Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да достигнеш звездите: Двама българи в екипа на първата частна космическа компания, изстреляла хора в Космоса

Снимка: Фейсбук

На 30 май Съединените американски щати осъществиха първия пилотиран полет от девет години от космическия център в Кейп Канаверал. В 22:22 ч. българско време бе извършен историческият полет до Международната космическа станция. Така за първи път от почти десетилетие, компанията на Илън Мъск- SpaceX, изпрати двама астронавти до Международната космическа станция с американска ракета. Най-впечатляващото в полета на SpaceX и НАСА е, че за първи път частна космическа компания изстрелва хора в Космоса. Това е може би началото на една нова ера и с течение на времето достъпът до Космоса ще става по-евтин. 

А най-интересният момент за нас е фактът, че двама българи са участвали в екипа, осъществил този исторически полет. Единият от тях е Кико Дончев, който работи в авио-космическата корпорация на Илън Мъск от близо 10 години. Той е директор на наземните операции и подготовката за изстрелване на капсулата "Дракон". 30-годишният Дончев е учил в университета в Мичиган и е един от най-успешните му възпитаници.

Освен Кико Дончев, в този екип на Мъск има и още един българин. Това е Орлин Велев. Той е само на 25 години, но е част от екипа, отговарящ за структурната стабилност на корабите. Велев е част от SpaceX от 3 години. Учил е в престижния "Джорджия Тех", със специалност "Машинно инженерство". Завършва го за 3, вместо за 4 години. Баща му- Орлин Велев-старши, е преподавател в Университета на Северна Каролина.

"За някои пътят към успеха не е труден, стига да намерят подходящата среда и подходящото място", каза по този повод проф. Борислав Тошев, който е от Белоградчик, но добре познава своя колега, Орлин Велев-старши:

"Той завърши "Химия" в Химическия факултет, където аз преподавам физико-химия. След това той направи една дисертация при нас, след което замина на специализация в Япония и след нея с жена си заминаха за Америка. Съпругата му, Анка Велева, също е наша студентка, завършила е Софийския университет, специалност "Химия". В Америка те отидоха със сина си, който тогава беше бебе. Днес това момче отговаря за стабилността на модула, в който се намират астронавтите. И той като баща си вече тръгва по пътя на науката. Занимава се с роботика и е машинен инженер.

В този екип са го поканили. В Америка така става- хора, които покажат качества, после лесно могат да продължат и по-нататък.  

Аз обаче искам да кажа още нещо за бащата. В нашата дейност е важно да имаш научни публикации, за които трябва да има и отзиви. Трябва да бъдат потвърдени получените от автора научни резултати. Бащата, проф. Орлин Велев, е навярно най-цитираният български автор за всички времена във всички области. Той има много цитати на своите публикации, има т.нар. индекс на Хирш / h-индекс /, който е 65. Това е много високо число, необичайно високо число за един изследовател. Наша гордост е, че той е наш възпитаник, учил е при нас, получил е нужната подготовка, за да се представи по този блестящ начин в Америка.

Семейството живее в Калифорния. Бащата преподава в т.нар. Държавен университет на Калифорния.

В Америка има една особеност. Много хора казват, че там го няма това, което го има в много части на Европа, включително и в България. Няма завист, няма злоба, когато някой получи значими резултати, всеки се радва. В Америка има подходяща среда за научно развитие. И затова много от българите, които са Проф. Виден Табаков, 1964 г. и осъществената му мечта – „разходката“ на Нийл Армстронг по лунната повърхност на 20 юли 1969 г.попаднали там, показват много добри резултати, които вероятно при нашите условия нямаше да могат да постигнат...

Що се отнася до космическата програма, аз искам да напомня за нашия професор Виден Табаков от село Стакевци, Белоградчишко, който също има огромен принос в развитието на космическите програми на САЩ и в частност на програмата "Аполо". Нийл Армстронг, който кацна на Луната е негов възпитаник, негов докторант, той го е подготвил. А без Виден Табаков, който почина преди няколко години, нямаше да бъде изобщо реализирана програмата "Аполо" , защото ракетата "Сатурт 5" беше направена по такъв начин от него, че да може да издържи на гигантските температури, които се получават при изгарянето на ракетното гориво. Преди неговия принос, тези ракети се разпадаха.

Така че за нас наистина е голяма чест, че вече имаме двама млади българи и един по-възрастен, които ни карат да се чувстваме горди, че сме българи".

Цялото интервю с проф. Тошев както и отговор на въпросите - има ли и други българи в екипа на Мъск, къде работи и живее дъщерята на проф. Тошев със семейството си, и какъв е пътят на професионалното им развитие, можете да чуете в звуковия файл.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално ангажирано..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00

"Неделник" от 30 март 2025 година

Приятно слушане. Темите: През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов . Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Ще разберем как във видинското село..

публикувано на 30.03.25 в 14:07

Бодро да се изкачваме по духовните стълби

Неделята, в която се намираме днес е Четвърта на Великия пост , посветена на един отец на Църквата, който както тогава през своя земен живот, така и днес подклажда силата на вярата, надеждата и любовта в сърцата на хората в Христа Иисуса нашия Господ, а именно -  свети Йоан Лествичник . "Духовната стълба на свети Иоан именно е способна..

публикувано на 30.03.25 в 08:00

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол.  Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно..

публикувано на 28.03.25 в 17:03

Платформата "При Родното" пренася автентичността на българските села в съвременния свят

Преди няколко години, фотографът и журналист Антонина Лозанова от Видин, с която сме ви срещали многократно, заедно с актьора Ивайло Петков, създават уникално и вдъхновяващо риалити предаване в YouTube, наречено „При рода на село“. Проектът им бе насочен към млади хора, които искат да се запознаят с българските традиции и обичаи, като..

публикувано на 28.03.25 в 16:00

Спортно събитие за хора със специални потребности се състоя във Видин

Фондация "Подкрепа за реализация" се включи като съорганизатор в спортно събитие за хора със специални потребности,  инициирано от Спортен клуб "Обединен спорт за всички". Проявата беше със съдействието на Община Видин. Домакин на срещата беше Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I", а като доброволци в събитието..

публикувано на 28.03.25 в 14:54