Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Единствената на Балканите църква със зидан иконостас се намира в мездренското село Царевец

12
Снимка: Радио Видин

Село Царевец се намира само на няколко километра от Мездра и на 23 от Враца. Тук може да се види не само една от най-старите църкви на Балканите, но и скални ниши, изрисувани преди векове с рисунки на елени, сърни, коне и птици. В близост се намира и кариерата, от която се добива прочутия врачански камък...

Селото е известно не само с красивата си природа и богата история, но и с ежегодно провеждания тук фолклорен фестивал Белокаменица, както и с вкусните си гозби.

Малката църква "Свети Николай" днес се намира в двора на по-големия и по-нов храм на селото. Предполага се, че е построена около XIII-XIV век, но е възможно да е градена и по-рано. Иконостасът й е изцяло зидан, каменен, и вероятно е единственият запазен такъв в България и на Балканите. Храмът е паметник на културата от национално значение.

"Красивата природа и богата история са добри предпоставки в село Царевец да се развие туризъм, стига да бъде намерено финансиране", каза кметът Маргарита Петкова:

"Чудесен пример в това отношение е старата ни църква, която е един от символите на селото. Интересното тук е, че иконостасът й е изцяло каменен- зидан каменен иконостас и тя е единствената такава на Балканския полуостров. Църквата има много добра акустика, защото в стените й са вградени делви. Усещането, когато влезеш вътре е уникално. В един момент се пренасяш в едно друго време, толкова е пречистващо. Наистина това е нещо много уникално, преминало през времето, устояло през вековете. Затова ние толкова я ценим, затова и тя привлича толкова туристи...

При едно добро финансиране и разработването на добър проект, скалните рисунки и старата църква биха станали една чудесна туристическа дестинация. Защото там, където се намират скалните рисунки в местността Говедарника, има останки от скален манастир и килийно училище, там има данни, че се е намирала и границата между двете царства- Видинското и Търновското. Затова изграждането на една екопътека и превръщането на този маршрут в туристическа дестинация, би било много полезно не само за туристите, но и за възраждане на самото село...  

Много са природните и историческите обекти в Царевец, които биха могли да способстват за развитието на туризма, но за целта има и някои проблеми, които трябва да решим. Най-големият е свързан с подобряването на инфраструктурата в селото, защото от нея зависят много неща. Но това е проблем, от който страдат много населени места в Северозапада...

Хубавото е, че тук предстои изграждането на една спортна площадка в двора на училището. Миналата година направихме и парк в центъра на селото, като превърнахме това място в една прекрасна зона за отдих. Приятно ми е, като виждам, че хората я използват и съм доволна от факта, че животът тук е спокоен..."

Как живеят хората в Царевец в условията на пандемия; достатъчна ли е кариерата край селото за създаване на препитание за местните; какво ще се случи с провеждания ежегодно тук фестивал Белокаменица; спомени за живота преди, когато селото е наброявало над 1300 жители, а децата  учели в местното училище; кои са типични местни кулинарни рецепти; какво искат младите хора, за да останат в селото, чуйте в звуковия файл в интервюта с  кмета на Царевец Маргарита Петкова, бившата учителка Катерина Тошева и ученика Анатоли Литков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00