Проектът за програма е изработен като част от проекта "Подобряване на зимното туристическо предлагане в общините Сокобаня и Вършец - Зимна трансгранична обиколка: Вършец - Сокобаня", финансиран с подкрепа на Европейския съюз чрез Програмата за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България – Сърбия, CCI No 2014TC16I5CB007.
В семинара участваха представители на туристическия бизнес, спортни клубове и неправителствени организации от община Вършец, експерти от Общинска администрация - Вършец, членовете на екипа на проекта от Вършец и Сокобаня.
Кметът на Общината, инж. Иван Лазаров откри събитието и приветства участниците. Той подчерта важността на проекта като част от усилията за удължаване на туристическия сезон, който и в двете общини е предимно през топлите месеци. Таня Петрова, ръководител на проекта, представи накратко направеното досега.
Монтирани са 10 дървени еднотипни базарни къщички на алеята с чинарите и е закупена модерната мултимедийна система, подходяща за големи събития във Вършец. В Сокобаня е изградената ледена пързалка. Създаден е и специален каталог, който представя възможностите в двете общини.
В рамките на два дни, 29.02.2020 – 01.03.2020 г., във Вършец е проведено и първото зимно събитие - "Зимно събитие за културен туризъм във Вършец - Зима, звезди и вино". В празника са участвали 40 производители на вино и храна (20 от българска страна и 20 от сръбска страна), фолклорни групи и занаятчии от двете страни на границата. Включили са се над 300 други участници – жители и гости на гр. Вършец. Първият ден от събитието е завършил с концертна част на сцената на НЧ "Христо Ботев – 1900", Вършец с участието на български и сръбски фолклорни групи, духов оркестър, българска естрада и спортни танци. В рамките на концерта са излъчени рекламни филми за туристическите дестинации Вършец и Сокобаня.
"Зимно събитие за спортен туризъм в Сокобаня – Зимна спортна магия" не е проведено поради епидемиологичната обстановка. С разрешение на управляващия орган на програмата за трансгранично сътрудничество срокът за провеждането му е удължен. Предвижда се празникът да се проведе през месец ноември.
Проектът за програма за устойчиво развитие на зимния туризъм, Сокобаня – Вършец бе представен от сръбските експерти, част от екипа на проекта.
Програмата е изготвена за периода от 2020 до 2029 г., а една от основните цели е удължаването на туристическия сезон. Програмата се базира на общите характеристики на двата града – традиции в туризма, който е основен поминък, автентична култура и кухня, добра хотелска база, силен летен сезон, природни дадености, разпознаваем бранд – "Вършец – град на здравето" и "Зеленото сърце – Сокобаня".
Подобни са и недостатъците – недобра инфраструктура, изразената сезонност в туризма, недостиг на квалифицирани кадри.
Акценти в програмата са позициониране на курортите през зимата, достигане до всички възрастови групи туристи, обмен на туристи между двете общини, създаване на ясен план за промотиране на двата града и общините. Програмата е отворена и в специална анкета участниците могат да направят предложения за допълнение.
"Тази публикация е създадена със съдействието на Европейския съюз чрез Програмата за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България – Сърбия, CCI No 2014TC16I5CB007. Съдържанието на публикацията е отговорност единствено на Община Вършец и по никакъв начин не трябва да се възприема като израз на становището на Европейския съюз или на Управляващия орган на Програмата."
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..