"На 4 октомври 1957 година СССР шокира света с изстрелването на първия изкуствен спътник "Спутник 1". Веднага след това историческо постижение съветският лидер Никита Хрушчов настоява навръх 40-годишнината от Болшевишката революция, т.е. на 7 ноември 1957-ма, да бъде проведен нов космически полет. Взето е решение на базата на усвоения опит от "Спутник 1" набързо да бъде приготвен кораб, който да е способен да поддържа живота на куче. Техническите екипи успяват и на 3-ти ноември, броени дни преди големите празненства, е изстрелян "Спутник 2" с кучето Лайка. Но за толкова кратко време на подготовка няма как да бъде конструиран функционален кораб, който не само да може да лети в космоса, но и да се завръща на Земята. Всички знаят, че мисията на Лайка ще е еднопосочна...Прототипът на първия "Восток", известен под названието "Корабл-Спутник 1", е изстрелян на 15 май 1960 година. На борда на кораба не пътува куче. Целта на мисията е да бъде изрепетирано навлизането в атмосферата и кацането на Земята, но поради грешка в системата на навигация, вместо да бъдат проведени маневри за излизане от орбита, "Корабл-Спутник" се озовава в по-висока околоземна орбита. Въпреки че мисията не се увенчава с желания завършек, главният конструктор Сергей Корольов е щастлив. За пръв път е доказано, че космически кораб може да маневрира в космическото пространство, което проправя пътя към по-нататъшни дългосрочни експедиции. На 28-ми юли е изстрелян нов кораб, който не получава официално название, тъй като ракетата-носител аварира по-малко от минута след началото на полета и не е достигната орбита. Заради катастрофата кучетата Чайка и Лисичка загиват...И стигаме до паметния 19-ти август, когато, в 11:38 ч. българско време, е изстрелян "Корабл-Спутник 2". Няколко часа по-късно наземните станции в Западна Германия и Швеция потвърждават, че корабът е в орбита и излъчва радиосигнали. Типично за политиката на СССР, в началото на мисията никакви подробности за полета не са оповестени (източник . По време на кацането, подобно на мисията на "Корабл-Спутник 1", отново възникват проблеми с навигацията. Този път обаче инженерът Игор Яцунски е разработил резервен вариант за извеждане от орбита посредством сензор за ориентация по слънцето. Ретроракетната система се запалва нормално и "Корабл-Спутник 2" се завърща на Земята. Кучетата са в добро състояние и медицинските тестове не показват никакви отклонения. Сега вече е позволено на света да научи за Белка и Стрелка - първите животни, завърнали се на Земята след орбитална мисия. По-късно Стрелка се окучва, а едно от кученцата е подарено на семейството на американския президент Джон Кенеди. Но това е друга история. Достатъчно е да споменем, че Белка и Стрелка се радват на дълъг живот след тяхната експедиция, а след смъртта им са препарирани и днес могат да се видят в Музея на космонавтиката в Москва..."
Следващата мисия е на 1-ви декември 1960-та, когато е изстрелян "Корабл-Спутник 3". На борда му летят живи организми, в това число кучетата Пчолка и Мушка. Но макар че орбиталният етап на мисията протича нормално, по време на спускането ретроракетният двигател не се изключва по план и работи по-дълго от предвиденото. Поради страх спускаемата капсула да не попадне на територията на чужда държава, съветското ръководство решава да взриви кораба. Пчолка и Мушка загиват.
На 22-ри декември е направен нов опит за изстрелване на кораб, който не получава официално название, тъй като ракетата-носител се проваля по време на работата на третата степен. На борда пътуват кучетата Дамка и Красавка. Поради щастливо стечение на обстоятелствата, мисията завършва с хепи енд. Системите за целевото разрушаване на кораба в случай на авария не сработват и капсулата се завръща безпроблемно на Земята. Изпратени са екипи, които спасяват Дамка и Красавка.
Чак през 1961 година СССР се реваншира за гореспоменатите аварии - на 9-ти март е изстрелян "Корабл-Спутник 4" с кучето Чернушка, а на 25-ти март е полетът на "Корабл-Спутник 5" със Звьоздочка. Тези две поредни успешни мисии дават достатъчно увереност на съветските власти, че конструкцията на "Восток" е стабилизирана и така на 12-ти април се стига до полета на Юрий Гагарин.
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..