Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Допълнителни часове за необхванатите от електроното обучение

Снимка: Радио ВИДИН

По данни на Министерството на образованието около 10% от всички ученици са учили на хартиен носител. Причините за неучастието им в онлайн обучението най-често са свързани с липсата на устройства или на интернет.

Допълнително обучение за ученици от СУ "Св.Св. Кирил и Методий" в град Брегово вероятно ще има в началото на септември.

"Ще събирам колегите начални учители да видим, а и трябва да изчакаме да завършат всички. Вкъщи тези, които са в рискова група- и родителите са в рискова група, няма кой да им помага. Трябва да има достъп учител до тях. Аз така го виждам- в рамките на първата десетдневка на септември, според мен, за да им бъде по- прясно", каза директорът на СУ "Св.св. Кирил и Методий" Илияна Кръстева.

Валя Вакова е майка на второкласника Ивайло Красимиров от училището в град Кула:

"По- голяма част от времето си прекарваха децата на таблети, кой каквото има. Той се притесняваше, аз да стоя до него, докато учеха с госпожата. За домашно им даваха. Това е всеки божи ден. Всичко в тетрадката и след това снимахме. Пращах в групата, където са децата. Госпожата там си проверяваше."

Ивайло
казва, че не му е интересно електронното обучение и иска да посещава училище:

"През приложение госпожата ни дава да учим. Писахме си домашните. Харесва ми да ходя на училище. В училището има забавни неща."

За обучение през лятото на децата, които не са участвали в електронното обучение или са се обучавали частично с учебни материали на хартия, се готвят и в СУ "Никола Йонков Вапцаров" в Ружинци.

"Тези ученици, които не са включени в "Подкрепа за успех", но имат пропуски, т.е. не са обхванати в дистанционната форма на обучение, а са обхванати на хартиен носител, преподавателите ще направят доклад до мен, в който доклад ще упоменат дали тези ученици ще бъдат включени. За тези ученици, които имат пропуски, самите колеги да могат да работят лятото с тях", каза директорът на СУ "Никола Йонков Вапцаров" Милен Михайлов.

Миглена Велкова е начален учител в училището в Ружинци:

"В нашето училище всички учители от първи до четвърти клас, с едно малко изключение, сме обучавали учениците на хартиен носител. Тъй като 99%, бих казала, от учениците ни са от малцинствата. Аз вкъщи си имам принтер, таблет, интернет, всичко разпечатвам и нося по домовете. Аз имам 13 ученика, от които 6 нямат телевизори. Какво да ви кажа повече? Имам, ако не се лъжа, на трима ученика родителите им имат телефони."

Обратната връзка я има, но е много трудна. Затова и допълнителното обучение е желателно:

"Определено ще направя всичко възможно тези деца да дойдат. Моля се да не се повторя това нещо- да няма втора вълна."

Веселка Асенова е майка на четвъртокласник в училището в Ружинци- Велян Асенов. Синът й ще завърши 4 клас на 15 юни. Учили са заедно на хартиен носител и има поглед върху учебния процес.

"Нямаме интернет постоянно. По този начин, с хартиените, за мен беше по- добре. Защото по- можеш да наблюдаваш. На работа си, но вечерта като го накараш и аз видя какво се случва. За нас това беше по- добрият вариант. За мен, колкото и ще да е, те не са научили това, което щяха да научат докато са на училище. Ако има през лятото часове- ще го пусна", казва майката на ученика.

Допълнителните часове ще бъдат съобразени с постигнатите резултати на учениците, за да могат да компенсират пропуските, които са имали през времето на дистанционно обучение.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00