Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ентусиаст от Козлодуй ще премине по пътя на Ботевата чета

Снимка: архив

Тази година трябваше да се проведе 74-тият Национален туристически поход "По пътя на Ботевата чета - Козлодуй-Околчица, 2020". Въведените мерки против разпространението на COVID-19 осуетиха провеждането на похода. Ботевите поклонници обикновено са ученици, но се включват и туристи-ветерани, граждани, които имат желанието и волята да изминат пътя от Козлодуйския бряг до Врачанския Балкан. Все пак има ентусиасти, които и тази година ще изминат разстоянието от Козлодуй до Околчица като индивидуални туристи. Петьо Петков от Козлодуй от дете се включва в патриотичната инициатива. Тази година той и негов приятел от Плевен решават да минат 120- километровия път.

"На мен ще ми бъде 39-тото участие. Догодина живи и здрави- 40-то участие.  На 58 години съм, от 7-8 клас, до сега. Две години, в казармата, не съм ходил, че такова ми беше поделението, но през другото време, когато съм могъл, винаги съм ходил. Ако е само за природата, аз и събота и неделя ходя, но тук е по-различно. Тук го има патриотизма. Учениците - да им покажем, да ги научим, да ги запалим, не само ходенето. На тях им харесват игрите, веселието. Веселата част им харесва, но на прехода са малко труднички. Недоспали, дремят на прехода, но който е бил на Ботевия поход, ще се връща и ще ходи отново и отново. Запомня се, има вечер на талантите, на които спонтанно им се дава микрофона. Кой каквото иска и може, да покаже. Децата са от малки до 19- годишни. Имаме и студенти, завършили, работници. По-рано имахме и ветерани, имахме възрастни хора. Края на май месец винаги си взимах плануван отпуск. Ако не можех да си взема отпуск, си правех заменки с колеги и пак успявах да отида. Винаги съм намирал начин. Сега пък от 5 години съм пенсионер и никакъв проблем с отсъствията. Вкъщи ме знаят от години. Тази вечер започваме с преспиване на Козлодуйския бряг. Утре сутринта- Козлодуй - Софрониево, Софрониево - Борован, Борован -Баница, Баница - Речка, Речка - Околчица. На 2-ри някой ако се появи там, на паметника нещо да почете, ако не, се прибирам."

Идеята за създаването на този поход е на студента-богослов от Оряхово Крум Тенекеджиев. През 1947 година 17 ботеви поклонници - туристи преминават пътя на Ботевата чета и така слагат началото на най-голямата родолюбива проява в българското туристическо движение. Пътят е маркиран с 53 пътепоказателни камъка и шест паметни плочи. Миналата година Ботевите поклонници бяха над 1 000. Най-масов е бил походът през 1976 година, тогава участниците достигат 8 600.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00