От мизийското село Липница и козлодуйското Хърлец са последните два нови случая на инфектирани с коронавирус в област Враца. Информацията беше потвърдена от местните власти в двете общини.
"Вече имаме официални данни за регистриран първи случай на заразен с COVID–19 в с. Липница. В настоящия момент лицето се намира под домашна карантина, без симптоми! Това не бива да е повод за паника сред жителите на общината, но ни задължава стриктно да спазваме всички разписани противоепидемични мерки", написа в социалните мрежи кметът на Община Мизия Валя Берчева.
Заразена е 50-годишна служителка от дома за възрастни хора в село Липница. Covid-19 е потвърден и при санитарка на 62 г. от социален дом в козлодуйското село Хърлец, Тя също е под карантина у дома и не се налага хоспитализацията й.
Заразените във Врачанска област вече са 12 от общините Враца, Криводол, Оряхово, Козлодуй, Мизия и Бяла Слатина.
Стабилен пазар на труда през месец септември отчете Агенцията по заетостта. Равнището на регистрираната безработица остава ниско - 5.06 процента. 17 хиляди са започнали работа с посредничеството на бюрата по труда през предходният месец. Делът на заявените работни места през септември остава същият както и през август - 9 хиляди и 500 . Най-голям дял от..
Една трета от основните стоки в България са сред най-скъпите в Европейския съюз, а останалите цени са равни или близки до средноевропейските. Това показват данните от наблюдението на КНСБ на 20 основни храни и на бензина за септември. "През месец септември спрямо месец август потребителската кошница нараства с 0,5 процента. Наблюдава се задържане..
По случай 1 ноември – Деня на народните будители, Народно читалище „Н. Й. Вапцаров – 1919“ в мездренското село Игнатица подготвя две инициативи, посветени на знанието и духовността. Първата – „Помним и почитаме нашите будители“, ще събере най-малките в читалището, където ще четат български приказки, ще разговарят за будителите и ще рисуват букви..
Кметство Царевец и Народно читалище „Просвета – 1928“ канят на тържество по случай празника на мездренското село и храмовия празник – Димитровден, който ще се проведе на 26 октомври (неделя) в залата на кметството. Празничният ден ще започне с тържествена литургия в църквата „Св. Димитър“ от 11:30 часа. След това, в 12:00 ч., ще се състои..
Липса на поддръжка и компрометирана инфраструктура в участъка на тежката катастрофа край Монтана. Това е констатирал подробен доклад на Европейският център за транспортни политики. При пътен инцидент край село Смоляновци на 31 август вечерта загина мъж, а двете му деца и съпругата му бяха ранени. Тежка катастрофа в Смоляновци взе жертва..
Монтана отново ще почете Йордан Радичков с поредица от културни събития, събрани под знака на “Радичкови дни 2025”. Програмата им започва на 20 октомври и продължава до 24 октомври - рождената дата на гениалния разказвач , съобщават от Общината . Тазгодишното издание на Радичковите дни ще започне с постановката на една от най-обичаните..
Изложба на художника Йордан Леков предстои да бъде открита във Враца. Експозицията носи името "А-хром-ики". Още подробности за нея разказа Христо Божков , уредник в Художествена галерия "Иван Фунев" във Враца. "Рисунките на Йордан Леков използват своя изразност, разказвайки истории, които са отвъд света, който обитаваме. Тази изложба ни..