"Недалеч от скалния Алботински манастир има друг, подземен манастир, който никога не е бил действащ, а е служил само за укритие на монасите. Той е седемсводен и изсечен в римска минна галерия. Тайният му вход е и вход към подземното скривалище на монасите. Там е скрито и част от имуществото на скалния Алботински манастир. Монасите често се криели в подземното скривалище, влизали да го почистят и проветрят, но никой от тях не знаел, че има и друг таен вход. Само игуменът и верен на него монах знаели за съществуването на седемсводния манастир. В този манастир е скрито златото на Видинското царство, короната, жезъла на цар Иван-Срацимир, в него има и много книжнина.
След време игуменът починал. Останал жив само монахът, който знаел за тайния вход. Това е същият монах, който дал две шепи скъпоценности на майсторите-строители, които възстановили опожарения от ордите манастир. След време монахът също остарял, един ден той едва успял да излезе от тайния вход, който е като бунар. Монахът решил да довери своята тайна на някой друг, верен и предан като него... Остарелият монах доверил тайната на един свой приятел, който живеел в близкото до манастира селище. Той бил млад и силен пазител на златото на Видинското царство. Седемсводният подземен манастир имал и друг таен вход, като изкопан геран. Той, според преданието отдавна е затрупан с камъни и пръст от доверени хора, още по времето на цар Иван-Срацимир, след като през него е вкарано златото на Видинското царство... Минали много години, младият монах остарял, но тайната не изчезнала с него. Навярно е споделена с някой негов роднина. По това време се носел слух, че човек от близкото селище тайно влизал и си взимал украшения. Така научил и човек от друго място, сприятелил се с него и от време на време също влизал и си вземал от скъпоценностите. Мраморната чешма е ориентир за неговия вход. Този пришълец се похвалил на двама свои добри приятели. Те решили да влязат в подземния манастир. Повдигнали каменната плоча на входа и влезли вътре с прожектори... Другоселецът останал навън, след малко чул диви викове, приятелите му излезли побелели и побъркани от манастира, без да носят никакви скъпоценности. Нещо се било случило. Той бързо затворил тайния вход с каменната плоча. Приятелите му били неадекватни, те не могли да му кажат какво се е случило, времето не им помогнало, останали си така - безумци. Другоселецът се страхувал и с него да не стане нещо и повече не посмял да влезе в подземния манастир... Оттогава никой не бил влизал през този таен вход. Преданието разказва, че от скъпоценностите, поставени в мраморен шадраван, всеки може да си вземе малко. Прекрачи ли човек зад него, има камък, върху който като стъпи човек, се задействат човешки скелети, които плашели до смърт посетителите... Ще се опази ли златото на Видинското царство, скрито в седемсводния подземен манастир? Само бъдещето ще покаже."
"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница. Днешната неделя е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...