Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От ВМРО искат пръскането с отровни вещества да се наказва като криминално престъпление

Пчелари искат отнемане на субсидии за отравяне на пчели

Снимка: Радио ВИДИН


Строги санкции за земеделци, които тровят пчелите, поискаха пчелари от Плевен. Причината- масов мор в пчелините на 15 плевенски села. Според стопаните се касае за неправомерно третиране на земеделски площи с препарати. Проблемът се повтаря всяка година, но институциите не го решават, арендаторите нехаят, като се чувстват недосегаеми- каза доц. Юлиян Станчев, председател на областния пчеларски съюз в Плевен, който е и представител на Северозападния икономически регион в Консултативния съвет по пчеларство към министерството на земеделието. 
"Това се случва не само в плевенска област, има сигнали и от други области- при сеитба на царевица... Случва се отравяне, тъй като се сее заедно с тор, хербицид и инсектицид се поставя, но не се съоабщава, че се използва инсектицид, което е нарушение на Наредбата за опазване на пчелите... Дори се установи, че има неоникотиноид, който е забранен в ЕС, но не беше съобщено... Пръска се през целия ден- с хербициди може, но с инсектициди е разрешено да се пръска само вечер след залез слънце и сутрин до 10 часа.... Установи се, че се използва към зърното, за борба с царевичния хоботник подсладител, който да го привлича, привлича и пчелите, а подсладителят е смесен с инсектицид... Цели общини са засегнати... Това е катастрофа за пчеларството и пчеларите от региона... "

Предложението на пчеларите е да се санкционират нарушителите:
"Има създадена процедура за кръстосано съответствие от Европейската комисия, в която е разписано ясно за какви провинения земеделските стопани се санкционират за отнемане на част от субсидията, дори на цялата субсидия и това е описано... Процедурата я има и на български език, приета и подписана е миналата година от БАБХ... Казва се, че всеки земеделски стопанин, който нарушава законоустановените правиа, норми, подлежи на санкция..."

Проблемът не касае само Плевен, случаи на отравяния имаше преди и във Видинско, но за тази година има епизодични оплаквания, споделиха от пчеларско дружество "Димитър Балев". Според тях, през март е проведена среща с Видинския съюз на зърнопроизводителите, която вероятно е оказала ефект. Арендаторите спазват стриктно изискванията на Наредба 13, категоричен е председателят на съюза Жечко Андрейнски:
"Стриктно се спазва Наредба 13, Видинският съюз проведе една среща с представителите на пчеларите и с Областна дирекция "Земеделие и гори", на която всички стигнаха до убеждението, че само с взаимно спазване на всички законови разпоредби и добра информираност, може да се предотвратят нежелани случаи на отравяния. Твърдя, че зърнопроизводителите спазват стриктно тази наредба."

В началото на миналата година, след мащабен протест на пчеларите, работна група от ВМРО подготви законодателни промени в Закона за пчеларството, сред които създаване на регистър на пчелините; регламентация на вноса; решение на проблема с нерегламентираните пръскания със забранени субстанции и препарати и обявяването им за криминално деяние; признаване на опрашването за екосистемна услуга и заплащането й. Народният представител Красимир Богданов продължава да се обявява в защита на гилдията, каза доц. Юлиян Станчев:
"Той сподели същото, че трябва да има сериозни санкции... Проблемът е национален, не е за конкретни пчелари и конкретни села и трябва да се сезира прокуратурата, да се извърши разследване, предприето от държавата... Сега случаите са на парче- всеки пчелар сам подава жалба... Трябва да се предотврати това отравяне, тъй като то е рядкост в Европейския съюз. Тук не става по невнимание, а е умишлено престъпление... Пръска се и цъфтяща растителност, особено рапицата, а това е абсолютно забранено от Закона за защита на растенията и е основно правило в растителната защита. Това се случва и в личните стопанства- стопаните пръскат по време на цъфтеж, като не си дават сметка, че унищожават пчелите, които им опрашват растенията и осигуряват добива. Познава се по агресивните пчели- те не умират веднага, но стават изключително агресивни, препарата действа на нервната им система..."

Според доц Станчев, това престъпление е на първо място по територия, на която се извършва. Тревога предизвиква и фактът, че пестицидите попадат и в храната. Изключително вредно е използването на глифозат- вещество, което попада в кръвта и предизвиква рак: 
"Използването на пестициди е голям проблем- и за пчеларите, и за хората изобщо. Трябва да се използват по-безвредни препарати, щадящи пчелите, трябва да се спазват правилата- нещо, което у нас не се прави..."

След случая с измирането на пчелите в Плевенско, народният представител Красимир Богданов обяви, че ще поиска обяснение от земеделския министър Десислава Танева по време на парламентарен контрол и отново ще предложи промени в законодателството, включително в Наказателния кодекс, според които пръскането с отровни вещества да се наказва като криминално престъпление. Според депутата проблемът може да се реши на най-високо равнище на Коалиционен съвет.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат различно,..

публикувано на 18.07.25 в 14:20

Докъде стигна обновяването на домовете за стари хора във Видинско

Темата за домовете за стари хора постоянно е във фокуса на общественото внимание у нас. От една страна, заради скорошните разкрития за нелегалните домове и нечовешките условия там, от друга, заради недостигащите от години места в съществуващите лицензирани заведения за настаняване на възрастни хора. Преди време социалният министър Борислав Гуцанов..

публикувано на 17.07.25 в 17:07

Ватманът Стефан Здравков- за професията и за най-интересния пътник - мечката

Днес в "Думата имат старейшините" ви срещаме със Стефан Здравков. Той е от Софийско, голяма част от живота си прекарва в Мездра, там живее и в момента. Завършил е Софийския университет, специалност "Педагогика", за кратко е преподавал като учител, работил е като журналист, обича и да пише. Интересното е, че въпреки образованието си започва..

публикувано на 17.07.25 в 15:55

Кино под звездите радва жителите на Галиче

Лятно кино под звездите организират за седма поредна година в белослатинското село Галиче. Прожекциите са безплатни и се провеждат под открито небе на централния площад в селото. За това лято са предвидени общо четири киновечери, а филмовите заглавия се избират чрез допитване сред местните жители, обясни за Радио ВИДИН Захарий Стоянов от Сдружение..

публикувано на 17.07.25 в 15:00

Онлайн карта на МВР показва местата с катастрофи

Интерактивна карта на пътнотранспортните произшествия вече е публично достъпна на сайта на вътрешното ведомство и визуализира данни за настъпилите пътни инциденти и пострадали. Картата е захранена с данни за произшествията, настъпили от 1 януари 2024 г. до настоящи момент. Чрез нея могат да се правят анализи за различни периоди от време и по..

публикувано на 17.07.25 в 14:00
Клод Моне -

В "Музикална зона" на 17 юли 2025 слушаме Клод Дебюси

В разгара на летния сезон си почиваме мързеливо под звуците на флейтата, долавяйки морски бриз, плисък на вълни, свеж полъх и топли слънчеви лъчи. Те идват от прекрасните импресионистични образци за симфоничен оркестър "Следобедът на един фавн", "Ноктюрни" и "Морето". Сенки и светлини, чувства и усещания, цветове и емоции, впечатления и състояния,..

публикувано на 17.07.25 в 09:00

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07