Пандемията постави в изолацията хора в затруднено положение, чийто социални контакти и без това са ограничени. В община Видин социална програма помага за справяне с битовите проблеми на хора с увреждания и възрастни над 65 години, които не могат да се обслужват сами. Над 350 души от началото на юни получават подкрепа по програма за патронажна грижа, финансирана с европейски средства. Програмата е насочена също и към самотни родители с деца до 12 години, както лица, поставени под карантина заради Covid-19. 62 ма души, доскоро безработни, са наети по нея, каза заместник-кметът на Видин Борислава Борисова:
"Прокетът "Патронажна гриаж за възрастни хора и лица с увреждания в община Видин" стартира и ще бъде изпълняван до края на календарната година, до 31 декември. Към него работят 57 изпълнителя, двама диспечера, трима са от управленския екип на проекта. Общо са 62-ма. Трудовата заетост е различна. Има хора, наети за 8-часов работен ден и хора на 4-часов работен ден. Искам да допълня, че проектът обслужва хора от всички населени места на община Видин. Задълженията на хората са да обгрижват нашите съграждани и хората от общината според техните потребности. Един от основните ангажименти е да пазаруват на тези хора с техни финансови средства, освен това да извършват техни административни и здравни услуги, изваждане на необходими документи, било то от Община Видин или от други институции, както и заверяване на здравни книжки, придружаване до лекар, зъболекар, в зависимост от необходимостта на хората."
От Общината били подготвени за социалната услуга още преди да е стартирала:
"Още преди Общината да кандидатства по този проект, Община Видин беше обявила на сайта телефонни номера на направление "Социални услуги и здравни дейности", където поставихме наш колега, за да получава сигнали от хора, които са нуждаещи се. Искам да припомня на нашите съграждани, че ние много преди да се отвори този компонент 3 по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" бяхме започнали такава социална дейност за грижа за възрастните хора, хората в неравностойно положение, самотните майки във времето на пандемията, която се разпространяваше и хората се притесняваха да излизат, особено най-рисковата група- възрастните хора. Тогава още дойде идеята и започнахме да работим за сметка на Общината подобни услуги, така че ние вече бяхме проиграли възможността и знаехме, че тук нашите съграждани ще имат голяма необходимост."
Ценка Ванкова е сред хората във Видин, които ползват услугата. Казва,че иначе сама не би се справила:
"Аз съм почти обездвижена, трудно се придвижвам и до лекар. На четвъртия етаж сме, нямаме асансьор и ни е много трудно…Благодарна съм много и смятам, че всички хора като мен, които имат здравословни причини, не могат да не са доволни от услугата."
Галина Васкова, която помага на Ценка и съпруга и, наскоро се върнала от чужбина, а програмата на общината е първата възможност за нея да започне работа. Телефонът и винаги е на разположение на хората, за които се грижи:
"Начинът на работа е като те ми се обаждат по телефона, казват от какво имат нужда- дали трябва да платя някаква битова сметка, далии имат нужда от храна."
За 30 души, които не могат да излизат от дома си или пък трудно се справят сами се грижи Стефка Илиева. Програмата е необходимост и за нея самата, той като няколко месеца нямала работа:
"Това е една възможност да се помогне на хората в неравностойно положение, като и за нас, защото аз бях безработна, самотна майка с две деца."
423 000 лева са осигурени за патронажната грижа във Видин до края на годината. 360 000 от тях са по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", а останалите са национално финансиране.
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..