Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За професията, която помага на другите да застанат в светлината на прожектора

Днес е професионален празник на специалистите по връзки с обществеността

3
Снимка: pixabay.com

В "Посоките на делника" изваждаме наяве хората, които създават имидж, но остават в сянката на институциите или на публичните личности. Днес е професионалният празник на пиарите. Отбелязва се от няколко години насам. От месец март с Решение на Министерски съвет датата 7 юли официално е обявена за професионален празник на специалистите по връзки с обществеността.  На тази дата през 2005 г. представители на всички асоциации, работещ в бранша, на бизнеса, на свободите специалисти, се събират и обединяват около един Етичен кодекс.

ПР-ът у нас е от бързо развиващите се сектори и вече се преподава в 10 български университета. За изпълнителния директор на Българското дружество за връзки с обществеността Елена Матеева, пиарите са тези, които дават правилната комуникация на хората, които движат общуването. Затова според нея правилната позиция на пиара е, да остане невидим. Той не е в светлината на прожекторите, а насочва светлината там, където се случва действието. Българско дружество за връзки с обществеността (БДВО) е първата национална организация в областта на Пъблик Рилейшънс.


"Дейността е изключително многообразна. Има много нюанси в нея, много различни дейности и в същото време може да бъде дадено едно определение, което е достатъчно кратко, че ПР-ът съдейства на различните страни в обществото да общуват по между си и да се развиват. Това е изключително ценно, тъй като става ясно в нашето забързано ежедневие, че голяма част от кризите възникват  в резултат на липса на комуникации. Ето защо нашата професия се оказва изключително важна, до такава степен, че  дори от миналата година Международната асоциация на пиарите (IPRA) даде ново определение, с което вдигна нивото на ПР-а и към момента пиар дейността се определя като една от стратегическите дейности, които са свързани с управлението на процеси в бизнеса и обществото,  разбира се през призмата на комуникациите" - казва изпълнителният директор на Българското дружество за връзки с обществеността Елена Матеева.


Преподавателя по ПР в Нов български университет проф. д-р Десислава Бошнакова определя връзките с обществеността като една от професиите на бъдещето. Често в  публичното пространство неоснователно се използва изразът "прави си пиар".  Хората с тази професия са консултанти и съветници, а черен пиар няма, казва професор Бошнакова:


"Откакто е създадена професията, основната цел на човка или на отдела, или на агенцията, която се занимава с пиар, е да направи по-ефективни комуникациите между една организация и различните групи от заинтересовани хора, с които тази организация трябва да общува…Това, което мен лично ме ядосва е, че някак си с времето ПР като съкращение се превърна в българското публично пространство в синоним на лъжа, измама, нещо, което не отговора на истината и много често, когато и политици, и журналисти не смеят да кажат, че някой лъже, казват, че си прави ПР. Това на мен не ми харесва, защото е в противоречие с цялата концепция, върху която стъпва тази професия. Единствено базирайки на истината, човек може да има дълготрайни и взаимоизгодни взаимоотношения и те да имат дълготраен ефект. Няма връзка, дори между двама души, която да се е изградила в годините  и да е плодотворна, ако тя стъпва на лъжа. Другото нещо също, което ми е важно и се опитвам да кажа на пиарите е, че всъщност ние сме консултанти и съветници. Ние можем и би трябвало да кажем как най-добре да са се комуникира, но в публичното пространство ни вменяват и неща за заменяне на нашата работа с тази на нашите клиенти. Т.е политикът би трябвало да има политика, която пиарът да комуникира по най-добрия начин.  Ако политикът няма никаква политика, колкото и да е добра комуникацията, нали се сещате, че ако се опитваш да обясниш нищо, то накрая се получава едно голямо нищо."


Умението да се общува ефективно с различни групи хора е от най-търсените и ценени през 21 век, казва професор Бошнакова, а работата на пиара е точно това. Затова определя връзките с обществеността като една от професиите на бъдещето. Над 20 000 са у над работещите в тази област. 


Таня Кръстева отговаря за връзките с обществеността в Административния съд и Окръжния съд във Видин. Една от задачите ѝ е да "преведе" сложната правна терминология, така че да е разбираема за хората, до които достига:


"Пиарът е едновременно наука и изкуство, както и технология за непрекъснато и ефективно общуване. Моята работа е съсредоточена в един специализиран аспект от връзките с обществеността, който се е появил под влияние на общественото мнение за организацията на властта. Това е така нареченият "институционален пиар", който цели да подобри диалога между съдебната власт и обществото, защото в днешно време изискваме повече прозрачност в управлението, повече информация за обществените дела и технологии, които да подобряват скоростта на новините, достигащи до нас. Именно тук институционалният пиар влиза в центрофугата на огромното количество информация, с която разполага, за да я предостави по най-ясния и разбираем начин, спазвайки принципите на законност, безпристрастност, точност и достъпност. Важно е да уточним, че взаимодействието на органите на съдебната власт и външните за съда общности, в частност медиите, се уреждат от Конституцията на Република България, Закона за съдебната власт, Комуникационна стратегия на съдебната власт 2019-2020 година."


Яна Борисова има собствено ателие за пиар и определя себе си като разказвач на истории. Дипломиран политолог е, а също и колега от Радио Варна. Оставя журналистиката преди години, но намира връзката между двете професии в  желанието си да общува с хората.


"Не съм дипломиран ПР, не съм завършила връзки с обществеността, но пък съм медиен човек и познавам добре кухнята, където се правят предавания и новини, това ми позволява като ПР да влизам внимателно и с уважение в тази  кухня, особено, когато в дейността си имам връзки с медии. Това наистина много ми помага. Завършила съм политология и в годините на своето следване се научих на едно изключително важно за мен като пиар умение - да боравя с информацията правилно, да уважавам тази информация. Не съм сигурна, че това се учи с правила в университета. Достатъчно е понякога да си ученолюбив и дисциплиниран калфа, да искаш да станеш добър чирак и да има до теб майстор, който да е готов да ти даде от своето майсторство. Аз имам такива учители в журналистиката и мога да кажа, че без те да знаят и без аз да допускам възможното си бъдеще днес като ПР, те са ме подготвяли да бъда добър ПР и сега им благодаря. Много дилетантски разделям професиите в две различни и твърде общи посоки. Подхождам абсолютно интуитивно към това, аз много често разчитам на това и когато не намирам думите, си помагам с интуиция... ПР-ът е професия призвание за мен. Трябва да си готов да бъдеш в услуга на някого, без да губиш обаче себе си и без да е необходимо да се подчиняваш" - казва за себе си Яна Борисова и се обръща към младежите, които биха избрали нейната професия:


"Ако намирате вдъхновение в хората, тази професия никога няма да ви омръзне и никога няма да ви е скучна,  защото историите принадлежат на хората и емоциите също. И се подгответе за емоционална буря, защото в ПР-а ще има от всичко."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45