Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят на приемните деца, навършили пълнолетие

3
Валя Ангелова
Снимка: Валя Ангелова- личен архив


Какво се случва с едно приемно дете, което навършва пълнолетие и трябва да напусне приемното семейство, в което е живяло до момента? Тема е провокирана от писмото на Валя Ангелова, 12-класничка от Видин, която пише за своите страхове, огорчения и благодарности.

Валя Ангелова живее и учи в град Видин. Тази година тя завърши с отличен успех видинската ПГТ "Михалаки Георгиев". Валя е първото приемно дете в област Видин. Не знам дали знаете, но приемните деца ги "отписват" от "дългосрочната приемна грижа", когато станат пълнолетни  и те вече самостоятелно трябва да се грижат за себе си. По този начин  тези деца се изправят пред страха от факта, че остават без досегашната подкрепа и без сигурност. Валя пише писмото, за да подкрепи всички деца, които живеят в приемно семейство и рано или късно ще трябва сами да се грижат за себе си.

"Написах това писмо като главната ми цел беше приемните деца като мен да разберат, че има и други деца като тях с тяхната съдба и да не се притесняват от това, че са приемни деца, защото няма нищо срамно, защото аз в по-ранните си години се притеснявах много от това как ще ме приеме обществото. Да им вдъхна малко кураж, доста хора коментираха, пожелаваха ми успех. В моето семейство се чувствам прекрасно, сигурно, като едно обичано дете. Всички познати на мама и социални работници ме поздравиха. Сега съм приета в СУ "Социална педагогика", най-силното ми желание е да стана фармацевт. Благодарение на моето семейство съм стигнала дотук, ако не бяха те, нямаше как да се справя. Успехът е взаимен, зависи от мен и от тяхната подкрепа."

 
Валя Ангелова има късмет да бъде подкрепяна от семейството си в кандидатстването си, в избора й да продължи образованието си. Тя  получи и стипендия за отличния си успех от Президента, а мечтата й е да работи като фармацевт. За отличния успех на Валя и за решението й да продължи да учи голяма роля имат преподавателите й в ПГТ "Михалаки Георгиев". Видинското училище провежда социална политика, работи се по програма за работа с деца в приемна грижа, с деца в риск, за работа с деца в уязвими групи и може би затова е предпочитано от приемните семейства - споделя директорът Евлогия Манджукова:


"ПГТ "Михалаки Георгиев"- Видин е уникално училище по отношение на всички мерки, които прилага не само спрямо деца в дневна форма на обучение, обгрижва всички ученици, които имат някакви проблеми, провежда изключителна социална политика, като се правят проучвания за всяко едно дете и семейството, в което расте и съответно се прави персонална програма за работа с такива деца. Валя Ангелова сега завърши, изключително скромно дете, мотивирано към учебния процес, целенасочена и устремена да постигне нещо в живота си. Завърши с отличен успех и се радвам, че продължава нататък да се бори за онова, което мечтае. Добре работим с приемните родители. Независимо какъв е родителят, когато човек се отнася с необходимата отговорност, с необходимата грижа, когато е себеотдаващ се в името на детето, резултатите са положителни"


Община Видин работи в качеството си на партньор на Агенцията за социално подпомагане - София, която от своя страна е конкретен бенефициент по проект "Приеми ме 2015" по Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” съфинансирана от ЕСФ на ЕС.


Утвърдените приемни семейства по проекта с местоживеене в област Видин, вписани в Регистъра към 30 юни са 93 семейства с 95 приемни деца. Най-голям е броят на приемните семейства в община Видин. Те са 40, без нито едно семейство е община Чупрене, в община Кула  приемните семейства са 14, в общините Макреш и Грамада- по едно, в общините Ново село и Брегово- 6, община Ружинци- 4. Проект "Приеми ме 2015" надгражда проект "И аз имам семейство", който община Видин реализира успешно в периода 2012-2015 година. Дейностите за реализиране на проекта са насочени към сформиране на Областни екипи по приемна грижа, чиято основна цел е работа с приемни семейства с настанени при тях деца, предоставяне на социалната услуга "приемна грижа", наблюдение и подкрепа на приемни семейства, работа в тясно сътрудничество с отделите "Закрила на детето" към Дирекциите "Социално подпомагане".


Мнението на социалния министър Деница Сачева на срещата с приемните родители е : "Неизбежно в приемната грижа трябва да се помисли и за напускащите приемни семейства младежи. Към момента отговорността за това е размита между институциите и Общините и се разчита на това навършилите пълнолетие да имат здрава емоционална връзка с приемните родители и да останат в семейството на приемните родители при навършване на пълнолетие."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45