Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За или против присъствената учебна година?

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Според министър Красимир Вълчев, окончателно новата учебна година ще започне присъствено, което е най- добре от обучителна гледна точка за децата, но заради опасността от COVID-19 от здравна гледна точка има рискове. За или против пирсъствената учебна. Това е въпросът?

"Много вероятно е още една година, тоест цялата следваща учебна година ние да живеем в условията на коронавирус, в пандемична ситуация, която ще наложи постоянно превключване, каза още министърът. Обсъдени са варианти как това да бъде за по-малки групи, за отделен клас или за отделна смяна, не за цялото училище, как бързо да се проведат тестовете, така че по-бързо да се върнат децата в училище. В коридорите те да стоят по- малко време и с маски. Различни часове за междучасията също е обмислено, като вариант. При болен ученик да се карантинира класа, а не цялото училище. Една част от децата вероятно за съжаление ще бъдат с коронавирус, те пък ще могат да се включат във виртуална стая в реалната класна стая. Мислят се варианти при евентуално влошаване на епидемиологичната обстановка децата отново да учат от вкъщи. Страхове при родителите има, но според министър Вълчев дистанционно на този етап ще учат само деца с доказани хронични заболявания."- каза министърът и допълни, че училищата ще имат свобода. Ако някое училище желае да реализира хибриден образователен процес, въпреки че такъв се организира трудно, то може да го направи, но това означава два пъти повече класове.

Министърът подчерта, че за всеки случай, при който се установи заразяване с коронавирус в училище, ще се прави анализ на конкретната ситуация. Училищата ще трябва да имат план за организация на работа, за да превключат при необходимост към обучение в електронна среда за кратък период, било то 3-5 или 7 учебни дни.

"В края на седмицата се очаква да излезе решение за това как да се действа в училищата при констатиране на случаи на Covid-19 в класовете през новата учебна година...", това съобщи главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Ако бъде открит ученик с COVID-19, то класовете на неговите братя и сестри също ще бъдат карантинирани, коментира още д-р Кунчев.

От Асоциация "Родители" след проучване са отправили писмо до министър Красимир Вълчев за осигуряване на варианти за присъствено и дистанционно провеждане на учебната година в условията на пандемия по избор на родителите. "Има родители, които са притеснени за децата си и искат да са на дистанционно обучение", коментира Изпълнителния директор на асоциацията Яна Алексиева:

"Дистанционното обучение като цяло имаше добър ефект като заместваща форма на обучение, но на този етап е далече от ефективността на пълноценната човешка връзка, която се установява в процеса на живото общуване както между учениците, така и между учители и ученици. Това е причината ние да разбираме усилията на Министерството на образованието и науката да стартира учебната 2020/21 г. присъствено при максимално спазване на мерките за безопасност в условията на пандемия от коронавирус. От друга страна всички знаем, че има деца и семейства, за които контактът с големи групи хора /както е неизбежно при присъствено обучение/, крие повишен риск за живота и здравето поради специфики на здравния статус на самото дете или на членове на неговото семейство. Има и родители, които са силно притеснени като цяло от рисковете на присъствените занятия в контекста на епидемичната ситуация и настояват за дистанционна форма на обучение за своите деца...Ние предлагаме на МОН да създаде организация на учебния процес, която да позволява на родителите избор между присъствено и дистанционно обучение... Вярваме, че при своевременно вземане на решения и добро планиране може да се намери работещ подход, което да отговори на притесненията и да удовлетвори нуждите на всички заинтересовани страни...", обясни Яна Алексиева.

Според преподавателя Елеонора Цветкова е много важно децата да се върнат в класните стаи:

"Няма по- добър начин за обучение от това децата да са в училище, Подкрепям присъственото обучение...Много им бе трудно по време на изолацията...Всички мерки в училищата ще бъдат взети...Разговарям и с родители и те смятат, е децата трябва да са в училище...", коментира тя.

На същото мнение е и колегата и Зоя Младенова:

"Децата ни липсваха. Трябва да са заедно при необходимите мерки защото трябва да има и контакт между тях на безопасно разстояние разбира се...80 на сто от колегите са за връщане на децата в училище...", смята Младенова.

Има обаче родители, които са притеснени от присъственото обучение и се надяват всички мерки да бъдат взети. "Притеснена съм."- каза Емилия Ангелова: "Притеснена съм, разбира се. Дано се вземат всички мерки...Трудно им беше на децата на дистанционното...Ще кажа на сина ми да се пази...".

"По- добре е при приятелите в училище...Дистанционното бе интересно в начало, но после омръзна...Знам как да се предпазвам ...".- коментира синът и Стефан.   

Илияна Илиева е майка на осмокласничка и е категорична, че децата трябва да са в училище:

"Не се притеснявам и искам децата да са на училище. Там по лесно се усвоява материала и контакта между учител и ученик е много важен ... Вируси винаги е имало и ако се наложи ще се вземат мерки, но не се притеснявам ..."

Дъщеря и Елеонора Филипова също иска да е на училище:

"Не се притеснявам. Искам да си видя новото училище и да си седна на чина ... Там ще си намеря нови приятели и ученето ще е по- лесно ...".

Какво ще се случи предстои да разберем. Да пожелаем на учениците, на техните преподаватели и на всички здрава и ползотворна нова учебна година.

Всичко по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00