Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да започнеш собствен бизнес с помощта на държавата- предимства и капани

Безработни могат да получат обезщетенията си накуп и да стартират собствен бизнес

Снимка: Радио ВИДИН

Безработни могат да получат обезщетенията си накуп и с тези пари да започнат собствен бизнес, съобщиха от социалното министерство. За целта желаещите трябва да представят бизнес проект в Бюрото по труда, в което са регистрирани. Става въпрос за мярка на Агенцията по заетостта за насърчаване на регистрирани безработни с право на обезщетение да започнат собствен бизнес за производство на стоки или услуги. В Закона за насърчаване на заетостта е предвидена възможност те да вземат накуп цялото си обезщетение за безработица и то да послужи за стартов капитал.


Проверихме каква е ситуацията във Видин. Оказа се, че според данните на Дирекция "Бюро по труда" - Видин, Иван Георгиев е единственият, който се е възползвал от тази възможност:


"За мен тази програма на Бюрото по труда беше много полезна. Тя ми даде възможност да получа обезщетението, което ми бе определено от НОИ за безработица. Така получих цялото обезщетение еднократно и с тази сума започнах собствен бизнес. Процедурата по стартирането на такъв бизнес опростено казано е следната: този, който има желание да започне собствен бизнес описва своята бизнес идея в проект. В него се посочва какъв бизнес иска да прави, защо точно такъв бизнес, какво ще му е необходимо за стартирането му, какво очаква като приходи от тази идея, къде и с кого ще прави този бизнес и т.н. ...Всичко това се оформя в едно изложение, адресирано, в случая, до Бюро по труда - Видин. То се разглежда от комисия, съвместно с Бюрото по труда и НОИ. Специалисти от двете учреждения се събират и преценяват дали тази бизнес идея би сработила. После се взима решение дали да бъде изплатено полагащото се обезщетение за безработица еднократно и човекът да започне с тази сума желания бизнес."


Всеки един в определен момент се изправя пред предизвикателството за намиране на работа и обикновено това се случва повече от веднъж. Поради причини от индивидуален характер обаче за много хора това търсене може да е твърде различно. Ето защо предоставянето на нужната подкрепа за намиране на работа изисква подходящ подход, пригоден към нуждите на хората, търсещи работа, посочи още Иван Георгиев:


"На практика стартирането на бизнес по този начин не е толкова лесно. Законът дава възможност да се ползва и консултантска фирма и разходите за нея се осребряват от държавата. Но понеже в нашия град тази инициатива не е толкова популярна, съответно тук няма и съответните консултантски фирми, които да помогнат на безработни при изготвянето на техния бизнес проект, как се кандидатства и т.н стъпка по стъпка. Аз специално прочетох нормативните документи, направих си един план в главата, подготвих се, но определено не е чак толкова лесно и опростено. А и не би могло да бъде. Не би имало логика, защото в крайна сметка, ако човек иска да стартира бизнес, той ако не може да формулира на лист хартия какво иска, какво ще му трябва, къде ще го прави този бизнес, с кого, накрая ще изкара ли печалба или не - то всичко иначе се обезсмисля..."   


Данните на Националния осигурителен институт сочат, че в резултат на намалението на заетостта заради Covid-19 главоломно нараства броят на регистрираните безработни с право на обезщетение за безработица. Знаят ли те, че могат да започнат свой бизнес, ако отговарят на определени условия. Ако знаят, защо броят им е минимален? Това заради липсата на информация ли е или заради сложността на процедурата, липсата на инициативност или нещо друго пречи безработните да се включат в тази инициатива и така да стартират собствен бизнес. Отговорите на тези и други въпроси може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42