"Не се внасят данък сгради, данък МПС, както досега е било, и това допълнително усложнява състоянието на общината. За съжаление за нашите общини не се коментира нищо. Някои колеги извършват съкращения...Ние извършихме в продължение на 10 години около 30 % съкращения, безболезнено, така че общинската администрация е на минимум, не виждаме къде можем да пипнем, задържаме капиталовите целеви средства, надявайки се, че ако правителството разреши да можем да ги използваме за издръжка на дейностите....
Като община, която разчита основно на постъпления от туризма, Белоградчик е в неблагоприятно икономическо състояние. Ще има ли фирми, които ще могат да се възползват от помощта 60/40:
"Това е в интерес на фирми, които имат дейност, които не са в това тежко състояние. Нещата са трагични в хотелиерството и ресторантьорството...Структурата ни е такава, че разходите ни, свързани с туристическия поток, са огромни. Разходите си стоят, а приходи абсолютно никакви. Не мога да си обясня това - разрешава се по паркове да се посещават вече, а откритите туристически обекти - не. В моята крепост е много по-безопасно, отколкото по алеята да се движат.... Търговските фирми работят, но трагични са нещата в ресторантите, хотелите, общината също.. Без помощта на държавата няма как да се случи... Трябва да има отпускане .."
Как се промени живота на хората от третата възраст в Белоградчик и как приемат новата ситуация на изолация по време на пандемията. Симеон Илиев е председател на пенсионерски клуб "Мадона" и на Клуба на диабетиците:
"Пенсионерите са едни от най-изпълнителните и по отношение спазването на дистанция. Липсват ни контактите... Продължаваме да разговаряме по телефоните..."
Независимо от всички прегради и хората от пенсионерския клуб "Мадона" имат цели и бъдещи планова. Предстои преместването на клуба в обширната сграда на бившата детска ясла. Възрастните хора са в очакване отново да възстановят своите сбирки и срещи, пътуванията и подготовката за следващите празници. А през тези месеци на изолация са свършили доста полезни неща- шили са маски, разнасяли са продукти на хора в нужда, казва Пенка Христова, която отговаря за културно-масовата дейност в клуба:
"Добре е, че сме вкъщи, защото си запазваме здравето, от друга страна сме затормозени, защото нямаме контакти...Занимаваме се с десетки неща, за да може да премине това чудо... Започнах да шия маски, когато се появи проблема с тях, наших близо 50..."
Град Ку̀ла е административен център на община Кула, и е трети по големина в областта, след Видин и Белоградчик.
По време на Римската империя градът се е наричал Кастра Мартис. От седми век е в пределите на Средновековната Българска държава. В края на XVIII и началото на XIX век тук се установяват преселници от Тетевенско, като и до днес местният диалект е силно повлиян от централния балкански говор, контрастирайки с околните преходни и северозападни говори.
Развито е земеделието и селското стопанство, в града има две предприятия, които осигуряват работа за хората.
Извънредната ситуация не отминава и община Кула, споделя кметът д-р Владимир Владимиров:
"Общината трябваше да изпълнява неща, които не са обичайни. В началото въведохме дезинфекция трикратна на всички помещения в общината, трябваше да се разделят потоците на клиентите... Едно от хубавите неща е, че електронните услуги започнаха да се ползват с по-голям процент...Броят на карантинираните е между 70 и 80 човека... В Дома за стари хора към момента хората с положителни проби са изведени в София, Лом и Монтана, те са 17, и още една жена, която беше с отрицателна проба сега е във видинската болница, сега е с положителна проба. Положителни проби от персонала са двама, под карантина са, контактни от техните семейства са още 4-ма с положителни проби. В момента е реорганизирана работата на Дома... Пристига лицензирана фима, която ще направи обработка на Дома на вътрешните и външните площи.."
Филиалът за спешна медицинска помощ в Кула се справя успешно, за съжаление, се получават недоразумения, свързани с изплащането на еднократното финансово стимулиране от 1000 лв - каза кметът д-р Владимир Владимиров:
"Моите лични наблюдения са, че се справят добре и това, че са с отрицателни тестове, го доказва. Искам да взема отношение за материалното стимулиране от 1000 лв при среща с пациенти с положителна проба. Това финансово стимулиране не е изплатено на всички. Всеки един от тях като тръгне на работа знае, че отива в такава среда, която е опасна, това създава напрежение в колектива...Всички се изправят пред еднакъв риск , така че всички би трябвало да го получат..."
Поради извънредното положение за три седмици са били спрени плащанията към "Местни данъци и такси" и това се отразява на финансовото състояние на общината.
135 000 лв по-малко са събрани през месеците март и април тази година от местни данъци и такси и други в сравнение със същия период на 2019 година, но от Общината се надяват до края на годината да бъдат събрани.
Чуйте звуковия файл.
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...