Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Допълнителни часове за необхванатите от електроното обучение

Снимка: Радио ВИДИН

По данни на Министерството на образованието около 10% от всички ученици са учили на хартиен носител. Причините за неучастието им в онлайн обучението най-често са свързани с липсата на устройства или на интернет.

Допълнително обучение за ученици от СУ "Св.Св. Кирил и Методий" в град Брегово вероятно ще има в началото на септември.

"Ще събирам колегите начални учители да видим, а и трябва да изчакаме да завършат всички. Вкъщи тези, които са в рискова група- и родителите са в рискова група, няма кой да им помага. Трябва да има достъп учител до тях. Аз така го виждам- в рамките на първата десетдневка на септември, според мен, за да им бъде по- прясно", каза директорът на СУ "Св.св. Кирил и Методий" Илияна Кръстева.

Валя Вакова е майка на второкласника Ивайло Красимиров от училището в град Кула:

"По- голяма част от времето си прекарваха децата на таблети, кой каквото има. Той се притесняваше, аз да стоя до него, докато учеха с госпожата. За домашно им даваха. Това е всеки божи ден. Всичко в тетрадката и след това снимахме. Пращах в групата, където са децата. Госпожата там си проверяваше."

Ивайло
казва, че не му е интересно електронното обучение и иска да посещава училище:

"През приложение госпожата ни дава да учим. Писахме си домашните. Харесва ми да ходя на училище. В училището има забавни неща."

За обучение през лятото на децата, които не са участвали в електронното обучение или са се обучавали частично с учебни материали на хартия, се готвят и в СУ "Никола Йонков Вапцаров" в Ружинци.

"Тези ученици, които не са включени в "Подкрепа за успех", но имат пропуски, т.е. не са обхванати в дистанционната форма на обучение, а са обхванати на хартиен носител, преподавателите ще направят доклад до мен, в който доклад ще упоменат дали тези ученици ще бъдат включени. За тези ученици, които имат пропуски, самите колеги да могат да работят лятото с тях", каза директорът на СУ "Никола Йонков Вапцаров" Милен Михайлов.

Миглена Велкова е начален учител в училището в Ружинци:

"В нашето училище всички учители от първи до четвърти клас, с едно малко изключение, сме обучавали учениците на хартиен носител. Тъй като 99%, бих казала, от учениците ни са от малцинствата. Аз вкъщи си имам принтер, таблет, интернет, всичко разпечатвам и нося по домовете. Аз имам 13 ученика, от които 6 нямат телевизори. Какво да ви кажа повече? Имам, ако не се лъжа, на трима ученика родителите им имат телефони."

Обратната връзка я има, но е много трудна. Затова и допълнителното обучение е желателно:

"Определено ще направя всичко възможно тези деца да дойдат. Моля се да не се повторя това нещо- да няма втора вълна."

Веселка Асенова е майка на четвъртокласник в училището в Ружинци- Велян Асенов. Синът й ще завърши 4 клас на 15 юни. Учили са заедно на хартиен носител и има поглед върху учебния процес.

"Нямаме интернет постоянно. По този начин, с хартиените, за мен беше по- добре. Защото по- можеш да наблюдаваш. На работа си, но вечерта като го накараш и аз видя какво се случва. За нас това беше по- добрият вариант. За мен, колкото и ще да е, те не са научили това, което щяха да научат докато са на училище. Ако има през лятото часове- ще го пусна", казва майката на ученика.

Допълнителните часове ще бъдат съобразени с постигнатите резултати на учениците, за да могат да компенсират пропуските, които са имали през времето на дистанционно обучение.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45