Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучване: Голям процент български емигранти искат да се върнат

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Една трета от българските емигранти имат нагласата да се завърнат в България- това показват проучвания на проекта Bulgaria Wants You. Според проучванията, около 3 милиона са нашите сънародници, пръснати по цял свят, една трета от тях имат твърди намерения да се върнат в родината. Дали това ще се случи?

Георги К. Първанов е член на УС на Асоциацията за управления на хора, представител на голяма фирма за човешки ресурси и част от проекта Bulgaria Wants You.


"Вижда се осезаема вълна на българи, които искат да се върнат от чужбина... По наши проучвания около една трета от българите в чужбина, което е между 700 000 и 1 000 000, които са навън, имат твърди намерения да се върнат. Имаме от домашни помощнички в Англия до изпълнителни директори от Австралия, които искат да се върнат. И са от Чили до Япония българи, които сериозни намерения имат и работят целенасочено в посока връщане... На платформата имаме интересни данни за всеки един от градовете в България...“, коментира Първанов. 


Платформата  "Bulgaria wants you" /"България те иска"/ стартира преди месец и целта и е привличане на българи от чужбина. Преведена е и на английски език и предлага информация за начина на живот в по-големите общини, ще дава предложения за работа. Разполага и с калкулатор, който позволява да се изчисли колко би струвал животът в конкретен български град. 

Основната цел на създателите е да покажат, че България е по-привлекателно място за живеене, отколкото е била преди 30 години, когато много млади хора са се отправили на Запад в търсене на по-добър живот.


Освен за възможностите и начините да се остане в България, в един от въвеждащите си текстове платформата споделя информацията, че над 100 000 българи от чужбина се върнаха само през март 2020 г., както и, че българските емигранти са най-големият чуждестранен инвеститор у нас с над 1 млрд евро годишно. Като плюс се посочва и фактът, че българите сме трети в света по брой на IT специалисти на глава от населението и, че България е от страните в Европа с най-бърза интернет връзка.


"Обединихме бизнеса и местната власт, за да ти помогнем да намериш своята причина да се върнеш или да останеш у дома. България има бъдеще и то зависи и от теб. Не знаем дали ще останеш, но ще съжаляваш, ако не опиташ!" - е слогана на инициативата "България те иска".


Мариан Начев е емигрант от 30 години. Често си идва в България, но определя себе си като политически, а не икономически емигрант. Той е категоричен, че не би се върнал, защото по- голяма част от съзнателния му живот е минал в чужбина. Въпреки това се чувства българин и дава за пример Словения и  Хърватска как са си уредили държавите и хората остават там:

"Аз няма какво да правя в България. Политически емигрант съм. Имам свой живот в Италия, и доходи...Няма защо да се връщам да живея тук, защото животът ми е там...Тук нищо не се е променило. Поне аз не виждам...Оставам си обаче българин...", казва той.


Цветина Тодорова е от Видин и е студент в Дания четвърта година. Вече се е приобщила към начина на живот там и смята да се реализира в чужбина засега:

"Там получих образованието си и смятам там да се реализирам... Бих се върнала в България, да приложа наученото и тук, но зависи от условията... Всеки от българските ми колеги мисли различно там...Има и такива, които ще се върнат... Държавата трябва да ни подаде ръка...", смята Цветина.


Петър Тодоров е баща на Цветина и замина преди 6 месеца за Дания. Адвокат по професия, отивайки в Дания, решава да остане. Работи не по специалността си, но е доволен и категорично отрича да е емигрант:

"Не съм емигрант. Отидох да видя какво е там и ми хареса и останах... Ако се наложи да помогна на семейството си за два часа и половина съм на летище София... В България имам недвижима собственост. Майка ми, баща ми са тук. И съпругата ми. Засега ще остана в Дания, но винаги мога да се върна...", казва адвокат Тодоров.


Соня Нинкова от 12 години е в Англия. Тя е икономически емигрант. Там е, за да помага на семейството си. Има желание да се завърне в България, за да помогне на страната. Но има много условности.

"Българите в Лондон се събираме и подкрепяме. Не беше така преди 12 години...Тръгнах от България, за да помагам на семейството си. Тогава останах без работа...Мъчно ми е за Родината...Трябва да се даде път на младите. В Лондон също протестираме и искаме по- добър живот в България...Бих се върнала, за да помогна на България...", заявява тя.


Всичко по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00