"Всяка една дейност включително и дистанционната работа има своите плюсове и минуси. Компаниите, които са напред технологично много, по- лесно се справиха със ситуацията... Част от икономиките, визирам българската, не е пригодена да реагира... Трябва да се прави разлика от надомна работа и дистанционна работа... Законодателството ни не е предвидило такава опция за дистанционна работа и това се решава на ниво работодател... Всъщност много хора видяха, че не е толкова страшно да се работи дистанционно... Дейностите трябва да бъдат оформени нормативно, но на този етап вероятно няма да стане..."- поясни Михаил Кръстев от платформата "КонсерваторЪ".
Според психолога Гергана Тодорова, за хората, които не живеят сами, а имат семейство, дистанционната работа се приема по- леко, за разлика от самотно живеещите:
"Хората които работят и ще работят дистанционно са много. Тази форма се налага...Дори и извън офиса те са продуктивни... Важното е да отбележим, че тези хора, които имат семейство у дома, работят по - добре за разлика от самотно живеещите... Все пак липсва социалната среда... Търсили са ме за консултации в такива ситуации."- каза Гергана Тодорова
Енея Георгиева студентка в УНСС, която работи за сайта Economic.bg също смята, че дистанционната работа има две лица. От гледна точка на работата й като журналист, дистанционната връзка не е добра:
"Дигиталният прогрес, който постигнахме през март ни показа, че можем да преизпълним целите си години напред. Но такава ситуация крие и рискове, които сме склонни да пренебрегнем заради опиянението в новото... По- добре да се ходи на събития, защото тогава информацията е по- точна. Контактът в офиса също е важен."
IT специалистът Николай Недялков работи в голяма компания и вече шест месеца е в родния си град, като работи дистанционно. За него това не е проблем, още повече, че това е заложено и в трудовата му характеристика:
"Според мен това е бъдещето. Точно този начин на работа. При нас е изграден този принцип още от преди пандемията и имахме готовност да реагираме...Екипът ни се справи, но това е и въпрос на лична мотивация...Ние трябва да можем да си вършим прецизно работата от всяко едно място...Не мисля, че трябва това да се случи законодателно. Това се постига с договрка с преките ръководители."- каза Николай Недялков.
Доц. д-р Теодора Лазарова е преподавател и експерт по управление на човешките ресурси, лидерство и бизнес психология във Висшето училище по застраховане и финанси. Тя също коментира въпроса за бъдещето на дистанционната работа:
"Сигурност има. Компаниите бяха изправени пред предизвикателството да дигитализират режима си на робота. Най- лесно бе на тези които работят в IT сферата...Трябва да има баланс между лично време и работа...За в бъдеще смятам, че дори големи компании, които имаха съпротива към работата от дистанция, вече видяха и позитивите от това. Освен позитиви има и негативи. И това е социализацията. На нас ни е необходимо да контактуваме, за да изградим екипите и да работим по- добре."- обясни доц. д-р Теодора Лазарова.
Според видинчани дистанционната работа е в състояние да помогне по време на подобни кризи, но е необходимо хората да се върнат на работните си места.
Всичко по темата чуйте в звуковия файл.
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..
Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..
Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..
2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..
Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..
Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..