Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си будител днес означава да вдъхновяваш младите

7
Снимка: Архив



"Било е през март 1987 година. В китните дворове на мездренското село Зверино проплаква малкият юнак Борислав. Едва ли някой дори е предположил, че това току-що появило се на бял свят дете ще стане неизменна част от историята и след години ще вълнува така силно местните жители" - това са уводните думи в разказа на 16-годишната Петя Тодорова, ученичка в местното училище "Св. Климент Охридски", с който участва в ученическия конкурс "Работилница за репортери 2020 - Книга на спомените".

Образователеният конкурс стимулира интереса на учениците към журналистическата професия, като предоставя възможност за развиване таланта и уменията за творческо писане. Представят се и се популяризират историческите, културните и природни богатства на региона на запад от София, както и се подпомага кариерното ориентиране и кандидатстването във висше учебно заведение на участниците в конкурса.

Борислав Радославов е журналист и писател от Зверино, където членува в инициативния комитет от патриотични българи. Автор е и на четири книги, сред които "Дядо Добри. Светецът от Байлово". Петя пише за него, описвайки го като съвременен будител, защото той е човекът, който я вдъхновява, докато успява да възроди традициите.

"Вдъхновявам се от дейностите на Бате Боби, както ние наричаме Борислав. Не помня кога се запознахме. Първият път, в който го видях, беше преди години, когато прекосяваше, заедно с други хора, Искъра. Същинското ни запознанство, първият ни разговор, дойде покрай различни инициативи - за 3 март, покрай помощта от негова страна за дадени рецитали. В него виждам себе си в бъдещето - да правя това, което той прави. Усещам стимул и насока, наблюдавайки личността му. Борислав е човек, който вдъхва доверие, излъчва увереност. Вдъхновяващ млад човек с осанка, с поведение. Способен е да те накара да го последваш, да се включиш в дейността му. Не можеш да останеш неутрален, когато той е инициатор. Обединява групи хора". 

В текста си десетокласничката описва Радославов като личност, на която дължи голяма част от желанието си да твори. Като личност, играеща голяма роля в определянето на бъдещо и призвание - да помага на хората и да брани родните традиции.

"Нарекох го будител, защото българските традиции биват забравени и занемарени, но той вдъхва кураж, сили и нов живот на изконно българското. Борислав се бори да запази традицията. Да си спомним, че Паисий събужда българина, казвайки му, че не е нужно да се срамува. Да си будител днес означава да припомниш, че не е нужно да изпитваш подобно чувство, а напротив - да си горд и да не прекланяш глава, да браниш важното. Значението на Борислав Радославов за Зверино е голямо. Преди него не се виждаха нещата, които той организира. Селото се обединява сега, животът се връща. Днес традициите се нуждаят от живот, за да бъдат пазени и следвани".

От няколко години журналистът от Зверино е организатор на мъжкото ледено хоро във водите на река Златица, с което в мездренското село отбелязват Йордановден. Носител е на отличието "Сърце и слово срещу наркотиците" и наградата в категория "Реформа в съдебната система".

Патриотът, който разказва истории за лековитата сила на вярата в своята книга "Чудодейните места в България", казва, че най-важната история е предаваната на следващите поколения.

"Прочитайки тези топли и сърдечни думи, почувствах се горд и щастлив. Радвам се, че успявам да вдъхновявам, да мотивирам. Няма по-голяма радост от това да бъдеш пример, когато си се захванал с подобна дейност. Благодарен съм за милите думи, извиращи от сърцето и душата на Петя. Това, което правя - цялата ми дейност - аз я приемам като призвание и като признание. Тоест изпълняването на призванието води съответно до признанието. Това е успехът. Това е идеята на българщината. Не трябва да се разбира, че нашата цел е да погледнем към миналото, да тачим славното, да помним героите и обичаите. Това е лишено от смисъл, ако не бъде предадено напред към следващите поколения. Всички ние заедно можем да бъдем съвременните строители на България. По-хубавият свят може да бъде създаден с общи усилия. Признавам, че както аз съм вдъхновил Петя, така ме е вдъхновила и тя мен. Усмихвам се, когато знам, че има млади хора с големи сърца, с големи души, на които не им е безразлично. Тепърва бъдещето е пред тях".

Възвръщането на традициите и засилването на интереса в и към малките населени места? Изглежда мисията все още е възможна. 

"Не знам дали той самият осъзнава какви емоции поражда и как до сълзи вълнува всички нас. Надявам се и аз един ден да успея, както той с лекота успява, да развълнувам всички вас", с тези думи Петя Тодорова завършва своя разказ за съвременния будител, показал и силата на българското.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Живата традиция на лазаруването оживява във Врачанско

Днес православният свят празнува Лазарова събота. В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни. В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали. Сред тях е лазаруването, което се..

обновено на 12.04.25 в 12:58

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30