Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тайната на бунара край Алботинския манастир още не е разкрита

3
местността край Алботинския манастир
Снимка: радио Видин
"Тайната на бунара" e легендата, свързана с миналото на село Градец и неговите околности и по-точно с Алботинския манастир. В близост до чешмата на Алботинския скален манастир някога е имало плитък бунар, в него е било скрито манастирското имане, за да бъде запазено от прииждащите  диви азиатски орди, които през 1396 година нахлуват в този край. Съкровището носи проклятието на българските духовници и който го намери, го чака смърт, разказва легендата. На това място, където е бил бунарът,  днес расте водолюбивото растение хвощ. В списъците с актуални археологически изследвания на музеите в Северозападна България, бунарът не е споменат. През 1976 година са правени разкопки и проучвания на Алботинския манастир и околностите му и те са отразени в книгата "Антиките на село Градец"


Историята е записана от местните хора и е включена в книгата  на Ваньо Тодоров "Грачански предания и легенди", обяснява председателят на читалище "Просвета", Пролет Борисова:  

"Легендата за бунара днес се знае от малцина, по-точно от съвременните вандали, наречени иманяри. През 1396 година, по времето на Иван Срацимир, пада Видинското царство. Заедно с идването на турските войски са дошли и диви азиатски орди от анадолски разбойници. Една такава орда се насочила към Алботинския манастир... Този път ордата била страшна,  дива, и непозната със своите жестокости. Монасите затворили манастира като преди това преместили част от имуществото му в долния подземен етаж. Повечето от сребърните монети, златни накити и украшения  сложили набързо в един котел, дръжката завързали, така че да не прилепва плътно до гърлото на котела с цел да бъде изваден с кука по-лесно И го потопили котела  в кладенеца, а той бил примитивен, направен не от камък, а от лесков плет, бил много плитък - имал само 4 метра дълбочина."

Монасите скриват котела в бунара. За лош късмет ги видели двама местни разбойници, които взимат котела с богатството и го заравят на 30 метра от бунара под един голям орех.  Не след дълго и двамата ги сполетява зла участ - намират смъртта си. Все още в местността край Алботинския манастир идват хора да търсят заровеното съкровище. Преди десетина години иманяр, със съвременна техника, намира манастирските пари, но умира от нелепа смърт. Така се сбъдва проклятието на монасите.

Много са историите за разбойници, обирджии и разбойнически шайки от този район, което най-вероятно е свързано с това, че в село Градец хората са намирали скрити съкровища, но те не са носили късмет на семейството, а напротив,  проклятие на целия род.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04