"Имаме вече посещения от туристи, от Плевен, София, Враца, Мездра. Правя еко пътека дотам, да има достъп. Искам пейки масички, табелите подготвям в момента. Намерихме най-новото тракийско светилище в Северна България. То е уникално по рода си, може би и за България ще се окаже."
Тракийският светилищен комплекс е използван за свещенодействия и различни ритуали. Първоначалните проучвания и документиране на комплекса са проведени, предстоят допълнителни археологически дейности, разкри Георги Ганецовски археолог и директор на РИМ Враца:
"По предварителна информация и инициатива на кмета Роман Иванов и по негово настояване го посетихме на място. Оказа се, че в района има няколко тракийски могили, за съжаление всички са "ударени" от иманяри. След като обиколихме цялата местност се оказа, че е цял комплекс, разположен на едно много живописно място. Един скален зъбер, ограничаващ една не особено дълбока падина, по който зъбер на много места и участъци са гравирани много рисунки, изображения, графити. Някои с елементи от астрономията, други от географията. А на най-хубавото място изображенията на мъжкото и женското начало. Естествено с богинята майка Земя, в детеродна поза. Това ни удиви. Още повече че те са свързани с естествени дадености. Един сега пресъхнал в скалата поток, с водопад, олтар под него. Нещо, което съм виждал в района на Южна България, по-точно Бегликташ. Върху някои от изображенията се виждат писмени знаци, които предстои да бъдат разчетени", уточни Георги Ганецовски.
Още за скалното светилище в Ослен Криводол чуйте в звуковия файл.
В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..
За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..
Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ . На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..
Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца. Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му Глория Костадинова -..
Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....