Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриват изложба за Иван Фунев във Враца

Снимка: РИМ - Враца

Съвместна изложба на Художествена галерия "Иван Фунев" при Регионалния исторически музей-Враца и Градската художествена галерия-Мездра по повод 120 години от рождението на патрона на Врачанската галерия ще бъде открита днес. Изложбата е подредена във фоайето и преддверието на Голямата зала на галерията и в нея са представени творби на големия ваятел, както и творби на творци, предали образа му в своите произведения, обясни художникът Христо Божков- завеждащ галерията:

"Той е роден през 1900 година в село Горна Бешовица, Врачанско. През 1946 г. е професор в Художествената академия. Неговото творчество започва много преди това. Още през 30-те години той навлиза, като художник и скулптор в българското изобразително изкуство и то като един от големите художници - новатори. Новаторството му се определя от това, че той поновому открива и тълкува явленията в живота и се добира до нови и непознати в изкуството теми от всекидневието .Той е награждаван многократно с медали. С тази възпоменателна изложба ние отбелязваме 120 години от неговото рождение. Въпреки пандемията, нашата галерия се е постарала да направи тази изложба, така че за зрителите, които искат да я видят, макар и в ограничен кръг, да може да дойдат и да я видят. Искам да добавя една много важна негова фигура, която е важна за нашия град и се казва "Победителя". Тази негова работа се намира пред зъболечението в парка във Враца. Представлява един работник. За професор Иван Фунев от идеологическа гледна точка победителят е работника. Това е негова творба, която е изработена от бронз през 1959 г. Фигура на работник с интелигентно излъчване. Главата му е гордо вдигната и погледът му е вперен в бъдещето. Тази фигура е с много изразен и запомнящ се силует, с големи и много изразителни ръце. Всички врачани я знаем като работника, но названието й е "Победителя"."

Само двама души в България имат по четири ордена "Георги Димитров" - Тодор Живков и Иван Фунев. Големият скулптор отказал да получи най-висшето държавно отличие в Народна република България - Димитровската награда.

Фунев е един от основателите на Дружеството на новите художници (1931). През 1956 г. заема поста председател на Съюза на българските художници. През същата година във Враца е открита художествена галерия на негово име, със сбирка от над 1500 художествени творби.

Изложбата в памет на скулптура Иван Фунев ще бъде открита в 17 часа днес във фоайето на Голямата зала на галерията, която носи името на професора от село Горна Бешовица.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 16 октомври 2025 година

През следващата седмица ще бъде възобновено движението по бул. "Панония" пред Здравната каса  във Видин. Това стана ясно от думите на управителя на ВиК Илко Илиев, който днес бе изслушан от Общинския съвет за подмяната на канализационния колектор в този участък.  За втори пореден ден Народното събрание не събра кворум, след като в зала се..

публикувано на 16.10.25 в 18:00

Общински съвет Видин: Видинчани да бъдат освободени от такса за преминаване през Дунав мост 2

Министерството на транспорта да предприеме действия за освобождаване или намаляване на таксите за преминаване през Дунав мост 2 за жителите на община Видин. Това реши Общински съвет Видин по предложение на съветника от ПП-ДБ Калин Виденов. "Аргументите ми са икономически и социални. Таксата е бариера за мобилност и развитие. Община Видин е..

публикувано на 16.10.25 в 17:37

Враца отново бяга с усмивка в подкрепа на децата с лицеви аномалии

За поредна година Община Враца се включва в инициативата "Бягай с усмивка" в полза на децата с лицеви аномалии. Събитието ще се проведе в неделя, на 19 октомври, от 10:00 часа на площад "Христо Ботев". От миналата година дистанциите вече три: традиционното дълго трасе, което преминава по части от Ботевия път и билото на Врачанския балкан;..

публикувано на 16.10.25 в 17:06

ВиК-Видин: Движението пред Здравната каса тръгва до дни

През следващата седмица ще бъде възобновено движението по бул. "Панония" пред Здравната каса във Видин. Това стана ясно от думите на управителя на ВиК Илко Илиев, който днес бе изслушан от Общинския съвет за подмяната на канализационния колектор в този участък.  "Имаме уверението на фирмата изпълнител, че другата седмица ще бъдат възстановени..

публикувано на 16.10.25 в 16:50

ПТГ "Васил Левски" във Видин е с нов STEM център

Модерен STEM център откриха днес в Професионална техническа гимназия „Васил Левски“ във Видин.  Той е оборудвана с два STEM кабинета и три високотехнологични стаи. Гости на събитието бяха Анета Кирилова - старши експерт по професионално образование и обучение в Регионалното управление на образованието и директори на видински училища.  Центърът дава..

публикувано на 16.10.25 в 15:15

Врачанският театър играе в Белоградчик

Врачанският драматично-куклен театър гостува тази вечер (16 октомври) в Белоградчик. Комедията „Гимнастика за бременни" от Здрава Каменова на режисьора Петринел Гочев е последното от общо 4 заглавия, които трупата показа на сцената на Народно читалище „Развитие" в скалния град през месеца на българския театър. Началото на представлението е от 18,00..

публикувано на 16.10.25 в 13:00

Пенсионерски клуб "Белият Дунав" почете празника на Видин

По повод предстоящия духовен празник на Видин, Димитровден, Пенсионерски клуб "Белият Дунав" организира творческа среща с концертна програма. Повече за инициативата разказа председателката на организацията Надежда Гъжева: "В нашия клуб "Белият Дунав" имаме традиция от 2-3 години не само да се събираме за веселби, но и да имаме и културни..

публикувано на 16.10.25 в 11:46