Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайната на бунара край Алботинския манастир още не е разкрита

3
местността край Алботинския манастир
Снимка: радио Видин
"Тайната на бунара" e легендата, свързана с миналото на село Градец и неговите околности и по-точно с Алботинския манастир. В близост до чешмата на Алботинския скален манастир някога е имало плитък бунар, в него е било скрито манастирското имане, за да бъде запазено от прииждащите  диви азиатски орди, които през 1396 година нахлуват в този край. Съкровището носи проклятието на българските духовници и който го намери, го чака смърт, разказва легендата. На това място, където е бил бунарът,  днес расте водолюбивото растение хвощ. В списъците с актуални археологически изследвания на музеите в Северозападна България, бунарът не е споменат. През 1976 година са правени разкопки и проучвания на Алботинския манастир и околностите му и те са отразени в книгата "Антиките на село Градец"


Историята е записана от местните хора и е включена в книгата  на Ваньо Тодоров "Грачански предания и легенди", обяснява председателят на читалище "Просвета", Пролет Борисова:  

"Легендата за бунара днес се знае от малцина, по-точно от съвременните вандали, наречени иманяри. През 1396 година, по времето на Иван Срацимир, пада Видинското царство. Заедно с идването на турските войски са дошли и диви азиатски орди от анадолски разбойници. Една такава орда се насочила към Алботинския манастир... Този път ордата била страшна,  дива, и непозната със своите жестокости. Монасите затворили манастира като преди това преместили част от имуществото му в долния подземен етаж. Повечето от сребърните монети, златни накити и украшения  сложили набързо в един котел, дръжката завързали, така че да не прилепва плътно до гърлото на котела с цел да бъде изваден с кука по-лесно И го потопили котела  в кладенеца, а той бил примитивен, направен не от камък, а от лесков плет, бил много плитък - имал само 4 метра дълбочина."

Монасите скриват котела в бунара. За лош късмет ги видели двама местни разбойници, които взимат котела с богатството и го заравят на 30 метра от бунара под един голям орех.  Не след дълго и двамата ги сполетява зла участ - намират смъртта си. Все още в местността край Алботинския манастир идват хора да търсят заровеното съкровище. Преди десетина години иманяр, със съвременна техника, намира манастирските пари, но умира от нелепа смърт. Така се сбъдва проклятието на монасите.

Много са историите за разбойници, обирджии и разбойнически шайки от този район, което най-вероятно е свързано с това, че в село Градец хората са намирали скрити съкровища, но те не са носили късмет на семейството, а напротив,  проклятие на целия род.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Христос е животът и възкресението на света

В Третата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към осъзнаване на великата сила, която има и ни окриля с нея Господ Иисус Христос. Сила, която е свръхестествена, сила, която прави невъзможното възможно, сила, която показва на човека къде да бъде насочено неговото внимание, взор, молитва, дихание и..

публикувано на 06.10.24 в 08:00

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15