Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Допълнителни часове за необхванатите от електроното обучение

Снимка: Радио ВИДИН

По данни на Министерството на образованието около 10% от всички ученици са учили на хартиен носител. Причините за неучастието им в онлайн обучението най-често са свързани с липсата на устройства или на интернет.

Допълнително обучение за ученици от СУ "Св.Св. Кирил и Методий" в град Брегово вероятно ще има в началото на септември.

"Ще събирам колегите начални учители да видим, а и трябва да изчакаме да завършат всички. Вкъщи тези, които са в рискова група- и родителите са в рискова група, няма кой да им помага. Трябва да има достъп учител до тях. Аз така го виждам- в рамките на първата десетдневка на септември, според мен, за да им бъде по- прясно", каза директорът на СУ "Св.св. Кирил и Методий" Илияна Кръстева.

Валя Вакова е майка на второкласника Ивайло Красимиров от училището в град Кула:

"По- голяма част от времето си прекарваха децата на таблети, кой каквото има. Той се притесняваше, аз да стоя до него, докато учеха с госпожата. За домашно им даваха. Това е всеки божи ден. Всичко в тетрадката и след това снимахме. Пращах в групата, където са децата. Госпожата там си проверяваше."

Ивайло
казва, че не му е интересно електронното обучение и иска да посещава училище:

"През приложение госпожата ни дава да учим. Писахме си домашните. Харесва ми да ходя на училище. В училището има забавни неща."

За обучение през лятото на децата, които не са участвали в електронното обучение или са се обучавали частично с учебни материали на хартия, се готвят и в СУ "Никола Йонков Вапцаров" в Ружинци.

"Тези ученици, които не са включени в "Подкрепа за успех", но имат пропуски, т.е. не са обхванати в дистанционната форма на обучение, а са обхванати на хартиен носител, преподавателите ще направят доклад до мен, в който доклад ще упоменат дали тези ученици ще бъдат включени. За тези ученици, които имат пропуски, самите колеги да могат да работят лятото с тях", каза директорът на СУ "Никола Йонков Вапцаров" Милен Михайлов.

Миглена Велкова е начален учител в училището в Ружинци:

"В нашето училище всички учители от първи до четвърти клас, с едно малко изключение, сме обучавали учениците на хартиен носител. Тъй като 99%, бих казала, от учениците ни са от малцинствата. Аз вкъщи си имам принтер, таблет, интернет, всичко разпечатвам и нося по домовете. Аз имам 13 ученика, от които 6 нямат телевизори. Какво да ви кажа повече? Имам, ако не се лъжа, на трима ученика родителите им имат телефони."

Обратната връзка я има, но е много трудна. Затова и допълнителното обучение е желателно:

"Определено ще направя всичко възможно тези деца да дойдат. Моля се да не се повторя това нещо- да няма втора вълна."

Веселка Асенова е майка на четвъртокласник в училището в Ружинци- Велян Асенов. Синът й ще завърши 4 клас на 15 юни. Учили са заедно на хартиен носител и има поглед върху учебния процес.

"Нямаме интернет постоянно. По този начин, с хартиените, за мен беше по- добре. Защото по- можеш да наблюдаваш. На работа си, но вечерта като го накараш и аз видя какво се случва. За нас това беше по- добрият вариант. За мен, колкото и ще да е, те не са научили това, което щяха да научат докато са на училище. Ако има през лятото часове- ще го пусна", казва майката на ученика.

Допълнителните часове ще бъдат съобразени с постигнатите резултати на учениците, за да могат да компенсират пропуските, които са имали през времето на дистанционно обучение.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00