Згориград и голяма част от града. Почти мигновено са разрушени мостове и стотици постройки, сред които 153 къщи. Официално признатите жертви са 96 души, но и до днес се смята, че броят им е дори в пъти по-голям заради безследното изчезване на много хора по това време.
В пресата бедствието се отразява пестеливо с единствен акцент - всеобщата държавна мобилизация за пълно възстановяване на района и изплащане на милиони левове за пострадалите и нови домове. Въпреки мълчанието за причините, още тогава е ясно, че трагедията е причинена от безстопанствено отношение. Зад спуснатата информационна завеса прибързано се дават четири осъдителни присъди, които обаче остават на най-ниско ниво.
В засегнатото село Згориград и до днес споменът за опустошението, което променя съдбата на поколения, е активен- и за преживелите трагедията, и за родените след нея. Живият спомен за бедствието в местната общност, от една страна, а от друга - дългото му прикриване по идеологически причини, са съображения темата да бъде част от проект в БНР Академия.
Част от преживелите трагедията споделят:
"Отварям печката за да видя дали агнето е готово и гледам хей така на там. И така както е светло, идва една тъмница. Все едно, че е тъмна мъгла. Страшно беше...Ходихме на манифестация. Към 11 часа върнахме плакатите и се качихме на автобуса. Пред нас тръгна миньорския автобус. Точно на завоя идва един моторист и нещо вика. Видяхме и, че миньорския автобус е обърнал и кара към Враца. Беше страшно наистина. Спасихме се, но отнесе автобуса тази лава...Баща ми тогава не ме пусна да ходя никъде, а ме прати да паса козите. Бях на една височина под пещерата. В един момент започна да гърми. Погледнах и видях една гъста и тъмна мъгла да идва. Започна да бута къщи. Добре, че беше "Вратцата" да убие скоростта на вълната..."
Целия документален "звуков филм", можете да чуете в "Неделник"- 3 май.
Голямата награда "Сирак Скитник" за принос в развитието на Българското национално радио и Годишните награди за радиожурналистика и радиопроект ще бъдат връчени на церемония по повод 90-годишната на обществената медия. Радио Видин участва с две номинации. За Награда за радиожурналистика за открояващо се присъствие пред микрофона, за отстояване на..
На 25 януари се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. На тази дата през 1935 г. е подписан указът на Цар Борис III, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост и така официално се дава началото на "Радио София", както е било наричано БНР. През юни същата година за първи главен ръководител на Общественото..
Враца почете паметта на жертвите от бомбардировката през 1944 г. С общо възпоменание в храм "Свето Възнесение" бяха почетени загиналите от бомбардировки над Враца през 1944 г., съобщават от местната управа. Учениците във Враца преминават на онлайн обучение от понеделник. Рязък скок на болните от грип и остри респираторни заболявания..
Рязък скок на болните от грип и остри респираторни заболявания предизвика изпращането на учениците във Врачанско по домовете им от понеделник. Това реши областния оперативен щаб, председателстван от губернатора Николай Николов. Директорът на РЗИ д-р Чавдар Манов обобщи данните от последните дни – 205 на 10 000 души, което е близо до епидемичните..
Монтана е пред грипна епидемия . Медицинският съвет при областния управител отложи за понеделник взимане на решение за грипна епидемия и евентуално преминаване на учениците на онлайн обучение. Заболелите от грип и остри респираторни заболявания в Монтана продължават да се увеличават. Към днешна дата заболеваемостта е 303 на 10 000 души население..
Общинските съветници в Ново село гласуваха с пълно мнозинство за реализирането на проект „Екологично плаване“ на Туристическо дружество „Бонония“ във Видин на стойност 750 000 евро. Партньори по проекта ще са Община Ново село и Община в Румъния. „Нашата комисия допуска за разглеждане и дава положително становище на предложение от 17 януари 2025..
1480 са децата у нас, отглеждани в приемни семейства през миналата година. Голям проблем за страната е, че в близо 400 утвърдени приемни семейства няма настанени деца, обяви във Видин изпълнителният директор на Националната асоциация за приемна грижа Александър Миланов. "По различни причини е. От една страна по желание на приемните родители...