"Недалеч от скалния Алботински манастир има друг, подземен манастир, който никога не е бил действащ, а е служил само за укритие на монасите. Той е седемсводен и изсечен в римска минна галерия. Тайният му вход е и вход към подземното скривалище на монасите. Там е скрито и част от имуществото на скалния Алботински манастир. Монасите често се криели в подземното скривалище, влизали да го почистят и проветрят, но никой от тях не знаел, че има и друг таен вход. Само игуменът и верен на него монах знаели за съществуването на седемсводния манастир. В този манастир е скрито златото на Видинското царство, короната, жезъла на цар Иван-Срацимир, в него има и много книжнина.
След време игуменът починал. Останал жив само монахът, който знаел за тайния вход. Това е същият монах, който дал две шепи скъпоценности на майсторите-строители, които възстановили опожарения от ордите манастир. След време монахът също остарял, един ден той едва успял да излезе от тайния вход, който е като бунар. Монахът решил да довери своята тайна на някой друг, верен и предан като него... Остарелият монах доверил тайната на един свой приятел, който живеел в близкото до манастира селище. Той бил млад и силен пазител на златото на Видинското царство. Седемсводният подземен манастир имал и друг таен вход, като изкопан геран. Той, според преданието отдавна е затрупан с камъни и пръст от доверени хора, още по времето на цар Иван-Срацимир, след като през него е вкарано златото на Видинското царство... Минали много години, младият монах остарял, но тайната не изчезнала с него. Навярно е споделена с някой негов роднина. По това време се носел слух, че човек от близкото селище тайно влизал и си взимал украшения. Така научил и човек от друго място, сприятелил се с него и от време на време също влизал и си вземал от скъпоценностите. Мраморната чешма е ориентир за неговия вход. Този пришълец се похвалил на двама свои добри приятели. Те решили да влязат в подземния манастир. Повдигнали каменната плоча на входа и влезли вътре с прожектори... Другоселецът останал навън, след малко чул диви викове, приятелите му излезли побелели и побъркани от манастира, без да носят никакви скъпоценности. Нещо се било случило. Той бързо затворил тайния вход с каменната плоча. Приятелите му били неадекватни, те не могли да му кажат какво се е случило, времето не им помогнало, останали си така - безумци. Другоселецът се страхувал и с него да не стане нещо и повече не посмял да влезе в подземния манастир... Оттогава никой не бил влизал през този таен вход. Преданието разказва, че от скъпоценностите, поставени в мраморен шадраван, всеки може да си вземе малко. Прекрачи ли човек зад него, има камък, върху който като стъпи човек, се задействат човешки скелети, които плашели до смърт посетителите... Ще се опази ли златото на Видинското царство, скрито в седемсводния подземен манастир? Само бъдещето ще покаже."
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти от..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..
В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..
В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН Димитър..
Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..