Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайната на бунара край Алботинския манастир още не е разкрита

3
местността край Алботинския манастир
Снимка: радио Видин
"Тайната на бунара" e легендата, свързана с миналото на село Градец и неговите околности и по-точно с Алботинския манастир. В близост до чешмата на Алботинския скален манастир някога е имало плитък бунар, в него е било скрито манастирското имане, за да бъде запазено от прииждащите  диви азиатски орди, които през 1396 година нахлуват в този край. Съкровището носи проклятието на българските духовници и който го намери, го чака смърт, разказва легендата. На това място, където е бил бунарът,  днес расте водолюбивото растение хвощ. В списъците с актуални археологически изследвания на музеите в Северозападна България, бунарът не е споменат. През 1976 година са правени разкопки и проучвания на Алботинския манастир и околностите му и те са отразени в книгата "Антиките на село Градец"


Историята е записана от местните хора и е включена в книгата  на Ваньо Тодоров "Грачански предания и легенди", обяснява председателят на читалище "Просвета", Пролет Борисова:  

"Легендата за бунара днес се знае от малцина, по-точно от съвременните вандали, наречени иманяри. През 1396 година, по времето на Иван Срацимир, пада Видинското царство. Заедно с идването на турските войски са дошли и диви азиатски орди от анадолски разбойници. Една такава орда се насочила към Алботинския манастир... Този път ордата била страшна,  дива, и непозната със своите жестокости. Монасите затворили манастира като преди това преместили част от имуществото му в долния подземен етаж. Повечето от сребърните монети, златни накити и украшения  сложили набързо в един котел, дръжката завързали, така че да не прилепва плътно до гърлото на котела с цел да бъде изваден с кука по-лесно И го потопили котела  в кладенеца, а той бил примитивен, направен не от камък, а от лесков плет, бил много плитък - имал само 4 метра дълбочина."

Монасите скриват котела в бунара. За лош късмет ги видели двама местни разбойници, които взимат котела с богатството и го заравят на 30 метра от бунара под един голям орех.  Не след дълго и двамата ги сполетява зла участ - намират смъртта си. Все още в местността край Алботинския манастир идват хора да търсят заровеното съкровище. Преди десетина години иманяр, със съвременна техника, намира манастирските пари, но умира от нелепа смърт. Така се сбъдва проклятието на монасите.

Много са историите за разбойници, обирджии и разбойнически шайки от този район, което най-вероятно е свързано с това, че в село Градец хората са намирали скрити съкровища, но те не са носили късмет на семейството, а напротив,  проклятие на целия род.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

МВР и УНИЦЕФ стартират кампанията "Активизъм срещу насилието"

От днес, 25 ноември- Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените до 10 декември- Денят на човешките права, се отбелязват 16-е дни на активизъм срещу насилието, основано на пола. В изпълнение на сключен меморандум между МВР и УНИЦЕФ още през юли тази година е постигнато споразумение за провеждане на национална превантивна..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Наематели на общински жилища във Видин прекъснаха заседание на Общинския съвет

Недоволни наематели на общински жилища прекъснаха днешното редовно заседание на Общинския съвет във Видин. Поводът бе предстоящото увеличения на наемите им - проблем, за който ви информирахме миналата седмица .  Повече от 30 точки бяха залегнали в предварителния дневен ред, сред които - промени в общия устройствен план, предложения за продажба на..

публикувано на 25.11.24 в 15:49

Даскал Иван Попов: За учителя с любов от чипровчани

Днес си припомняме за една светла личност, дала своя принос и спомогнала за културния подем в град Чипровци. Това е личността на даскал Иван Попов, а поводът да ви срещнем с него е, че този месец се навършват 125 години от неговото рождение. Кой е той и защо Чипровският музей и Основно училище "Петър Парчевич" в града посветиха изложба с негови..

публикувано на 25.11.24 в 15:00

Обучение за бременни ще се проведе в мездренско село

Петдневно  обучение за бременни  ще се състои в мездренското село  Ослен Криводол  в периода от 4 до 8 декември. Организатори на събитието са Невена Йовчева, която е педагог и основател на школа, посветена на деца и Божена Иванова, която в последните 10 години се занимава предимно с астрология и женски практики за бременни. Събитието се казва..

публикувано на 25.11.24 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме гранд дамата на италианската телевизия и музика Рафаела Кара

   Родена е в Болоня през 1943 г. Истинското ѝ име е Мария Роберта Пелони. Рафаела Кара е творческият й псевдоним. Тя има дълга кариера в  италианската обществена телевизия, където десетилетия наред демонстрира талантите си на певица, танцьорка и водеща на успешни шоу програми, които имат милиони последователи. Тя участва също и във филми и..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..

публикувано на 24.11.24 в 14:10

Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство

Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..

публикувано на 24.11.24 в 08:00