Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лозарите очакват добра реколта, предстоят последни пръскания

Снимка: Радио ВИДИН


В разгара на лятото сме, а времето е непостоянно- температурите са високи, понякога вали и дъжд. Как това се отразява на лозовите насаждения и какво е състоянието им- събеседник в "Земята, която ни храни" е Красимира Владимирова, гл. асистент по лозарство:

"За момента се развиват добре. Зимата беше мека и суха, нямаше измръзвания, а резитбите са проведени в срок... Сушата позволи растителната защита да се изведе с малък брой третирания, а дъждовете дойдоха навреме... Хубавото е, че избегнахме градушките, а  тези, които паднаха, не нанесоха щети... Важно е стопаните да знаят, че първото и последното пръскане са превантивни. Добре е последното да се направи с препарати с по-дълга карантина, за да сме сигурни, че те ще покрият гроздето така, че то да е остане здраво до гроздобера..."


Кои са болестите, неприятелите и опасностите, за които трябва да внимават стопаните във времето до гроздобера?

"Нещото, от което сме застрашени в момента, това са кафявото гниене, което е най-късната форма на обикновената мана- тя не се засича върху листа, получава се мумифициране на зърната в грозда. Другото, от което сме застрашени, е брашнестата мана, тя не се влияе и от високите температури. За брашнеста мана, както и за сиво гниене, трябва да се напръска превантивно. Това са трите болести, от които ние, лозарите трябва да се притесняваме. Като цяло, реколтата е силна тази година, надявам се да я запазим до гроздобера... Притеснителното е, че синоптиците дават много високи температури, а това може да доведе до слънчев пригор- самите зърна се "сваряват", което намалява реколтата, но нищо не може да се направи. Добре е знаят, че в тази фаза от развитие на растението не бива да се оголват гроздовете..."

Има ли необходимост от пръскане с бордолезов разтвор?

"Вкарва се, когато имаме сортове с по-тънка ципа, но не се вкарва при високи температури, защото би причинил стрес... Ако при последно пръскане стопаните искат да вкарат бордолезов разтвор, трябва да се съобразят с часа и температурата на околната среда. Разтворът не трябва да е повече от 1%, в противен случай започва подгаряне..." 

Едва ли има човек, който да не знае, че някога бордолезовият разтвор е бил панацея за лозята, с него са лекувани всякакви болести. А може би не е съвсем точно, защото тогава единственото нещо, което е притеснявало стопаните, са били градушките и маната. Дамян Спасов ни връща в онези времена, когато във всяка къща е имало варница, синият камък се е продавал на буци, а разтворът се е приготвял на място. 

Чуйте звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 10 ноември 2024 година

Честит "Неделник". Преглеждаме старите вестници в редовната ни рубрика с РБ“Михалаки Георгиев“-Видин. В петък 8 ноември отбелязахме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 г. по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен през 1952 год. Възстановен през 1990 год. Годишнина от..

публикувано на 10.11.24 в 14:09

Бъди милостив към ближния и към брат си

Осма неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Бог ни открива, че милосърдието, грижата за нашия ближен трябва да бъде неизменна част от нашия духовен и социален живот. В  притчата за добрия самарянин  Господ Иисус Христос ни открива смисъла на духовния живот и произхождащите от това дела като момент, който е гарант за..

публикувано на 10.11.24 в 08:00

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00