Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

170 години от въстанието от 1850 лето отбелязват в Белоградчик

3
Снимка: Архив на Иванка Петрова

В навечерието сме на най- паметната дата за Белоградчик - въстанието от 1850 лето. Идеята на общинското ръководство беше по повод юбилея 170 години от избухването да направи голямо честване под патронажа на президента Румен Радев. Вместо това,  на 29 май от 11:00 часа ще се извърши панахида в храма "Св. вмчк Георги Победоносец" и ще се поднесат цветя на надгробните паметници на загиналите въстаници. В 11:30 ч. ще се поднесат венци и цветя и пред паметника на обезглавените ръководители на въстанието до Белоградчишката крепост. В предходните години след панахидата от храма тръгваше литийно шествие, в което участваха ученици, граждани, представители на институциите, организациите и гости. То спираше пред паметника на въстаника в двора на историческия музей, където кметът и председателят на общинския съвет полагаха венец. След това шествието продължаваше до паметника до крепостта, където се провеждаше тържествена заря, полагаха се венци и цветя на паметника.

През пролетта на 1850 година в Раковишкия манастир се провеждат събрания на българите от Северозападна България. На тях се решава кога и как да избухне въстание. Съгласно изработения план, въстанието трябвало да избухне на 1 юни - Спасовден. Най - напред е трябвало да бъдат превзети Лом и Белоградчик, а по - късно с общи усилия да бъде превзета и Видинската крепост.  Определени са и ръководителите на въстанието в трите области, целите и агитаторите. Главният агитатор е Първул Станков от село Стакевци. Инициатори на въстанието са белоградчишките нотабили - Цоло Тодоров, Лило Панов, дядо Божин и Недялко Влаха. Те са разкрити и арестувани няколко дни преди определената дата. Това послужило за знак за начало на въстанието в белоградчишко. Към 29 май цялата белоградчишка нахия била обхваната от пламъка на бунта. Въстаниците се опитват да превземат Белоградчишката крепост, но това не е по силите им. На 4 и 5 юни е единствената спечелена битка от въстаниците - при село Калугер /Гранитово/. На 9 юни турците влизат в Белоградчик и убиват и грабят наред. С това завършва първият етап от въстанието.

Предвид въведената извънредна епидемична обстановка в България, екипът на община Белоградчик и Исторически музей - Белоградчик напомнят за стриктно спазване на противоепидемичните мерки и избягване струпването на хора.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Социално предприятие заработи в община Ружинци

Със заповед на Министерството на труда и социалната политика общинска фирма "Р-Ружа" в Ружинци е вписана в Регистъра на социалните предприятия. Фирмата е регистрирана през 2019 година, но поради липса на собствен капитал досега не е извършвала дейност, съобщиха от Общината. "Стартирането и става възможно след среща с представители на Регионалния..

публикувано на 16.08.25 в 08:54

"5 минути здраве" във Враца

Във Враца се проведе първото събитие от националната кампания за превенция на рака на белия дроб „5 минути за здраве" . По време на инициативата 110 жители и гости на града се включиха активно в проявите. 70 души направиха бързо, безплатно и безболезнено изследване с дигиталната здравна станция на Hubis. А 40 мъже и жени се регистрираха в националната..

публикувано на 16.08.25 в 08:15

Снимката на 15 август 2025 година

Стотици миряни от различни краища на България уважиха на 15 август храмовия празник на най-големия действащ манастир във Врачанска епархия -  Черепишкия манастир „Успение Богородично“ , съобщават от Община Мездра.  Празничните богослужения по повод един от 12-те Велики християнски празници - Успение на Пресвета Богородица, започнаха още предишния ден..

публикувано на 15.08.25 в 18:00

Стотици миряни уважиха храмовия празник на Черепишкия манастир „Успение Богородично“

Стотици миряни от различни краища на България уважиха на 15 август храмовия празник на най-големия действащ манастир във Врачанска епархия - Черепишкия манастир „Успение Богородично“ , съобщават от Община Мездра. Празничните богослужения по повод един от 12-те Велики християнски празници - Успение на Пресвета Богородица, започнаха още предишния ден..

публикувано на 15.08.25 в 16:30
чешма

Въвежда се нов режим на водоснабдяване в Белоградчик

Нов режим на водоснабдяването се въвежда от днес в Белоградчик . Спиране на водата ще е по график: в часовете от 13:00 часа до 17:00 часа всеки ден и от 22:00 ч. до 06:00 ч. на следващия ден. Новите ограничения се въвеждат само ден след като бе обявен нощен режим на водата. Белоградчик преминава на воден режим Със заповед на кмета се..

публикувано на 15.08.25 в 16:22

Общината купи обратно бившата болница в Оряхово

Общината в Оряхово си върна болницата след чакане, продължило 14 години. Добрата новина съобщи с пост в социалните мрежи кметът Росен Добрев. Преди обяд днес е бил проведен търг при синдика Красимир Иванов, на който местната власт е успяла да купи обратно бившата болница в крайдунавския град. Това стана възможно след отпуснатите от Съвета на..

публикувано на 15.08.25 в 14:12

Роман и Струпец са на воден режим

Още две населени места от област Враца минаха на воден режим . Поради много високите летни температури, липсата на валежи и намаляване дебитите на местните водоизточници, ВиК – Роман въведе ограничения във водоподаването за Роман и в с. Струпец. До нормализиране на ситуацията се спира цялостното водоподаване в периода от 23:00 часа до 06:00 часа,..

публикувано на 15.08.25 в 14:06