Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинското село Делейна става "Артистична резиденция"

Снимка: Радио ВИДИН

Творци от България и чужбина ще участват в първата "Артистична резиденция", която ще се проведе през август във видинското село Делейна. Организатор е платформата "Фабрика за идеи" в партньорство с "Видински фонд читалища". Форматът е провокиран от нуждата от изкуство в българското село, обясни Милица Джанджова от организаторите.

"Именно затова решихме да създадем този формат, в който социално ангажирани артисти от различни сфери на изкуството със своя опит, експертиза и нагласа да работят в селата. Биха могли заедно с местните хора да изградят една нова основа, един нов модел за жизнено село, тъй като ние не искаме за българското село да се говори само в миналото, а да се създаде една нова перспектива и всъщност да покажем тази нова перспектива под формата на изкуство с неговите похвати."

Ще участват 10 артисти от България и чужбина, които ще работят в екипи. Част от тях ще творят на място, а други ще се включват дистанционно.  Творческите резултати ще бъдат представени на сцената на селото,  а след това и в други населени места на страната. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изложба "Мозайката днес" представиха в Белоградчик

В художествена галерия „Вълчо Вълчев"  в Белоградчик  бе представена изложбата „Мозайката днес". Изложбата е инициирана от сдруже нието на българските мозаисти,  Художествена галерия „Вълчо Вълчев" и Исторически музей  -  Белоградчик. В изложбата участват 15 автори с 32 свои пана и пластики, обхващащи широк спектър от техники и стилове –..

публикувано на 23.08.25 в 16:55

Организират второто за тази година неон парти край Враца

Партито се очаква с голям интерес след първото подобно парти, което се състоя през юли. Събитието е в събота /23 август/ и започва в 21.00 часа в местността „Плажът", която се намира между града под Околчица и село Згориград. Организаторите анонсираха, че специален гост ще е DJ Динко Петров + Live Sax.  Участниците ги очакват ярки светлини и..

публикувано на 23.08.25 в 16:54

Неми лебеди спасиха във Враца

Експерти от екоинспекцията във Враца спасиха три птици от защитения вид "Ням лебед". Продължителното лятно засушаване постави под заплаха оцеляването на по-младите лебеди, които обитават водоемите край борованското село Добролево.  В инспекцията е подаден сигнал, че в борованското село Добролево са забелязани лебеди. При проверка на място е..

публикувано на 23.08.25 в 15:27

Подготвят традиционния събор в кулското село Цар Петрово

С празнична програма и различни изпълнители в кулското село Цар Петрово ще бъде отбелязан традиционния събор. Откриването на празничните дни ще е на 29 август, петък, от 20.00 часа на площада. "Празничната програма ще е два дни, в петък ще имаме ди джей, а в събота, на 30 август, оркестър "Хармония" ще потопят местните и гостите в магията на..

публикувано на 23.08.25 в 14:58

Забавления без екран организират във Вършец

На 24 август /неделя/ от 18:00 ч. в Боров парк – Вършец (до Палеопарка) ще се проведе събитието „Детство мое" – част от кампанията „Дигитална хигиена".   Организаторите на събитието имат за своя мисия да върнат децата в света на истинските игри, далеч от екраните. „Гоненица", „Надбягване с чували", „Народна топка", „Бягане с препятствия" са само..

публикувано на 23.08.25 в 14:46

Делото за катастрофата с две загинали деца край козлодуйското село Бутан влиза в съда

Две години продължи разследването на катастрофата край козлодуйското село Бутан, при която загинаха две момчета на 12 и 15 години, а други две деца бяха ранени. За тежкия инцидент е обвинен 16 годишен младеж, който е шофирал без книжка и с висока скорост колата, в която са били загиналите и пострадалите младежи. По случая предстои съдебно дело...

публикувано на 23.08.25 в 14:16

Продължава фолклорният фестивал "Хоро се вие край Тимок" в Брегово

Организатори на проявата са Народно читалище "Развитие 1897“ и Община Брегово. За първи път имаме и участници от област Враца, каза председателят на читалището  Жасмина Генчева и допълни, че докато в петък повечето участия са били на групи и състави от Враца и Монтана, то днес ще се представят такива от област Видин и община Брегово: "Тияновци,..

публикувано на 23.08.25 в 09:33