Селото е известно не само с красивата си природа и богата история, но и с ежегодно провеждания тук фолклорен фестивал Белокаменица, както и с вкусните си гозби.
Малката църква "Свети Николай" днес се намира в двора на по-големия и по-нов храм на селото. Предполага се, че е построена около XIII-XIV век, но е възможно да е градена и по-рано. Иконостасът й е изцяло зидан, каменен, и вероятно е единственият запазен такъв в България и на Балканите. Храмът е паметник на културата от национално значение.
"Красивата природа и богата история са добри предпоставки в село Царевец да се развие туризъм, стига да бъде намерено финансиране", каза кметът Маргарита Петкова:
"Чудесен пример в това отношение е старата ни църква, която е един от символите на селото. Интересното тук е, че иконостасът й е изцяло каменен- зидан каменен иконостас и тя е единствената такава на Балканския полуостров. Църквата има много добра акустика, защото в стените й са вградени делви. Усещането, когато влезеш вътре е уникално. В един момент се пренасяш в едно друго време, толкова е пречистващо. Наистина това е нещо много уникално, преминало през времето, устояло през вековете. Затова ние толкова я ценим, затова и тя привлича толкова туристи...
При едно добро финансиране и разработването на добър проект, скалните рисунки и старата църква биха станали една чудесна туристическа дестинация. Защото там, където се намират скалните рисунки в местността Говедарника, има останки от скален манастир и килийно училище, там има данни, че се е намирала и границата между двете царства- Видинското и Търновското. Затова изграждането на една екопътека и превръщането на този маршрут в туристическа дестинация, би било много полезно не само за туристите, но и за възраждане на самото село...
Много са природните и историческите обекти в Царевец, които биха могли да способстват за развитието на туризма, но за целта има и някои проблеми, които трябва да решим. Най-големият е свързан с подобряването на инфраструктурата в селото, защото от нея зависят много неща. Но това е проблем, от който страдат много населени места в Северозапада...
Хубавото е, че тук предстои изграждането на една спортна площадка в двора на училището. Миналата година направихме и парк в центъра на селото, като превърнахме това място в една прекрасна зона за отдих. Приятно ми е, като виждам, че хората я използват и съм доволна от факта, че животът тук е спокоен..."
Как живеят хората в Царевец в условията на пандемия; достатъчна ли е кариерата край селото за създаване на препитание за местните; какво ще се случи с провеждания ежегодно тук фестивал Белокаменица; спомени за живота преди, когато селото е наброявало над 1300 жители, а децата учели в местното училище; кои са типични местни кулинарни рецепти; какво искат младите хора, за да останат в селото, чуйте в звуковия файл в интервюта с кмета на Царевец Маргарита Петкова, бившата учителка Катерина Тошева и ученика Анатоли Литков.
Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината. То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания. Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания. Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...
Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..
Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..
Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..
Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово. През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..