Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Заедно" на 22 май 2020 година

"Гласът на безгласните"–за ромите през погледа на самите тях

За ромите, за "Ангалутне" и за словото говори Русин Коцев

Снимка: Личен архив на Русин Коцев


"Гласът на безгласните" е трибуна в интернет за живота и проблемите на хората от ромската общност, но през погледа на самите тях. Създател на подкаста е Русин Коцев. Самият той тръгва от видинския квартал "Нов път". Преминава през Великотърновския университет, където е главен асистент в катедра "Съвременен български език" и има докторска степен. Сега историите, които представя в подкаста, намира от чужбина, защото от няколко години е в Кобленц. Преподава български език в две германски училища. Наскоро Дойче веле засне филм за него.

За подкаста Русин разказва, че за ромите се говори в медиите по три повода. Това се случва при битови инциденти, които се раздуват до национален мащаб, а проблемът се генерализира и започва да се говори за "циганска престъпност". Другият повод да се заговори за ромите е, когато имат успехи, но точно тези случаи, според Русин Коцев се представят като изключение в тази общност. Третият случай, в който попадат във фокуса на внимание е, когато някой член на мнозинството се прояви в ролята едва ли не на спасител на ромите, обяснява Русин.:

"Гледайки точно това, аз реших, че е нужно наистина да се направи нещо и ние ромите да имаме глас и да имаме, място, където да изразяваме своята позиция, да се види по какъв начин ние мислим, по какъв начин ние живеем , и това да не е изолирано явление, напротив. Два пъти седмично да се вижда какво мислят ромите, как се справят и това да доведе и до някакво опознаване. Тук не става въпрос за това, че ромите са безгласни, а за това, че нас често не ни чуват. ще ми се с този подкаст да ни чуват по-често и да ни опознаят малко по-добре."
 
Русин е и в основата на неформална група, наречена "Ангалуте", в превод- хората, които са отпред:

"Първоначално групата беше създадена, когато започна една вълна на, да го наречем "кибер расизъм", но това беше преди 2017-та година. Искахме да направим една група във фейсбук, която да обедини хората, които живеят в чужбина, но които са от ромския квартал "Нов път" и хората, които са останали в квартала. Просто искахме да събудим тяхната чувствителност, да се види, че има проблеми, да се вземе някакво решение как точно да се противопоставим....Нашата дейност в момента е концентрирана основно върху това, да помагаме на хората по различен начин...В последствие повечето членове на групата се преместихме да живеем в Германия и тогава решихме, че е по-уместно да се опитаме да помагаме на хората, които са останали. Това са предимно възрастни хора, хора, които  могат да се нарекат уязвими, в нужда. Поради тази причина ние видяхме, разпознахме някои от проблемите им. Нашата дейност е основно концентрирана върху това да помагаме на хората в нужда по различен начин. Ние не се ограничаваме да помагаме например на деца, които са само от квартала. напротив."


В Кобленц, където живее сега, Русин преподава български език в две училища. Обяснява, че идеята в Германия е по-скоро за интеграрция на децата, създаването на връзка с родината, но същевременно и представянето в една такава мултикултурна среда.

Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост ще бъде отбелязан и в чужбина. В Кобленц Русин ще поговори с учениците си празника  на словото и буквите, а истинските послания, според него са въпрос на усещане:

"Ще ми се в навечерието на този светъл празник да кажа, че думите могат много да нараняват. Наистина е хубаво да имаме една мярка при изговарянето на определени думи, да имаме и една представа за това, че думите могат и да възпитават... Трябва също да пазим езика си, тъй като сега виждаме какво се случва с комуникацията, особено в условията на пандемия. В момента може би единственият канал за комуникация, е виртуалният. Това също крие своите опасности. Ние сме виртуалано отдалечени. Не можем да разбираме човека според това как изглежда лицето му - дали се смее, дали сърди и т.н. Трябва да разчитаме на чисто езикови сигнали."


Чуйте звуковия файл!
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18