Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да достигнеш звездите: Двама българи в екипа на първата частна космическа компания, изстреляла хора в Космоса

Снимка: Фейсбук

На 30 май Съединените американски щати осъществиха първия пилотиран полет от девет години от космическия център в Кейп Канаверал. В 22:22 ч. българско време бе извършен историческият полет до Международната космическа станция. Така за първи път от почти десетилетие, компанията на Илън Мъск- SpaceX, изпрати двама астронавти до Международната космическа станция с американска ракета. Най-впечатляващото в полета на SpaceX и НАСА е, че за първи път частна космическа компания изстрелва хора в Космоса. Това е може би началото на една нова ера и с течение на времето достъпът до Космоса ще става по-евтин. 

А най-интересният момент за нас е фактът, че двама българи са участвали в екипа, осъществил този исторически полет. Единият от тях е Кико Дончев, който работи в авио-космическата корпорация на Илън Мъск от близо 10 години. Той е директор на наземните операции и подготовката за изстрелване на капсулата "Дракон". 30-годишният Дончев е учил в университета в Мичиган и е един от най-успешните му възпитаници.

Освен Кико Дончев, в този екип на Мъск има и още един българин. Това е Орлин Велев. Той е само на 25 години, но е част от екипа, отговарящ за структурната стабилност на корабите. Велев е част от SpaceX от 3 години. Учил е в престижния "Джорджия Тех", със специалност "Машинно инженерство". Завършва го за 3, вместо за 4 години. Баща му- Орлин Велев-старши, е преподавател в Университета на Северна Каролина.

"За някои пътят към успеха не е труден, стига да намерят подходящата среда и подходящото място", каза по този повод проф. Борислав Тошев, който е от Белоградчик, но добре познава своя колега, Орлин Велев-старши:

"Той завърши "Химия" в Химическия факултет, където аз преподавам физико-химия. След това той направи една дисертация при нас, след което замина на специализация в Япония и след нея с жена си заминаха за Америка. Съпругата му, Анка Велева, също е наша студентка, завършила е Софийския университет, специалност "Химия". В Америка те отидоха със сина си, който тогава беше бебе. Днес това момче отговаря за стабилността на модула, в който се намират астронавтите. И той като баща си вече тръгва по пътя на науката. Занимава се с роботика и е машинен инженер.

В този екип са го поканили. В Америка така става- хора, които покажат качества, после лесно могат да продължат и по-нататък.  

Аз обаче искам да кажа още нещо за бащата. В нашата дейност е важно да имаш научни публикации, за които трябва да има и отзиви. Трябва да бъдат потвърдени получените от автора научни резултати. Бащата, проф. Орлин Велев, е навярно най-цитираният български автор за всички времена във всички области. Той има много цитати на своите публикации, има т.нар. индекс на Хирш / h-индекс /, който е 65. Това е много високо число, необичайно високо число за един изследовател. Наша гордост е, че той е наш възпитаник, учил е при нас, получил е нужната подготовка, за да се представи по този блестящ начин в Америка.

Семейството живее в Калифорния. Бащата преподава в т.нар. Държавен университет на Калифорния.

В Америка има една особеност. Много хора казват, че там го няма това, което го има в много части на Европа, включително и в България. Няма завист, няма злоба, когато някой получи значими резултати, всеки се радва. В Америка има подходяща среда за научно развитие. И затова много от българите, които са Проф. Виден Табаков, 1964 г. и осъществената му мечта – „разходката“ на Нийл Армстронг по лунната повърхност на 20 юли 1969 г.попаднали там, показват много добри резултати, които вероятно при нашите условия нямаше да могат да постигнат...

Що се отнася до космическата програма, аз искам да напомня за нашия професор Виден Табаков от село Стакевци, Белоградчишко, който също има огромен принос в развитието на космическите програми на САЩ и в частност на програмата "Аполо". Нийл Армстронг, който кацна на Луната е негов възпитаник, негов докторант, той го е подготвил. А без Виден Табаков, който почина преди няколко години, нямаше да бъде изобщо реализирана програмата "Аполо" , защото ракетата "Сатурт 5" беше направена по такъв начин от него, че да може да издържи на гигантските температури, които се получават при изгарянето на ракетното гориво. Преди неговия принос, тези ракети се разпадаха.

Така че за нас наистина е голяма чест, че вече имаме двама млади българи и един по-възрастен, които ни карат да се чувстваме горди, че сме българи".

Цялото интервю с проф. Тошев както и отговор на въпросите - има ли и други българи в екипа на Мъск, къде работи и живее дъщерята на проф. Тошев със семейството си, и какъв е пътят на професионалното им развитие, можете да чуете в звуковия файл.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05