За коментар на действията, които се предприемат у нас за справяне с икономическата криза, потърсихме проф. дин Венелин Терзиев.
"Възприемаме настоящата ситуация като моментна и кризисна и се надяваме тя да отмине доста бързо, но за съжаление последиците от един такъв социален процес, ще бъдат далеч във времето. Първите последици от тази кризисна ситуация са ясни- равнището на безработица скочи драстично, което напомня ситуацията в страната при преминаването от планова в пазарна икономика. Реакциите на държавата в такава кризисна ситуация обикновено са пасивните мерки- даването на определени обезщетения, определени помощи на онези групи от хора, които се оказват най-засегнати и уязвими. Това са временни инструменти, които държавата е прилагала и в минали периоди. Тези инструменти са познати, но дават краткосрочен ефект. Моята прогноза е, че равнището на безработица, което очакваше българското правителство от 4,1%, няма да се сбъдне и ще бъде далеч по-високо в настоящата година. По-интересни са активните политики, които могат и трябва да се реализират на пазара на труда. Възстановяването на икономиката не може да стане с магическа пръчка, трябва да се предприемат мерки, например с промяна на плана за действие в сферата на заетостта, инструментариум, свързан с целия Закон за насърчаване на заетостта, и, разбира се, за социалното подпомагане, като отново се оценят кои са онези рискови групи, които са попаднали на този вече неатрактивен пазар на труда. Например- браншът на туризма. В разговор с общинската администрация стана ясно, че Видин е посещаван от около 100 000 туристи годишно. Сега въпросът е дали този туристически поток ще бъде възстановен. Моята прогноза е по-песимистична, защото има факти и обстоятелства, които ни карат да мислим, че мерките, които трябва да се предприемат, трябва да са такива, че да подпомогнат икономиката да се възстанови в следващите 6 до 8 месеца."
Конкретните мерки, които предлага проф. Терзиев и има ли капацитет държавата да ги приложи, чуйте в звуковия файл.
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..